Wakacje to okres, w którym szczególnie chętnie odkrywamy nogi, wkładamy bose stopy do sandałków bądź innego obuwia. Lato ostatnimi czasy bywało bardzo gorące, tak więc postaramy się Państwu udzielić kilka rad związanych z dbaniem o nogi i stopy właśnie w tym czasie.
Pielęgnacja, o której musi wiedzieć każdy
1. Jak najczęściej w ciągu dnia (minimum dwa razy: rano i wieczorem) dokładnie myć nogi i stopy (nie zapomniawszy oczywiście o reszcie ciała). Jeśli bierzemy prysznic, to kończyć go polewaniem stóp i podudzi zimną wodą. To wzmacnia i uodparnia skórę, dobrze wpływa na naczynia żylne nóg. Radę tą powinni bezwzględnie zapamiętać diabetycy! Higiena stóp jest szczególnie ważna u osób cierpiących na nadmierną potliwość stóp.
2. Po każdym myciu dokładnie osuszać stopy i przestrzenie między palcami.
3. Nosić wygodne, przewiewne obuwie, skarpety, pończochy z materiałów naturalnych (bawełna, wełna).
4. Skarpety i rajstopy zmieniać przynajmniej raz dziennie. Jeśli jest taka potrzeba zmieniać je według potrzeb nawet kilka razy dziennie.
5. Jeżeli jest to możliwe, buty codziennie zmieniać, pozwalając jednej parze przez dzień "odpocząć". Zapobiega to chodzeniu w przepoconych butach i strzeże przed grzybicą stóp.
6. Stosować preparaty zapewniające komfort stóp i nóg. Szczególnie teraz latem zalecamy i rekomendujemy Allpresan 5 – krem w piance pielęgnujący i chroniący pocące się stopy, Allpresan 6 – spray zapewniający chłód i świeżość dla gorących stóp, a także dezodorant odświeżający zwalczający przykry zapach stóp(Allpresan9) i dezodorant do butów (Allpresan 10).
7. Nawilżać wysuszoną skórę stóp i nóg. Latem staje się ona częściej "pościągana" i po prostu przesuszona przez opalanie. Stopy natomiast, poprzez chodzenie w klapkach, czy o zgrozo, w butach nie nadających się na lato (np. modne wśród młodzieży "ciężkie" buty, grube adidasy itp.) też wołają o nawilżenie. Latem na stopach skóra może mieć tendencje do pękania, rogowacenia. Zamiast chować nogi w skarpety, lepiej je w prosty sposób wypielęgnować. Środkiem zalecanym m.in. przez dermatologów do pielęgnacji suchej skóry są Allpresan 2 i Allpresan 3. Pianki te zapobiegają u diabetyków stopie cukrzycowej.
8. Obcinać odpowiednio paznokcie u stóp. Nieprawidłowe obcięcie może spowodować
wrastanie paznokcia. Najlepiej i najbezpieczniej nie zaokrąglać boków paznokcia.
Diabetycy zamiast nożyczek powinni używać pilników.
9. Zgrubiały naskórek usuwać pumeksem. W przypadku szybkiego rogowacenia korzystać z pomocy specjalisty do spraw pielęgnacji stóp.
I bardzo ważne o grzybicy stóp, która jest problemem ciągle aktualnym
Jest niewielu ludzi, którzy mogą się pochwalić, że nigdy nie mieli do czynienia z grzybicą stóp. Dzisiaj można już skutecznie zapobiegać. Rozpoznanie grzybicy skóry lub paznokci należy do codziennej rutyny lekarskiej. Według ekspertów, co trzeci dorosły Polak ma grzybicę. Szczególne znaczenie ma pojawienie się grzybicy u chorego na cukrzycę. W przypadku wystąpienia tzw. stopy cukrzycowej dodatkowa infekcja grzybicza może doprowadzić do znacznego pogorszenia przebiegu choroby. Dlatego diabetycy powinni zwracać dużą uwagę na pielęgnację swoich stóp. Artykuły dotyczące grzybicy i sposobów jej zapobiegania znajdą Państwo wewnątrz gazety.
Prosimy wziąć sobie do serca nasze rady dotyczące pielęgnacji stóp, bo kto z Państwa wyobraża sobie błogi urlop z bolącymi nogami?
Udanego wypoczynku, ruchu na zdrowych nogach i do zobaczenia po wakacjach.
Aneta Drzażdżyńska
Redaktor Prowadzący PPP "Zdrowe Nogi"