DRODZY CZYTELNICY
Zawieszeni między zimą a wiosną, tęsknimy za zmianami. Powoli wraca nam energia, by jeszcze mocniej uchwycić w ręce ster życia. Jak zawsze spieszymy, by pomóc Wam rozwiązać problemy, tak aby nie miały szans się nawarstwić.
Być może sprawia Wam kłopot dostosowanie dawek insuliny? Artykuł na ten temat znajdziecie w bieżącym numerze. Jeśli cierpicie na bezsenność, proponujemy konkretne porady, sugerowane m.in. przez dr. Michała Skalskiego, kierownika Poradni Leczenia Zaburzeń Snu w Warszawie.
Przypominamy również, co robić w przypadku wystąpienia hipoglikemii i jakie objawy ją zapowiadają. W tym miesiącu z "Diabetykiem" rozmawia także prof. Artur Kwiatkowski, członek zespołu transplantologów, który nie tak dawno przeprowadził pierwszy w Polsce przeszczep wyprzedzający. Jesteśmy zatem przekonani, że i tym razem znajdziecie coś interesującego dla siebie, więc z przyjemnością polecamy się lekturze.
Redakcja
Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!
Okładka:
(kliknij, aby powiększyć okładkę)
Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)
- Temat miesiąca
Jak dostosowywać dawki insuliny?
- Konieczność zmiany dawek insuliny - podyktowana rożnymi sytuacjami - wielu diabetykom (szczególnie tym z krótszym stażem choroby) przysparza sporo trudności. Często zastanawiają się, m.in.: które dawki insuliny korygować w pierwszej kolejności, o ile je zmniejszać lub zwiększać, kiedy i jak często można dokonywać korekty itd.? Zawsze pamiętajmy, aby w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów lub wątpliwości zwrócić się o pomoc do lekarza prowadzącego. Istnieje wiele sposobów dostosowywania dawek insuliny. Lekarz podpowie, która z metod jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie.
(...) Nie można prawidłowo zinterpretować dobowego profilu glikemii, jeżeli wystąpił epizod hipoglikemii. Wysokie stężenie glukozy może być następstwem zjawiska odbicia po zaistniałej hipoglikemii. Zanim spróbuje się dokonać długofalowych zmian dawkowania, najpierw należy zmniejszyć dawki, aby uniknąć hipoglikemii. Jeśli wystąpiła ona bez uchwytnego powodu (jak wysiłek fizyczny lub za mały posiłek), należy zmniejszyć "odpowiedzialną" dawkę insuliny następnego dnia.
- Pod lupą
Żywność zmodyfikowana genetycznie
- Statystyczny konsument ze zjednoczonej Europy poświęca zaledwie 30 sekund na zapoznanie się z treścią informacji wydrukowanej na produkcie spożywczym i podjęcie decyzji o zakupie. Tymczasem zakupy żywności są ważną sprawą, której warto poświęcić więcej uwagi, bo od tego co zjadamy, zależy nasze zdrowie. Decyduje o tym nie tylko zawartość tłuszczu, soli czy witamin w nabywanych produktach, ale również fakt, że w ostatnich latach pojawiły się kolejne produkty nieobojętne dla naszego zdrowia. To żywność zmodyfikowana genetycznie (GMO).
(...) Do najważniejszych negatywnych skutków upowszechnienia roślin zmodyfikowanych genetycznie zalicza się: szkodliwy wpływ na różnorodność krajobrazu rolniczego, zaburzenie stanu gleb, naruszenie zasad symbiozy poszczególnych gatunków żyjących w przyrodzie, zagrożenie dla roślin dzikich oraz zwierząt dzikich i udomowionych.
- ABC insulinoterapii
HIPOGLIKEMIA - stan szczególny wymagający pilnej interwencji
- Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie pojawia się, kiedy we krwi jest zbyt duża ilość insuliny w stosunku do ilości glukozy. Stan odwrotny do hipoglikemii nazywamy hiperglikemią, czyli przecukrzeniem. W tym przypadku dużo większe jest stężenie glukozy w stosunku do ilości insuliny. Szczególne znaczenie mają niedocukrzenia występujące w nocy podczas snu tzw. hipoglikemie nocne.
