DRODZY CZYTELNICY
Radość Zmartwychwstania i budząca się do życia przyroda - to centralne i wyczekiwane wydarzenia wiosny. W tym duchu rozkładamy na czynniki pierwsze wielkanocną święconkę, i od strony tradycji i tej bardziej praktycznej - zdrowia diabetyka. W świątecznym numerze nie brakuje tematów dotyczących jedzenia, wśród których znalazł się m.in. wywiad ze znanym kucharzem Karolem Okrasą, który w kuchni nie gotuje lecz tworzy potrawy z iście artystycznym zacięciem.
Polecamy też lekturę tekstu "Prezent z góry" - opowieść o mamie i córce, których historia z cukrzycą w tle napawa optymizmem i nadzieją na szczęśliwe macierzyństwo. Wiosenne słońce obnaża nasze sylwetki, które po zimie lubią się nieco zaokrąglić. Przestrzegamy jednak, by winą za przybieranie na wadze nie obarczać insuliny - stąd piszemy o pułapkach insulinoterapii oraz o tym, jak ją zaplanować, by nie powodowała tycia. Pamiętajmy przy tym, że niezastąpiony w walce z nadwagą i w jej zapobieganiu jest wysiłek fizyczny, który może pomóc zlikwidować np. "hodowane" latami "Brzuchy, brzuszki i brzuszyska".
A z okazji świąt życzymy naszym Czytelnikom wiary w zwycięstwo dobra nad złem oraz dużo radości na co dzień.
Redakcja
Okładka:
(kliknij, aby powiększyć okładkę)
Cena: 5 zł (z 7% VAT)
- Koszyczku odkryj się
- Tak jak przygotowuje się wcześniej świąteczne posiłki, tak samo wcześniej można przeprowadzić w miarę możliwości skrupulatne obliczenia zawartości WW i WBT, aby nie siadać do stołu z kalkulatorem czy księgą tabel wartości odżywczej, a że by też niczego sobie nie odmówić. Najlepiej zrobić małą ściągawkę, która będzie nam towarzyszyć podczas świątecznych posiłków. W końcu nie sposób wszystko spamiętać. W kieszeni, pod ręką, powinniśmy mieć obliczenia zawartości WW i WBT.
- Wolność kontrolowana
- Przy intensywnej insulinoterapii ceną za większą swobodę życia (np. w wyborze posiłków) są częstsze pomiary glikemii. O jaką częstotliwość chodzi? Czy badania przed posiłkiem, przed snem, ewentualnie około godziny trzeciej w nocy są wystarczające? Nie zawsze. Zaryzykowałabym tezę, że im bar dziej nasza metoda jest elastyczna, czyli im więcej jest w niej parametrów zmiennych (pory posiłków, ich rodzaj), tym też samokontrola powinna być bardziej intensywna.
- Diagnozy Dr. Google'a
- Znakomita większość pacjentów dr. Google'a nie ma nawet cienia świadomości, że ogólna informacja na temat danego schorzenia czy sposobu leczenia nie jest tożsama z diagnozą w danym przypadku. Nigdy nie wolno i nie należy odnosić lektury pism czy stron internetowych do własnych schorzeń. Język medyczny jest w pewnej mierze hermetyczny dla osoby bez odpowiedniego przygotowania fachowego, często wsparty ilustracjami statystycznymi, których zrozumienie też bywa trudne. Jeżeli w tekście artykułu pojawi się stwierdzenie, że objaw występuje u 80% chorych, to oznacza, iż w 8 na 10 dotychczas opisanych przypadków przez literaturę fachową taki objaw zaobserwowano. Informacja ta w żadnej mierze nie rozciąga się na czytelnika.
Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl