DRODZY CZYTELNICY
Święta Bożego Narodzenia mają tak niezwykłą atmosferę, że ulegają jej nawet wyjątkowo biegli w marudzeniu grymaśnicy. Święta bowiem kojarzą się nam z okresem spotkań rodzinnych, cudownych zapachów choinki i cynamonu, i niecodziennych kulinarnych przyjemności. Pamiętajmy jednak o kontrolowaniu ilości spożywanych potraw, aby Nowy Rok rozpocząć z prawidłowym stężeniem glukozy we krwi i bez zbędnych kilogramów. Można tego dokonać zachowując umiar, częściej mierząc glikemię i stosując różne sztuczki kulinarne, które pozwolą "odchudzić" - bez utraty wyjątkowego smaku - niektóre bożonarodzeniowe potrawy ("Świąteczne dylematy kulinarne").
Chcąc podzielić się z Wami pozytywnymi emocjami i dobrymi wieściami, w numerze grudniowym publikujemy niezwykle ciekawy tekst na temat nowoczesnej - bardzo skutecznej i obiecującej - metody terapii cukrzycy typu 2 (Temat Miesiąca), a także informacje dotyczące refundacji analogów długodziałających. Dziękujemy za wyrazy uznania dla naszego (Waszego) czasopisma i życzymy Wam spokojnych, pełnych uśmiechu świąt Bożego Narodzenia. Do Siego Roku!
Redakcja
Okładka:
(kliknij, aby powiększyć okładkę)
Cena: 5 zł (z 7% VAT)
- Z OSTATNIEJ CHWILI
Diabetycy opanowali Kraków
- Wydarzenia trwały od piątku do niedzieli. Jeździł "słodki tramwaj", przeprowadzono liczne badania prewencyjne i konsultacje ze specjalistami. Finałem uroczystości był wielki "Marsz Diabetyków z Przyjaciółmi", zorganizowany 14 listopada w niedzielę. Pogoda była wspaniała, świeciło słońce, i nawet niebieski kolor nieba okazał w tym dniu solidarność z diabetykami. Głównym celem obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie do przyczyn, objawów, sposobów leczenia choroby i powikłań z nią związanych oraz promowanie zdrowego stylu życia. Tematem przewodnim na lata 2009-2013 jest "Edukacja i prewencja", a hasło szczegółowe na ten rok brzmi "Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą. Teraz".
- TEMAT MIESIĄCA
Agoniści receptora GLP-1 w terapii cukrzycy typu 2
- Agoniści receptora GLP-1 wywierają szereg wielokierunkowych korzystnych efektów u chorych na cukrzycę typu 2. Leki z tej grupy stymulują sekrecję (uwalnianie) insuliny zależnie od glikemii i zmniejszają patologicznie zwiększone wydzielanie glukagonu. Obniżenie glikemii następuje także poprzez niewielkie opóźnienie opróżniania żołądka. Ponadto preparaty te zmniejszają masę ciała oraz masę tłuszczową przez ograniczenie łaknienia i spożycia pokarmów (…)
Agonistów receptora GLP-1 nie należy stosować u chorych na cukrzycę typu 1 ani w terapii cukrzycowej kwasicy ketonowej. Zastosowanie agonistów receptora GLP-1 w terapii skojarzonej z insuliną jest w trakcie badań klinicznych.
- POD LUPĄ
Cukrzycowa choroba nerek (cz. 2)
- Istotą nefroprotekcji w cukrzycowej chorobie nerek jest również właściwa kontrola nadciśnienia tętniczego.
Kluczową rolę odgrywają tutaj leki należące do tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny ACEI (Angiotensin-converting enzyme inhibitors) oraz blokerów receptora dla angiotensyny AT1 (ARB - Angiotensin receptor blockers), które są uznawane za leki z wyboru. Leki te hamują powstawanie angiotensyny II - substancji, która odpowiada za nadciśnienie tętnicze oraz niekorzystne zmiany w nerkach. Przy stosowaniu obu grup leków należy kontrolować stężenie potasu w surowicy krwi, gdyż leki te mogą wywołać hiperkaliemię (wzrost stężenia potasu w surowicy krwi). Inną grupą leków hamujących rozwój cukrzycowej choroby nerek są również leki moczopędne.
- ABC INSULINOTERAPII
Insulinoterapia w praktyce - o czym pacjent powinien wiedzieć, rozpoczynając insulinoterapię? (cz. 2)
- Insulina w warunkach domowych powinna być wstrzykiwana w tkankę podskórną, skąd wchłania się równomiernie, z przewidywalną szybkością. Optymalne długości igieł to 6 mm oraz 8 mm. Igły o długości 12 mm nie są zalecane ze względu na ryzyko wstrzyknięcia insuliny zbyt głęboko. Osoby otyłe nie powinny obawiać się, że stosując igłę krótką - 6 mm lub 8 mm - wkłują ją zbyt płytko w skórę. Igły takie pozwalają na podanie insuliny dokładnie w tkankę podskórną.
- ZDROWE ODŻYWIANIE
Świąteczne dylematy kulinarne
- Jak, nie dokonując rewolucji na stole wigilijnym, zmodyfikować receptury kulinarne, by były nieco bliższe zaleceń dietetycznych? Jak nie pozbawić się kulinarnych przyjemności, jednocześnie nieco "odchudzając" tradycyjne potrawy? Jak obniżyć ich indeks i ładunek glikemiczny, zmniejszyć całkowitą liczbę węglowodanów w tym szczególnym posiłku, jakim jest Wieczerza Wigilijna? Jak to zrobić, aby na koniec Wieczerzy mieć na tyle prawidłową glikemię, by pozwolić sobie na łasuchowanie, i zjeść np. kutię? Proponuję na początek zająć się pierogami, bez których dla niektórych osób Święta w zasadzie nie miałyby smaku. Wiadomo, że potrawy mączne znacząco zmieniają na niekorzyść stężenie glukozy we krwi. Mamy dwa wyjścia z tej sytuacji. Albo ich nie jadać albo zastąpić klasyczną mąkę pszenną mąką pełnoziarnistą, razową czy jęczmienną. Przepis na pierogi, który Państwu polecam, zawiera w swojej recepturze mieszankę obu tych gatunków mąk. Szczerze namawiam do tego, by pierogi czy też uszka z takiej mieszanki mąk zastąpiły pierogi pszenne.
Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl