http://www.jednaigla.pl
W maju br. rusza Kampania Społeczna "Jedna igła = jedna iniekcja". Celem akcji jest wyrobienie "dobrych" nawyków wymiany igieł do wstrzykiwacza insulinowego przy każdorazowej iniekcji. Kampania promuje higieniczny sposób podawania leku, zwracając uwagę na poważne problemy pojawiające się przy stosowaniu tej samej igły wielokrotnie. Większy ból przy wstrzykiwaniu, zatkanie igły, krystalizacja insuliny wewnątrz igły czy jej wyciek i zdefrakcjonowanie, to tylko niektóre z pojawiających się problemów.
W Kampanii bierze udział ponad 200 poradni diabetologicznych i kilkaset aptek, które zostaną oklejone odpowiednimi materiałami informacyjnymi, a ich personel zostanie przeszkolony. Z uwagi na problemy z dostępnością igieł do wstrzykiwaczy insulinowych stworzono ogólnopolską listę aptek posiadających stale pełny asortyment igieł.
Wszystkie istotne informacje o akcji dostępne są na stronie www.jednaigla.pl.
Kampanię wspiera Polskie Stowarzyszenie Diabetyków podnosząc jej znaczenie przez swój ogromny autorytet wśród pacjentów chorych na cukrzycę.
Znaczącym sukcesem akcji było skłonienie producentów igieł do znaczącej obniżki cen oraz wprowadzenie promocji - za kilka złotych w wybranych aptekach pacjent może teraz kupić 10 igieł oraz kolejne 10 dostać gratis. Pierwszym efektem Kampanii jest więc istotne obniżenie cen igieł insulinowych na rynku oraz rozważania urzędników Ministerstwa Zdrowia nad wprowadzeniem refundacji na igły do wstrzykiwaczy insulinowych.
Organizatorami Kampanii są: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, PiC Polska (A New Therapy Sp. z o.o.), Apteki Dbam o Zdrowie, Sanofi-Aventis.
Kontakt:
Paweł Szczeszek 0-664 970 154
e-mail: pawel.szczeszek@picindolor.pl
PiC Polska (A New Therapy Sp. z o.o.)
ul. Łucka 18, 00-845 Warszawa
www.picindolor.pl
Wielokrotne używanie igieł do wstrzykiwaczy insulinowych
Chorzy na cukrzycę używają wielokrotnie tych samych igieł do wstrzykiwaczy (penów) insulinowych.
Powodem mogą być względy finansowe (jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zbyt małą ilość igieł lub nie refunduje ich wcale, a firmy farmaceutyczne ograniczają ich ilość w pakiecie z insuliną) lub powody osobiste (obniżona sprawność, niewiedza, zapominalstwo, lenistwo, niechlujstwo, etc.).
Poza faktem, że igła do wstrzykiwacza insulinowego jest sterylnym "Wyrobem Medycznym" jednorazowego użytku, jest jeszcze kilka innych, ważnych przyczyn, dla których taka praktyka jest przeciwwskazana:
Niedokładne dawkowanie proporcjonalne
W sytuacji używania mieszanki insulin o różnej lepkości, jeśli igła nie zostanie usunięta z pena między iniekcjami, powstaje ryzyko, że frakcja rzadszej insuliny będzie samoistnie wypływać z kartridża, zmieniając skład mieszanki i zmniejszając jej efektywność.
Niedokładne dawkowanie ilościowe
Długotrwałe otwarcie kartridża na działanie powietrza atmosferycznego poprzez kanał nie zdjętej igły może spowodować powstanie pęcherzyków i zaburzyć prawidłowy przepływ insuliny podczas kolejnego wstrzyknięcia, zmniejszając zadaną dawkę.
Krystalizacja
Insulina w kontakcie z powietrzem atmosferycznym ma również skłonność do krystalizacji, dlatego pozostawienie igły na wstrzykiwaczu między kolejnymi iniekcjami, z insuliną w środku, może powodować powstawanie kryształków i częściowe lub całkowite zatkanie igły, tym samym utrudniając lub wręcz uniemożliwiając wykonanie następnego zastrzyku.
Lipodystrofia
Zagięta lub zdeformowana końcówka igły może wywołać nie tylko mikrouraz (krwawienie, uszkodzenie naskórka) ale również lipodystrofię (zwyrodnienie struktury tkanki tłuszczowej), co może upośledzić prawidłową absorpcję aplikowanej insuliny.
Ból
Opór skóry powoduje stopniową zmianę kształtu igły po każdym wkłuciu, a jej końcówka zagina się z każdym razem mocniej.
Już przy pierwszym wstrzyknięciu silikonowa powłoka igły ulega zużyciu, więc dalszemu jej stosowaniu towarzyszy większy opór, a penetracja nie jest już tak łagodna.
Każdorazowo zdejmowana i nakładana plastikowa osłonka igły stosowanej wielokrotnie, może spowodować przypadkowe jej zapchanie opiłkami plastiku zadrapanego końcówką igły lub uszkodzenie jej ostrza. Trzeba pamiętać bowiem, że nie jest to standardowa igła do zastrzyków lecz bardzo mała i bardzo cienka igła (igiełka).
Ww. zjawiska drastycznie zwiększają ból w czasie wkłuwania i wyciągania igły. Podnoszą także ryzyko rozdarcia skóry zdeformowaną, hakowatą końcówką igły.
Sterylność
Igła do wstrzykiwaczy (penów) insulinowych jest igłą jednorazowego użytku i przestaje być sterylna po pierwszym użyciu, a kontakt z brudem i bakteriami w trakcie i między kolejnymi zastrzykami może być przyczyną poważnej infekcji.
Podsumowanie
Te wszystkie czynniki z osobna, ale w szczególności występujące jednocześnie, zwiększają ból i cierpienia chorych oraz groźbę poważnych komplikacji medycznych i ryzyko schorzeń wtórnych (pochodnych cukrzycy), niezwykle groźnych dla osób z chorobą cukrzycową.
Poza ww. uwagami należy pamiętać, że igła jest "Wyrobem Medycznym", sterylnym, jednorazowego użytku i zgodnie z "Ustawą o Wyrobach Medycznych" i przepisami wykonawczymi nie może być stosowana wielokrotnie, lecz powinna być utylizowana po pierwszym użyciu.
Więcej na: http://www.jednaigla.pl.
Portal "Moja Cukrzyca" nie ponosi odpowiedzialności za treść komunikatu. Komunikat przesłano na adres e-mail Redakcji "Moja Cukrzyca" i zamieszczono bezpłatnie.