Co to są Gabinety Zdrowe Nogi?
Są to wyjątkowe gabinety! Pracują w nich osoby, posiadające zaświadczenia o odbyciu kursu dla specjalistów ds. pielęgnacji stóp. Kim jest specjalista ds. pielęgnacji stóp? To kosmetyczki i rehabilitanci, którzy potrafią w fachowy sposób zająć się nogami pacjenta zarówno zdrowego, jak i chorego. Dla wielu osób (czy to otyłych, czy starszych) problemem jest nawet samodzielne obcięcie paznokci u nóg. Jeśli paznokcie mają tendencje do wrastania to samemu niewiele zrobi nawet najsprawniejszy młodzian - zrobi to natomiast dobry specjalista ds. pielęgnacji stóp. Jednak do specjalistów może (i powinna) zgłosić się też osoba, która nie ma (na pierwszy rzut oka) problemów zdrowotnych z nogami, a drażni ją np. to, że nie wiedzieć czemu, ma bardzo suchą skórę na stopach. A przypadłość ta - sucha skóra - to problem, co 3 o ile nie, co 2 Polaka, który może mieć podłoże chorobowe. Warto to sprawdzić. Marzenie wielu pań, by latem mieć ładne, zadbane stopy może się spełnić - popękane pięty, zrogowaciałe naskórki i inne, wyglądające nieestetycznie przypadłości dzięki odwiedzinom u fachowca mogą zniknąć, bądź zostaną zminimalizowane.
Gabinety Zdrowe Nogi są przyjazne lekarzom
"Pielęgnacja nóg i stóp to wcale nie taka prosta sprawa. Fachowiec wie, jak obciąć paznokcie, by nie wrastały, co jest ważne u każdego człowieka, a u diabetyka w szczególności. Wrastanie jest bardzo bolesne i może doprowadzić do powstania zaplenia. W zaawansowanej neuropatii cukrzycowej może przebiegać bezboleśnie i być za późno diagnozowane. Chorzy na cukrzycę, którzy mają problem z wrastającymi paznokciami, powinni zwracać uwagę na zmiękczanie okolic przypaznokciowych i korzystać z fachowej pomocy - mówi dr n. med. Mirosława Gałęcka, koordynator Programu. Dodaje, że pielęgnacja stóp to wiele zabiegów, które muszą być przeprowadzane w sposób profesjonalny, gwarantujący, że nogi będą zdrowe, bądź będą do zdrowia przywrócone.
Wiedzy medycznej na temat stóp uczestnikom kursu udzielali specjalnie dobrani przez Program lekarze - konsultanci Powszechnego Programu Profilaktycznego "Zdrowe Nogi".
Profesor Zygmunt Adamski, ordynator Oddziału Dermatologii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu i dr n. med. Anna Chojecka-Adamska, specjalista dermatolog i wenerolog Katedry i Kliniki Dermatologii Akademii Medycznej w Poznaniu. Dermatolodzy przygotowali dla uczestników szkolenia wykład na temat chorób skórnych. Omówione zagadnienia dotyczyły takich kwestii jak:
- zapobieganiu zakażeniom grzybiczym stóp i paznokci
- nadmiernej potliwości stóp
- unikaniu i leczeniu modzeli i nagniotków
- przyczyn i leczenia pękania pięt i nadmiernego rogowacenia podeszw.
- zmian chorobowych płytek paznokci stóp.
- zmian skórnych na podeszwach towarzyszących różnym chorobom.
Wizyta u specjalisty ds. pielęgnacji stóp
Gabinety Zdrowe Nogi to gabinety medycznej pielęgnacji stóp. To swoisty pomost pomiędzy pacjentem a lekarzem. Specjalista wykona zabieg związany z pielęgnacją stóp, w razie konieczności poinformuje pacjenta, że powinien udać się do odpowiedniego lekarza specjalisty.
Jakie zabiegi są wykonywane w Gabinetach Zdrowe Nogi?
Jeszcze parę lat temu zabieg pedicure ograniczał się do obcięcia paznokci i usunięcia zrogowaciałego naskórka. Był to typowy pedicure kosmetyczny. Obecnie w bardzo dobrych gabinetach kosmetycznych zabiegi takie wykonywane są jako typowo zabiegi lecznicze. Najczęściej pacjenci, którzy przychodzą do gabinetów cierpią na następujące problemy w obrębie stopy:
- wrastające paznokcie
- nagniotki (znane powszechnie jako odciski)
- modzele (nadmiar zrogowaciałego naskórka na piętach, który utrudnia chodzenie - dolegliwość ta bywa nawet bardzo bolesna).
Pomoc w przeprowadzeniu szkolenia udzieliła też Programowi "Zdrowe Nogi" Wyższa Szkoła Zawodowa Pielęgnacji Zdrowia i Urody w Poznaniu, która kształci kosmetyczki.
Pełna lista gabinetów dostępna jest na stronie: www.zdrowe-nogi.pl.