(...) Jeśli stężenie insuliny we krwi jest zbyt duże, człowiek zaczyna odczuwać charakterystyczne objawy: tzw. wegetatywne ze strony układu współczulnego - drżenie ciała, niepokój, szybkie bicie serca, cierpnięcie ust, palców lub języka, zimny pot na skórze lub bladość oraz pochodzące z mózgu: zawroty głowy, osłabienie, kłopoty z koncentracją, splątanie, bóle głowy, niewyraźna mowa, podwójne lub rozmyte widzenie.
Symptomów niedocukrzenia można różnie doświadczać. Ważne, że objawy te często powtarzają się u danej osoby według podobnego schematu, np. początkowo pojawia się płaczliwość i rozdrażnienie, następnie drżenie rąk i silne bicie serca. Warto za każdym razem, gdy czujemy się nieswojo lub dziwnie, w pierwszej kolejności zmierzyć stężenie glukozy na glukometrze.
- Warto wiedzieć
Śpij na zdrowie
- Sen jest zjawiskiem tajemniczym i niepokojącym. Dlaczego w ogóle go potrzebujemy? Jak to się dzieje, że na kilka godzin tracimy świadomość? O tym, jak śpimy, zaczynamy myśleć dopiero wtedy, gdy coś nam ten sen zakłóca. Istnieje bowiem ścisły związek między snem a zdrowiem człowieka. Na szczęście są sposoby, aby ograniczyć ilość nieprzespanych nocy.
Człowiek przez kilka godzin poddany jest przymusowi snu, nie jest to jednak czas stracony, ponieważ mózg wówczas przygotowuje się do działania, a organizm nabiera sił. Gdy śpimy dobrze, w ogóle nie myślimy o śnie, chyba że wspominając nocne marzenia. Jeśli z jakiegoś powodu przestajemy sypiać - sen zaczyna odgrywać w naszym życiu niepoślednią rolę i wpływać na jego jakość. Zaczyna też szwankować zdrowie, ponieważ ma on wpływ na funkcje metaboliczne organizmu.
NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
2 I rozważna, i romantyczna
DIABETYK PRZYBLIŻA
4 Prostych zasad nigdy dość
O cukrzycy (też) warto rozmawiać
5 Bez tabu
6 Czas na liczenie... kroków
7 Polskie Stowarzyszenie Diabetyków poszukuje młodych liderów
8 Nadwaga i otyłość - lepiej zapobiegać niż leczyć
TEMAT MIESIĄCA
10 Jak dostosowywać dawki insuliny?
WYWIAD
14 Insulinoterapia i immunosupresja na szali transplantologa
POD LUPĄ
18 Masa ciała a mikroflora jelita grubego
20 Żywność zmodyfikowana genetycznie
22 Jaki jest twój cel?
KONTROLA OKOŁOPOSIŁKOWA
23 Wyniki pomiaru glikemii a wartość hemoglobiny glikowanej
POPRAW KOMFORT SWOJEGO ŻYCIA
24 Za ile obiad? Za chwilę
ABC INSULINOTERAPII
26 Insulinoterapia w praktyce (cz. 5)
Hipoglikemia - stan szczególny wymagający pilnej interwencji
LEKARZ ODPOWIADA
30 Insulinoterapia u osoby w starszym wieku
WARTO WIEDZIEĆ
32 Czy udar mózgu grozi każdemu?
ZADBAJ O SIEBIE
36 Śpij na zdrowie
AKTYWNY STYL
39 Gotowi do biegu? Start!
ZDROWE ODŻYWIANIE
42 Co warto wiedzieć o mące?
45 Sposoby przygotowywania potraw
PRZEPISY - JUŻ WIESZ, ILE JESZ
46 Raj przystawek dla podniebienia
49 Prenumerata
50 Apteki
56 Krzyżówka
Zapraszamy na naszą nową stronę: www.diabetyk.pl