To pierwszy w Polsce projekt z zakresu opieki farmaceutycznej realizowany na taką skalę. Do tej pory w ramach "Świata Diabetologii i Kardiologii" odbył się program pilotażowy w Wielkopolsce. W aptekach Świata Zdrowia farmaceuci kierowali pacjentów na bezpłatne konsultacje diabetologów i kardiologów oraz badania, m.in.: EKG, echo serca, pomiar hemoglobiny, stężenia glukozy we krwi oraz cholesterolu. Pacjenci mieli także możliwość skorzystania z porad dermokonsultantów w zakresie stopy cukrzycowej i pomiarów ciśnienia krwi. Skierowanie było wystawiane na podstawie wywiadu z pacjentem prowadzonego przez farmaceutę.
Teraz program "Świat Diabetologii i Kardiologii" będzie prowadzony w wybranych aptekach w całej Polsce. Apteki biorące udział w programie poprowadzą działania edukacyjne skierowane do pacjentów, a sami farmaceuci przejdą cykl specjalistycznych szkoleń (punktowanych zgodnie z systemem kształcenia ustawicznego). W ramach programu od przyszłego roku organizowane będą cyklicznie akcje bezpłatnych badań przesiewowych, a pacjenci będą mogli korzystać z dodatkowych udogodnień związanych z opieką farmaceutyczną, między innymi skierowań na konsultacje specjalistyczne. Wybrane apteki już uczestniczą w akcji badań przesiewowych w kierunku osteoporozy.
"Mamy nadzieję, że dzięki tego typu działaniom uda się zrealizować ideę bliskiej współpracy pomiędzy lekarzem a farmaceutą i poprawić komfort życia pacjentów. Możliwość uzyskania przez pacjenta pomocy w aptece powinna zwiększyć skuteczność terapii i zmniejszyć koszty leczenia." - podsumowuje Wojciech Rosicki, Prezes Zarządu Świata Zdrowia.
U podstaw idei opieki farmaceutycznej leży potrzeba usprawnienia leczenia osób przewlekle chorych i poprawa efektywności terapii. Wielu pacjentów przyjmuje leki na różne schorzenia zapisywane przez kilku różnych lekarzy, nie zawsze informując o tym lekarza. Celem opieki farmaceutycznej, zgodnej ze standardami WHO, jest przede wszystkim budowa współpracy pomiędzy farmaceutą a lekarzem. Aptekarz, jako najbardziej dostępny przedstawiciel służby zdrowia, pełni zgodnie z tym założeniem rolę koordynatora terapii i opiekuna pacjenta - na podstawie założonej w aptece karty choroby doradza, uczy, wspiera i kontroluje terapię pacjenta, w razie konieczności sugeruje także przeprowadzenie niezbędnych badań i kontakt z lekarzem specjalistą. Podobne programy realizowane są w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii.
Jak mówi Katarzyna Krążyńska, Dyrektor ds. Rozwoju Programów Zdrowotnych w aptekach Świat Zdrowia, w których odbywa się pilotażowa akcja: - O opiece farmaceutycznej w Polsce mówi się od dawna. Jest to temat szczególnie ważny wobec pogarszającej się dostępności do lekarzy specjalistów, a do najbardziej pożądanych kategorii terapeutycznych należą właśnie kardiologia i diabetologia, stąd pojawił się nasz pomysł.
Program opieki farmaceutycznej "Świat Diabetologii i Kardiologii" objęło swoim patronatem Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, akcja ma także poparcie Stowarzyszenia Pacjentów Primum non Nocere.
Redakcja portalu MojaCukrzyca.org nie jest autorem powyższego ogłoszenia i nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Komunikat przesłano na adres e-mail Redakcji portalu, zweryfikowano pod względem merytorycznym. Za zamieszczenie powyższego komunikatu nie pobrano żadnych opłat.