DRODZY CZYTELNICY
O ileż łatwiejsza do zaakceptowania byłaby cukrzyca, gdyby była bardziej przewidywalna. Tymczasem ciągle zmieniające się poziomy glukozy we krwi niejednemu diabetykowi spędzają sen z powiek.
W tym numerze staramy się zdiagnozować wszelkie przyczyny wahań glikemii (porannych i w ciągu dnia) - a wiedza ta to pierwszy krok do dobrego wyrównania metabolicznego. Owemu wyrównaniu (także u pacjentów z typem 2) służy wysiłek fizyczny. O tym, że mimo cukrzycy można żyć bardzo aktywnie, świadczy przykład bohatera tekstu "Sport to zdrowie".
O technicznych aspektach przygotowania się do wysiłku fizycznego przeczytacie w artykule "Sport i cukrzyca - udana para". A tym, którzy nie mają jeszcze swojej ulubionej dyscypliny sportowej, na dobry początek polecamy Tai Chi - czyli "Trening po chińsku" - niby niepozorne ruchy, a jednak przynoszące wymierne korzyści dla zdrowia, ducha i ciała.
Miłej (i aktywnej) końcówki wakacji.
Redakcja
Okładka:
(kliknij, aby powiększyć okładkę)
Cena: 5 zł (z 7% VAT)
- SPORT TO ZDROWIE!
- Michał Machnacki - dla znajomych Machnaś, 34-letni mieszkaniec Chotomowa, pracownik "Gazety Powiatowej", organizator wydarzeń sportowych, który mimo choroby żyje pełną parą i daje przykład innym. Kiedy okazało się, że ma cukrzycę, nie załamał się, tylko twardo stanął do walki o jakość swojego życia. Na co dzień towarzyszy mu uśmiech i pozytywne podejście do życia.
W 2000 r. podczas meczu piłki nożnej Michał doznał bardzo groźnej kontuzji prawego kolana w wyniku kolizji z bramkarzem rywali. Ból był ta k silny, że przez trzy doby nie mógł spać. Nie powrócił na boisko w rozgrywkach ligowych. Wskutek urazu nie mógł się poruszać, co spowodowało przyrost masy ciała. Po roku ważył już o 40 kg więcej. Waga w krytycznym momencie wskazywała 120 kg. W 2006 r., pojawiła się cukrzyca. Złe wyniki badań spowodowały, że wziął się za siebie. Obecnie, dzięki intensywnej pracy i wysiłkowi, waga spadła do 90 kg.
- WAHANIA GLIKEMII - PRZYCZYNY I POSTĘPOWANIE
- Zmiany stężenia glukozy we krwi nazywamy wahaniami glikemii. Każda osoba chorująca na cukrzycę często zmaga się, nawet w ciągu jednego dnia, ze zmiennością glikemii - od przecukrzenia do gwałtownie pojawiającego się niedocukrzenia, i odwrotnie. Również u osób zdrowych wartość glikemii w ciągu doby jest zmienna, najniższa rano, po dłuższym okresie głodzenia, najwyższa po posiłkach. (...) Świadomość prawidłowych wartości glikemii docelowych jest ważna z kilku względów.
Możemy na przykład, znając zalecane standardy, ocenić, czy nasza bieżąca glikemia mieści się w normie czy też konieczne jest podanie dawki korekcyjnej, a także czy dawki insuliny są dostosowane do posiłku i potrzeb organizmu. Wahania glikemii i zmienne zapotrzebowanie na insulinę w ciągu dnia stanowią codzienne dylematy diabetyka, np. glikemia na czczo 160 mg/dl - czy jest to norma czy trzeba dostrzyknąć insulinę? Jeśli wskazana jest korekta, to ile jednostek insuliny należy podać, czy od razu zjeść śniadanie czy odczekać, aż glikemia się obniży?
- ZABURZENIA SEKSUALNE U DIABETYKÓW
- Zaburzenia seksualne stanowią bardzo istotny problem, znacznie obniżający jakość życia chorych z cukrzycą, a zarazem będący powodem wielu frustracji i problemów natury psychicznej. Często bywa on jednak pomijany przez pacjentów ze względu na fakt, iż dotyczy sfery bardzo osobistej, zarówno w sensie fizycznym, jak i emocjonalnym, a samo jego poruszenie narusza granice intymności. (...)
Ważnym aspektem problemu, przynajmniej w odniesieniu do niektórych kobiet, jest istnienie w ich psychice głęboko skrywanych obaw przed potencjalnymi powikłaniami, jakie mogłyby im grozić podczas ciąży oraz lęk przed zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi. Taka sytuacja może być przyczyną powstawania u nich zaburzeń seksualnych na tle psychogennym, a tym dysfunkcjom mogą z kolei towarzyszyć osłabione libido i częstsze występowanie dyspareunii.
- TRENING PO CHIŃSKU
- Lekarze z Tufts -New England Medical Center w Bostonie (USA) przeprowadzili badania sprawdzające korzyści zdrowotne wynikające z uprawiania Tai Chi. Ich raport zamieszczony w "Archives of Internal Medicine" jednoznacznie wskazuje na to, że Tai Chi doskonale wzmacnia narządy ruchu, zwiększając siłę mięśni i elastyczność stawów, łagodzi napięcie nerwowe oraz zmniejsza odczuwanie bólu. Przynosi także korzyści w przypadku chorób przewlekłych. Usprawnia pracę serca, naczyń krwionośnych i płuc u osób z chorobą niedokrwienną serca lub po operacji założenia by-passów. (...) Jeszcze bardziej zadziwiające są wnioski płynące z badań przeprowadzonych przez naukowców z Tajwanu i Australii. Otóż na łamach "British Journal of Sports Medicine" udowadniają oni, że Tai Chi pomaga walczyć z cukrzycą typu 2. Osoby biorące udział w ich badaniu przez 12 tygodni trzy razy w tygodniu po półtorej godziny trenowały Tai Chi. Po zakończeniu programu okazało się, że stężenie glukozy we krwi chorych znacznie się obniżyło.
Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl