Wiadomość o chorobie zawsze jest szokiem dla dzieci, a zwłaszcza ich rodzin. Należy jednak wiedzieć, że z cukrzycą można żyć, choć jakość życia oraz uniknięcie powikłań cukrzycowych w późniejszym wieku zależą od wiedzy na temat choroby i jak najszybszego rozpoczęcia leczenia. Jednym z podstawowych elementów jest dobra edukacja. Dziecko i jego otoczenie powinni wiedzieć o cukrzycy jak najwięcej, zrozumieć jej mechanizmy i opanować praktyczne umiejętności kontrolowania choroby.
Cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną, spowodowaną zniszczeniem lub niewydolnością komórek trzustki, odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny - hormonu potrzebnego do przekształcania pokarmu w energię niezbędną do funkcjonowania organizmu. Walka z chorobą polega na podawaniu insuliny z zewnątrz w postaci zastrzyków lub przy użyciu specjalnej pompy. Konieczne są także kilku - a nawet kilkunastokrotne w ciągu dnia badania poziomu cukru we krwi. Ocenia się, że na świecie na cukrzycę typu 1 choruje 430 000 dzieci poniżej 15. roku życia, a co roku diagnozuje się 65 000 nowych przypadków.
Właśnie z myślą o najmłodszych diabetykach stworzony został film edukacyjny "Lenny uczy o cukrzycy". Bohaterem filmu jest chłopiec o imieniu Julek, który w prawdziwym życiu również choruje na cukrzycę. O tym, czym jest choroba, jak sobie z nią radzić oraz jakie są dostępne metody leczenia opowiada Julkowi animowana postać lwa Lennego. Lenny pokazuje chłopcu, że choroba nie musi stanowić żadnych barier w normalnym życiu pod warunkiem, że nauczy się regularnie badać poziom cukru, liczyć wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe oraz odpowiednio dobierać do nich dawki insuliny.
Lenny, który sam jest diabetykiem, przekonuje Julka, że dzieci chore na cukrzycę również mogą cieszyć się pełnią życia, jeść swoje ulubione potrawy i grać w piłkę ze swoimi zdrowymi kolegami.
Jednym z elementów filmu jest część poświęcona różnym terapiom. Szczegółowo omówiona została metoda wielokrotnych wstrzyknięć insuliny za pomocą tak zwanych penów oraz zasady działania i obsługi osobistej pompy insulinowej (pozwalającej na wcześniejsze zaprogramowanie dawek insuliny z uwzględnieniem pór posiłków i aktywności fizycznej). O tym, którą metodą Julek będzie leczył cukrzycę zadecyduje jednak on sam, a w podjęciu decyzji pomoże mu lekarz diabetolog.
Więcej informacji o filmie na: www.pompy-medtronic.pl.