"Wykazaliśmy, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko niesprawności w starszym wieku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a im dłużej ktoś ma problem ze zbędnymi kilogramami, tym ryzyko to jest większe" - komentuje prowadząca badania dr Denise Houston.
Nawet te osoby, które w starszym wieku ważą prawidłowo, ale miały problem z nadwagą lub otyłością w przeszłości, są bardziej narażone na ograniczenia sprawności fizycznej. Zdaniem dr Houston, może to wynikać z faktu, że chudnięcie staruszków jest przeważnie mimowolne i związane z różnymi przewlekłymi schorzeniami.
Naukowcy z Wake Forest University School of Medicine przeanalizowali dane zebrane w grupie 2.845 osób o średniej wieku 74 lata. Na początku badań, które rozpoczęły się w latach 1997-98 uczestnicy projektu byli sprawni i nie mieli trudności z poruszaniem się; nie cierpieli też na żadne groźne dla życia schorzenia. Przez 7 kolejnych lat co pół roku zbierano informacje na temat ich sprawności fizycznej. Za ograniczenie możliwości ruchowych naukowcy uznali trudności z przejściem 400 metrów lub wejście po 10 schodach.
W analizie posłużono się informacjami na temat wskaźnika masy ciała (BMI) pacjentów w różnych okresach ich życia. BMI oblicza się dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Służy on do oceny nadwagi i otyłości.
Okazało się, że kobiety, które miały nadwagę lub otyłość niezmiennie od 25 roku życia były niemal trzykrotnie bardziej narażone na ograniczenie sprawności ruchowej w wieku starszym, w porównaniu z paniami, które w tym samym okresie ważyły prawidłowo. Dla mężczyzn ryzyko to było nieco niższe i wynosiło około 1,6.
Kobiety otyłe w wieku 50 lat, ale nie po ukończeniu 70-tki, były 2,7 raza bardziej narażone na kłopoty z poruszaniem się, w porównaniu z kobietami, które niezmiennie utrzymywały prawidłową masę ciała. W przypadku mężczyzn ryzyko to obliczono na 1,8.
Zbędne kilogramy obciążają stawy, utrudniają ćwiczenia i przyczyniają się do rozwoju chorób przewlekłych, jak cukrzyca typu II, zwyrodnienie stawów czy choroba serca, które bezpośrednio przyczyniają się do ograniczenia sprawności ruchowej, wyjaśnia dr Houston.
Jej zdaniem, wyniki tych badań są znaczące, gdyż populacje krajów rozwiniętych systematycznie się starzeją. Jednocześnie wzrasta tam liczba osób z nadwagą i otyłością, co może oznaczać, że w kolejnych latach powinniśmy oczekiwać dramatycznego spadku sprawności fizycznej u osób starszych.
Przeciwdziałanie nadwadze i otyłości u ludzi w młodym i średnim wieku może być zatem dobrą strategią zapobiegania lub opóźniania niesprawności u staruszków, podsumowuje dr Houston.
Foto: topnews.in