NOWE URZĄDZENIE DO LECZENIA CUKRZYCY MOŻE BYĆ
KOLEJNYM KROKIEM W KIERUNKU SZTUCZNEJ TRZUSTKI
Warszawa - 7 grudnia 2009 r. - diabetycy w Polsce jako jedni z pierwszych na świecie skorzystają z nowej technologii naśladującej istotne funkcje ludzkiej trzustki. Technologia zaprezentowana została na tegorocznym spotkaniu Międzynarodowego Towarzystwa Diabetyków Wieku Dziecięcego i Młodzieńczego (ISPAD, the International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes) w Lubljanie. To nowe urządzenie może automatycznie wstrzymać dopływ insuliny, aby zwiększyć ochronę przed potencjalnymi epizodami ciężkiego niedocukrzenia - niebezpiecznego, lecz częstego zjawiska występującego w trakcie leczenia cukrzycy.
System Paradigm® VeoTM wprowadzony przez Medtronic, to połączenie terapii za pomocą pompy insulinowej i stałego monitorowania poziomu glukozy z nową, unikalną opcją automatycznego, okresowego wstrzymania dopływu insuliny w sytuacji nadmiernego obniżenia poziomu glukozy we krwi. System został nagrodzony przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków nagrodą "Kryształowego Kolibra" w kategorii Urządzenie Roku.
Paradigm® VeoTM oferuje nową metodę ochrony przed ryzykiem wystąpienia incydentów ciężkiego niedocukrzenia (zwanymi również hipoglikemią) szczególnie podczas snu lub
w sytuacji, kiedy pacjent nie ma możliwości reakcji. Hipoglikemia jest powszechna i może stanowić jeden z najtrudniejszych aspektów życia z cukrzycą typu 1. Nieleczona, może prowadzić do utraty przytomności, drgawek przypominających napad padaczkowy, śpiączki lub nawet śmierci.1 Według danych dostępnych w Wielkiej Brytanii roczny koszt bezpośredni leczenia incydentów ciężkiego niedocukrzenia w Zjednoczonym Królestwie może przekraczać 13 mln Funtów Brytyjskich.2
Badania wykazują, że osoba chorująca na cukrzycę, przeciętnie może doświadczyć więcej niż jednego incydentu hipoglikemii na przestrzeni dwóch tygodni. Ponadto, każdego roku jedna na czternaście osób, u których leczenie cukrzycy opiera się o insulinoterapię, przeżyje co najmniej jeden przypadek ciężkiej hipoglikemii wymagającej natychmiastowej interwencji lekarskiej. Jedna trzecia osób chorych na cukrzycę doświadcza hipoglikemii podczas snu, co może pogorszyć zdolność rozpoznania lub reakcji, aby zapobiec poważnemu incydentowi.3 Około 33% przypadków śmierci z powodu cukrzycy następuje w wyniku ostrych powikłań takich jak hipoglikemia.4 Podczas gdy niektórzy pacjenci odczuwają "objawy ostrzegawcze" poprzedzające hipoglikemię (drgawki przypominające napad padaczkowy, potliwość, uczucie mrowienia w ustach, blednięcie, mocne bicie serca, niepokój i rozdrażnienie), inni nie doświadczają ich w ogóle.
W Europie na cukrzycę typu 1 zapada rocznie około 10 000 dzieci do 15 roku życia, a liczba ta z roku na rok zwiększa się. Szacuje się, że w 2010 roku w Polsce będzie 273 000 pacjentów z cukrzycą typu 1, z czego około 90% będą stanowiły dzieci i młodzież.
W naszym kraju na cukrzycę choruje ponad dwa miliony osób, co odpowiada ponad 5% populacji, a w okresie ostatnich 15 lat zanotowano aż 3-krotny wzrost liczby zachorowań.5
Magdalena Zadora, chorująca na cukrzycę typu 1, jako jedna z pierwszych osób w Polsce, wypróbowała nowy System Paradigm Veo, jeszcze przed oficjalną premierą na rynku.
