Autorzy pracy mają nadzieję, że regulacja poziomu podobnego hormonu u pacjentów z cukrzycą pomoże przeciwdziałać problemom poznawczym u ludzi z wysokim poziomem glukozy we krwi. Dotychczas mechanizm prowadzący do zaburzeń możliwości poznawczych u pacjentów chorych na cukrzycę nie był znany.
Mark Mattson wraz z kolegami z National Institute on Aging w Baltimore wykazał, że obniżenie hormonu o nazwie kortykosteron u gryzoni chorych na cukrzycę odwraca niektóre objawy choroby, takie jak zmniejszenie powstawania nowych neuronów w mózgu, zaburzenia w plastyczności synaptycznej i pamięci; a tym samym przywraca prawidłowe działanie mózgu chorych zwierząt. Autorzy pracy podkreślają, że problemy wynikające z podwyższenia poziomu kortykosteronu w mózgu nie są związane z działaniem i produkcją insuliny. Takie same wyniki badacze otrzymali w wyniku obniżenia poziomu hormonu w modelu cukrzycy opornej na insulinę.
Naukowcy wykazali również, że przywrócenie prawidłowej pracy mózgu u chorych na cukrzycę zwierząt przez obniżenie poziomu kortykosteronu, można całkowicie odwrócić podając im wysokie dawki kortykosteronu. To doświadczenie ostatecznie potwierdziło ich odkrycie i fakt, że to właśnie ten hormon jest głównym winowajcą zaburzeń neuronalnych u cukrzyków.
Teraz niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań i sprawdzenie czy taki sam mechanizm funkcjonuje u ludzi, jeśli tak - opracowanie terapii dla cierpiących na zaburzenia poznawcze cukrzyków nie powinno być trudne.
Foto: www.sxc.hu