Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Popularne leki na cukrzycę typu 2 zwiększają ryzyko złamań

źródło: Rynek Zdrowia (09.08.10), 9 sierpnia 2010 r.


Rynek ZdrowiaPopularne leki stosowane u chorych na cukrzycę typu 2, tzw. tiazolidinediony (TZD), mogą zwiększać ryzyko złamań, zwłaszcza u kobiet po menopauzie.

Tak wynika z pracy, którą zamieszcza pismo Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszym zaburzeniem metabolizmu glukozy. Dotyka przeważnie ludzi w średnim i starszym wieku, choć coraz częściej diagnozuje się ją również u dzieci. Choroba jest ściśle związana z nadwagą i brakiem ruchu.

Leczenie cukrzycy typu 2 zaczyna się zwykle od zmian diety i stylu życia pacjenta oraz leków doustnych, które mają pomóc w normalizacji poziomu glukozy. Obecnie znanych jest kilka grup takich leków, różniących się mechanizmem działania.


Jedną z nich stanowią tiazolidinediony (TZD), do których należą rozyglitazon oraz pioglitazon. Leki te zwiększają wrażliwość na insulinę komórek wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej, a przez to poprawiają zużycie glukozy i obniżają jej poziom we krwi.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan w Ann Arbor razem z kolegami z kilku innych ośrodków naukowych w USA przeanalizowali informacje na temat zażywanych leków w grupie 786 pacjentów z cukrzycą typu 2, u których doszło do złamania kości i porównali je z danymi zebranymi wśród 2,6 tys. cukrzyków bez złamania.

Okazało się, że kobiety w wieku 50 lat i starsze, którym lekarze przepisywali TZD, częściej doznawały złamania niż pacjentki stosujące inne leki
Okazało się, że kobiety w wieku 50 lat i starsze, którym lekarze przepisywali TZD, częściej doznawały złamania niż pacjentki stosujące inne leki. Ryzyko złamań było związane z wyższymi dawkami TZD i dotyczyło zarówno rozyglitazonu jak i pioglitazonu.

W przypadku mężczyzn, zwiększone ryzyko złamań zaobserwowano tylko wówczas, gdy TZD były stosowane łącznie z grupą leków moczopędnych należących do tzw. diuretyków pętlowych, które przepisuje się m.in. w ciężkim nadciśnieniu tętniczym czy ciężkiej niewydolności serca.

- Lekarze przepisujący TZD pacjentom powinni być świadomi tego ryzyka i rozważyć korzyści oraz możliwe szkody wynikające z terapii - komentuje biorący udział w badaniach William Herman z Uniwersytetu Stanu Michigan. Specjalista podkreśla zarazem, że konieczne są kolejne badania, które pozwolą zweryfikować najnowsze obserwacje.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Popularne leki na cukrzycę typu 2 zwiększają ryzyko złamań
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 22 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line