"Od kilku lat stosuję pompę insulinową zauważając bardzo znaczącą poprawę leczenia mojej choroby i spadek hemoglobiny glikowanej. Jest to terapia, która niezwykle ułatwia życie. Jednak dopiero możliwość stałego podglądu poziomów glukozy uświadomiła mi, jak często nie wiedziałam, jaki mam poziom cukru we krwi" - opowiada Magdalena Zadora - "Teraz mogę naprawdę walczyć i dbać o każdą minutę właściwych glikemii, pamiętając o tym, że buduję tym samym swoją przyszłość. Mogę też przestać obawiać się o ciężką hipoglikemię. Hipoblokada Systemu Veo wzmacnia moje poczucie bezpieczeństwa. Strach przed niebezpiecznym spadkiem cukru zrozumie jedynie ktoś, kto tego doświadczył albo też rodzic chorego dziecka. "
System Paradigm Veo składa się z pompy insulinowej stale monitorującej poziom glukozy (za pomocą oddzielnego sensora i transmitera). Odczyty z monitora w połączeniu z kontrolnymi pomiarami z glukometru stanowią podstawę do prawidłowej interpretacji aktualnego poziomu glukozy, a także zaprogramowania pompy insulinowej, aby dostarczała odpowiednią ilość insuliny. Insulina obniża poziom cukru we krwi, główną przyczynę choroby organicznej serca i innych długofalowych powikłań związanych z cukrzycą typu 1. Jednak, jeśli czujnik Systemu Paradigm VEO wykaże u pacjenta znaczne obniżenie poziomu glukozy poniżej wyznaczonego progu, pompa wysyła alarm. Jeśli ostrzeżenie jest zignorowane przez pacjenta, urządzenie automatycznie wstrzymuje dopływ insuliny nawet do dwóch godzin. Jest to forma ochrony przed potencjalnie niebezpiecznymi przypadkami silnego niedocukrzenia. Pomaga uniknąć potencjalnie groźnych epizodów hipoglikemii.
"To najnowsza technologia stanowiąca istotny przełom w leczeniu cukrzycy. - System Paradigm Veo ocenia dr Tomasz Klupa, diabetolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - "Generalnie leczenie tej choroby wymaga od pacjenta utrzymywania poziomu cukru w stosunkowo wąskich granicach, tak jak ma to miejsce u osób zdrowych. Długotrwale podwyższony poziom cukru prowadzić może do rozwoju tak zwanych przewlekłych powikłań cukrzycy, a w konsekwencji nawet do ślepoty, niewydolności nerek, amputacji kończyn czy po prostu do przedwczesnego zgonu. Niestety pacjenci chcąc chronić się przed tymi powikłaniami i unikając wysokiego cukru znacznie podwyższają ryzyko wystąpienia ciężkiego niedocukrzenia, które może spowodować u pacjenta utratę przytomności. W przypadku kolejnych incydentów może to mieć bardzo poważne konsekwencje neurologiczne. Paradigm Veo ostrzega pacjenta, jeśli poziom glukozy staje się zbyt niski oraz wstrzymuje dostarczanie insuliny w przypadku braku odpowiedzi na ostrzeżenie. Chory może więc zyskać większe poczucie bezpieczeństwa. Może efektywniej i bezpieczniej osiągać cele leczenia i po prostu prowadzić "normalniejsze" życie. Wprowadzenie na rynek pompy Paradigm Veo jest kolejnym krokiem w kierunku opracowania urządzenia dawkującego insulinę w sposób w pełni automatyczny".
System Paradigm VEO wprowadzony zostanie w ponad 50 krajach w Europie, Azji, Afryce, Kanadzie i Ameryce Południowej. Firma Medtronic współpracuje z amerykańskim Food and Drug Administration (FDA) nad planami wprowadzenia na rynek również w Stanach Zjednoczonych. Więcej informacji na temat systemu Paradigm VEO dostępnych jest na polskiej stronie www.pompy-medtronic.pl.
Uwagi dodatkowe:
- Paradigm Veo System składa się z pompy insulinowej, sensora oraz transmitera, łącząc Ciągły Podskórny Wlew Insuliny (CSII) z Ciągłym Monitoringiem Glikemii (CGM).
- Pacjenci mogą korzystać z pompy insulinowej Paradigm Veo w celu dostarczenia insuliny bez sensora glukozy oraz transmitera.
- Paradigm Veo System jest dostępny nie tylko w pięciu kolorach, lecz również z szeroką gamą dodatków oraz naklejek pokrywających obudowę pompy insulinowej,
a jednocześnie pozwalających na personalizację urządzenia. Pompa dostępna jest również w dwóch rozmiarach.
Redakcja portalu MojaCukrzyca.org nie jest autorem powyższego ogłoszenia i nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Komunikat przesłano na adres e-mail Redakcji portalu, zweryfikowano pod względem merytorycznym. Za zamieszczenie powyższego komunikatu nie pobrano żadnych opłat.