Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Nowy test pomoże wykrywać stan przedcukrzycowy

źródło: Onet.pl (13.07.10), 14 lipca 2010 r.


Ocena poziomu jednego z enzymów w czerwonych krwinkach może pomóc w wykrywaniu stanu przedcukrzycowego, a przez to ułatwi zapobieganie cukrzycy typu 2 i jej powikłaniom - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Diabetes".

Stan przedcukrzycowy, czyli stan wysokiego ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, charakteryzuje się obniżoną zdolnością organizmu do metabolizowania glukozy. Obecnie ocenia się go na podstawie jednego z dwóch badań - mierząc poziom glukozy na czczo bądź wykonując doustny test obciążenia glukozą, w którym pacjentowi podaje się na czczo 75 g glukozy rozpuszczonej w 300 ml wody. W pierwszym przypadku stan przedcukrzycowy stwierdza się wówczas, gdy poziom glukozy na czczo jest podwyższony - tj. wynosi 100-125 mg na 100 ml krwi - ale niewystarczający do zdiagnozowania cukrzycy. W drugim teście, pacjenci ze stanem przedcukrzycowym osiągają stężenia od 140 do 199 mg glukozy na 100 ml krwi w dwie godziny od podania tego cukru.

Do najpoważniejszych komplikacji cukrzycy zalicza się choroby układu sercowo-naczyniowego, niewydolność nerek, uszkodzenie wzroku czy stopę cukrzycową.
Wczesne wykrycie stanu przedcukrzycowego pozwala na szybkie wprowadzenie zmian w stylu życia - takich jak mniej kaloryczna dieta bogatsza w warzywa i owoce, czy zwiększenie aktywności fizycznej - które mogą zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2 i związanych z nią poważnych powikłań bez konieczności stosowania leków. Do najpoważniejszych komplikacji cukrzycy zalicza się choroby układu sercowo-naczyniowego, niewydolność nerek, uszkodzenie wzroku czy stopę cukrzycową.

Najnowsze badania naukowców z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa mogą pomóc w opracowaniu prostego, rutynowego testu, który pozwoli jeszcze lepiej identyfikować osoby zagrożone cukrzycą typu 2.

Badacze zaobserwowali, że zarówno u osób z cukrzycą, jak i u osób ze stanem przedcukrzycowym dochodzi do 2,3-krotnego wzrostu poziomu enzymu o nazwie beta-N-acetyloglukozaminidaza w czerwonych krwinkach (erytrocytach).

Rola tego enzymu polega na odłączaniu od cząsteczek białek reszt cukrowych w postaci N-acetylo-glukozaminy. Przyłączanie tych reszt przez inny enzym (O-GlcNAc transferazę) w tzw. procesie O-glikozylacji, jest powszechnym procesem modyfikacji białek, który powoduje zmianę ich funkcji. Glikozylacja zależy od wielu czynników środowiska, jak stres czy dieta. Wiadomo np., że duże ilości glukozy oraz tłuszczów w pożywieniu nasilają ten proces.

Gdy liczba reszt cukrowych przyłączanych do białek przekracza pewien poziom, jak to ma miejsce np. u chorych ze źle kontrolowaną cukrzycą (u których utrzymuje się wysoki poziom glukozy we krwi), zjawisko to zaczyna być szkodliwe dla komórek. Wówczas aktywnosć beta-N-acetyloglukozaminidazy, odcinającej reszty cukrowe, znacznie wzrasta.

Aby sprawdzić czy to samo dotyczy osób zagrożonych cukrzycą typu 2 naukowcy pobrali krew od 36 osób z prawidłowym metabolizmem glukozy, od 13 osób ze stanem przedcukrzycowym oraz 53 osób cierpiących już na cukrzycę, co oceniano na podstawie poziomu glukozy na czczo.

Następnie, oceniali poziom glikozylacji białek obecnych w ich czerwonych krwinkach i zmierzyli zawartość beta-N-acetyloglukozaminidazy.

Okazało się, że poziom glikozylacji białek w tych komórkach był bardzo wysoki zarówno u osób ze źle kontrolowaną cukrzycą, jak i ze stanem przedcukrzycowym. W obu grupach badacze stwierdzili też wysoki poziom beta-N-acetyloglukozaminidazy.

Pomyślałam, że zrobiłam jakiś błąd. Następnie powtarzałam test pięciokrotnie dopóty, dopóki mogłam sobie zaufać
"Gdy sprawdziłam poziom tego enzymu i odkryłam jak dramatycznie różni się jego stężenie w krwinkach osób zdrowych oraz w krwinkach osób ze stanem przedcukrzycowym, pomyślałam, że zrobiłam jakiś błąd. Następnie powtarzałam test pięciokrotnie dopóty, dopóki mogłam sobie zaufać" - komentuje biorąca udział w badaniach Kyoungsook Park.

Jak spekuluje współautor badań dr Gerald Hart, ponieważ przyłączanie zbyt dużej liczby reszt cukrowych do białek nie jest zjawiskiem korzystnym, krwinki pacjentów z cukrzycą, jak również osób ze stanem przedcukrzycowym reagują na wzrost poziomu cukru zwiększeniem produkcji enzymu odcinającego te reszty.

Zdaniem naukowców, ich praca może w przyszłości zaowocować łatwym testem służącym do wczesnej identyfikacji osób w stanie przedcukrzycowym. Jednak, zanim do tego dojdzie trzeba zweryfikować najnowsze wyniki w dużych badaniach klinicznych, podkreślają autorzy pracy.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~K  IP: 89.70.161.xxx(2017-03-22 19:10:50)
Można dostać oryginał tego tekstu?


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Nowy test pomoże wykrywać stan przedcukrzycowy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 22 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line