13 grudnia zakończyły się trwające od września warsztaty edukacyjne dla chorych organizowane w ramach Akademii Zdrowia Bioton. Jak żyć z cukrzycą długo i w dobrej kondycji, unikać powikłań? Przede wszystkim trzeba poznać swoją chorobę - mówili diabetolodzy.
W dziesięciu miastach - od Łodzi począwszy, przez Leszno, Dzierżoniów, Lipno, Konin, Rudę Śląską, Rzeszów, Płock, Olsztyn, na Wolbromiu kończąc - w ciągu trzech miesięcy duże grupy pacjentów z cukrzycą typu 2. uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez lekarzy, pielęgniarki, rehabilitantów, psychologów i dietetyków. Była to już trzecia edycja Akademii Zdrowia Biotonu, której patronowało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków i Polska Federacja Edukacji w Diabetologii.
- Pomimo coraz lepszego dostępu do fachowej literatury lub innych źródeł wiedzy o cukrzycy nadal potrzebne są rozmaite inicjatywy zwiększające świadomość chorych o ich problemach zdrowotnych - twierdzi Magdalena Wiśniewska, junior product manager firmy Bioton. - Bardzo często zdarzają się sytuacje, iż diabetycy nie wiedzą, czy dany produkt spożywczy wolno im zjeść, popełniają błędy w pomiarze poziomu cukru we krwi lub boją się, że wstrzykiwanie insuliny będzie bolesne. Właśnie dlatego powstał program Akademii Zdrowia Bioton. Skupia on w ramach zespołu znakomitych specjalistów z poszczególnych dziedzin związanych z leczeniem cukrzycy.
Akademia postanowiła ułatwić chorym zrozumienie istoty cukrzycy typu 2. Poprzez warsztaty zespoły edukatorów starają się uczyć pacjentów jak żyć z cukrzycą, aby nie tracąc zbyt wiele na własnym komforcie uzyskać jak najlepsze wyniki leczenia, oddalających ryzyko groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Zapewniają chorych, że można być szczęśliwym z cukrzycą, prowadzić aktywny tryb życia, nie rezygnować z jego uroków.
AZB zgromadziła w swoim zespole świetnych lekarzy i pielęgniarki edukatorki, psychologa i psychoterapeutę, rehabilitantkę zajmujących się terapią ruchową. Pod ich uwagą przygotowano program, zespół porad, a nawet przestróg. Sposób przekazu - jakże ważny - oparto o zasadę prostoty, komunikatywności.
- Specjalnie na potrzeby trzeciej edycji programu przygotowaliśmy materiały edukacyjne bardziej przyjazne dla pacjentów - zapewnia Magdalena Wiśniewska. - Skupiono się również na tym, aby pacjent miał stały dostęp do informacji dotyczących drugiego typu cukrzycy. Dlatego opracowano od nowa stronę internetową Akademii Zdrowia Bioton - można ją znaleźć po adresem www.akademiabioton.pl. Uczestnicy warsztatów otrzymali Niezbędniki Akademii Zdrowia Bioton, które tworzą kompendium wiedzy przedstawianej w trakcie warsztatów - z pewnością pozwolą przypomnieć sobie informacje usłyszane na spotkaniach, na utrwalenie sobie ważnych szczegółów. Pacjenci zostali obdarowani również silikonowymi opaskami na rękę - nadruk na opaskach informuje, że jej właściciel jest chory na cukrzycę i w razie potrzeby należy wezwać pomoc lekarską. Bardzo ważny drobiazg, który może uratować życie w przypadku nagłego zdarzenia zagrażającego zdrowiu. Pacjenci dostali też po gumowej piłeczce, bardzo przydatnej do ćwiczeń, jakie proponowała nasza ekspert.
- Trzecia edycja warsztatów Akademii Zdrowia Bioton nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc i wsparcie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków - dodaje Magdalena Wiśniewska. - Lokalne oddziały PSD miały swój ogromny udział, zwłaszcza w kwestii przygotowania spotkań. Dzięki rozdawaniu zaproszeń przez działaczy stowarzyszenia na spotkania przychodziło aż tyle osób. Warsztaty okazały się też znakomitą sposobnością do tego, by członkowie zespołu Akademii dowiedzieli się, czego potrzebują pacjenci, na co liczą podczas kolejnych spotkań - była to znakomita okazja, aby się wzajemnie od siebie czegoś nauczyć.
- Ponad sto osób przyszło na warsztaty do gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie - informuje Barbara Sobieska, prezeska Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. - Musieliśmy już ludziom odmawiać, na przykład grupom z Działdowa czy Mrągowa. Byli bardzo rozżaleni, że nie mogli uczestniczyć. Może na wiosnę uda się jeszcze raz zorganizować warsztaty w Olsztynie albo w Mrągowie? Zapotrzebowanie jest ogromne. Zwłaszcza na wykłady na takim poziomie.
Na zajęcia do sali lustrzanej Centrum Kultury, Promocji i Informacji w Wolbromiu, ostatnie z dziesięciu trzeciej edycji, przyszło 99 osób. Na temat terapii mówił diabetolog, dr n. med. Artur Bień z Kliniki i Katedry Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znaczenie i sposoby prowadzenia samokontroli przedstawiła pielęgniarka diabetologiczna, też z Krakowa, Mirosława Bieniek. Dr inż. lek. med. Dariusz Włodarek - kierownik Zakładu Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie omówił zasady odżywiania się w cukrzycy, obliczania wymienników węglowodanowych. Można było się też przekonać, że zdrowy posiłek może być również smaczny. Jak sobie radzić z apatią w nieuleczalnej chorobie, brakiem wiary, stresem radziła mgr Barbara Lorenc, psycholog i psychoterapeuta z Bydgoszczy, od dziesięciu lat pracująca z ludźmi chorymi na cukrzycę. O znaczeniu wysiłku fizycznego w cukrzycy mówiła mgr Ilona Makowska z Zakładu Rehabilitacji Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do grona ekspertów Programu zapraszani byli każdorazowo lokalny lekarz diabetolog i pielęgniarka PFED - osoby dobrze znane chorym z poradni diabetologicznej, w której się leczą.
- Każdy dostał certyfikat - podkreśla prezeska Koła PSD w Wolbromiu Ewa Ciepła. - Szkolenie zakończyło się owacją na stojąco.
Bioton zapowiada kolejną edycję warsztatów edukacyjnych. Dokąd eksperci przyjadą w tym roku? Nie sposób dziś odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno do miast i miasteczek innych niż w roku minionym, tam, gdzie jeszcze Akademia Zdrowia Bioton nie gościła. Pewnym także można być i tego, iż wszędzie znajdzie wdzięcznych słuchaczy.
Portal "Moja Cukrzyca" nie ponosi odpowiedzialności za treść komunikatu. Komunikat przesłano na adres e-mail Redakcji "Moja Cukrzyca" i zamieszczono bezpłatnie.