Leczenie za pomocą osobistej pompy insulinowej daje wyjątkowe możliwości osobie, która chce przejąć kontrolę nad swoją cukrzycą i prowadzić jednocześnie tak samo normalne życie, jak osoba zdrowa.
Zaletą używania pompy insulinowej jest możliwość podejmowania przez chorego na cukrzycę wysiłku fizycznego wtedy, kiedy ma na to ochotę. Chory może cieszyć się jedzeniem nie martwiąc się o przestrzeganie sztywnych godzin posiłków. Nie musi również unikać określonych produktów. Dzięki pompie osoba z cukrzycą nie musi nosić przy sobie wstrzykiwaczy ani pamiętać o określonej porze podawania insuliny długo działającej. Nie musi również kłuć się tak często, jak w przypadku penów.
Przede wszystkim jednak prawidłowe stosowanie pompy insulinowej w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy, takich jak uszkodzenie narządu wzroku, nerek i włókien nerwowych.
Pompa insulinowa to urządzenie wielkości telefonu komórkowego, które nosi się zazwyczaj w kieszeni lub też na pasku od spodni. Maleńka plastikowa igła, nazywana kaniulą, umieszczana jest pod skórą (nazywamy to wkłuciem). Kaniula połączona jest z pompą cienką plastikową rurką (drenem) a całość – kaniulę razem z drenem - obie nazywamy zestawem infuzyjnym. Pacjent zakłada wkłucie na brzuchu, udzie lub pośladku i wymienia zestaw infuzyjny co 2 lub 3 dni. Aby ułatwić zakładanie zestawu infuzyjnego można stosować krem znieczulający lub urządzenie do zakładania wkłuć.
Pompa insulinowa dostarcza poprzez zestaw infuzyjny stale, przez całą dobę, małych ilości insuliny. Zaspokaja to podstawowe zapotrzebowanie na insulinę i nazywane jest przepływem podstawowym, czyli bazą. Za pomocą przycisków na pompie podaje się bolusy, czyli dawki szybko działającej insuliny na posiłki lub korekty poziomu cukru. Insulina ta zaczyna działać w ciągu 5-10-20 minut. Indywidualnie dopasowane dawkowanie insuliny pomaga utrzymać poziomy cukru w granicach normy nie tylko po posiłkach ale również wtedy, gdy chory nie je oraz w nocy, kiedy śpi.
Dostępne są również modele pomp, które są zintegrowane z systemem ciągłego pomiaru cukru i wyświetlają stale aktualny poziom cukru na ekranie. Chory ma dzięki temu stały wgląd w swoje poziomy cukru.
Mimo, że pompa nie jest w pełni automatyczna, ma wiele zalet przewyższających podawanie insuliny za pomocą wstrzykiwaczy. Zaletą jest między innymi, wspomniane wyżej połączenie pompy z monitorowaniem poziomów glukozy, przez co odpowiednie reagowanie na niewłaściwe glikemie staje się szybsze i prostsze.
Pompa insulinowa jest wspaniałą możliwością prowadzenia terapii dla chorych, którzy bardzo uważnie kontrolują swoje stężenia glukozy we krwi, jak również dla tych, którym utrzymywanie poziomów glukozy we krwi w granicach normy za pomocą innych metod leczenia przychodzi z trudnością.
Więcej o terapii za pomocą pompy insulinowej na stronie www.zyciezcukrzyca.pl.