Artykuł autoryzowany
Zbliża się lato, a wraz z nim gorące dni. Wiele ciężarnych pyta, czy mogą planować wakacje na plażach. W czasie upalnych dni wszystkim jest bardzo ciężko, ale najciężej przyszłym mamom! Oto kilka rad, które pozwolą uporać się z niemiłymi dolegliwościami i cieszyć się latem.Przede wszystkim należy zrezygnować z bezpośrednich kontaktów ze słońcem. Znacznie korzystniejsze jest opalanie się "poprzez liście". W cieniu jest nie tylko chłodniej mamie, ale i maluch czuje się lepiej. Wskutek zmian hormonalnych w pełnym słońcu na skórze mogą powstać trwałe, nieładne, brązowe przebarwienia.
Dźwiganie coraz większego brzucha sprzyja zmęczeniu i przeciążeniu nóg. Upały powodują wolniejsze krążenie krwi, co sprzyja powstawaniu opuchlizny wokół kostek. Dla ulżenia dolegliwościom warto w ciągu dnia wielokrotnie odpoczywać z wysoko uniesionymi stopami. Uczuciu "ciężkości" nóg zapobiega delikatna gimnastyka. Należy często zmieniać pozycję ciała: siadać, wstawać, kłaść się, spacerować. Wieczorem spuchniętym stopom dobrze zrobi moczenie w letniej wodzie z dodatkiem soli.
Gimnastyka pobudza krążenie. Ciężarna powinna się dużo poruszać, ale z umiarem. Przeciwwskazane są aerobik (zamiast niego - stretching) i inne wyczerpujące formy gimnastyki. Ostatnio jedna z ciężarnych pytała mnie, czy może skakać na bungee !!!
Powinno się rezygnować z wszelkich wysiłków, które powodują bóle lub duszności. Można spacerować, robić krótkie powolne wycieczki rowerem, ale najlepszym sportem dla ciężarnej jest pływanie. Oczywiście nie wyczynowe, lecz spokojną "żabką" i pod warunkiem, że znajdziemy czysty akwen, w którym nie zainfekujemy się rzęsistkiem, grzybami lub bakteriami. Wszelkie ćwiczenia należy traktować...
R E K R E A C Y J N I E !
Latem należy wypijać ok. 1,5 litra napojów dziennie (jeżeli nie ma gestozy). Najzdrowsza jest źródlana, niegazowana woda mineralna. Można pić również inne niesłodzone napoje, np.: herbatki ziołowe i owocowe. Bardzo wartościowe są również soki, zwłaszcza warzywne. Odradzam picie dużych ilości soków z cytrusów, gdyż mogą powodować wzdęcia.
Skutecznym sposobem ochładzania organizmu są kąpiele i natryski o letniej temperaturze. Kilkakrotne w ciągu dnia podmywanie zapobiega stanom zapalnym okolicy krocza. Nie należy do tego celu używać mydła, a co najwyżej płynu do higieny intymnej lub po prostu wody (pisałem o tym wielokrotnie). Miejsca o szczególnej potliwości dobrze jest pudrować łagodnym talkiem, np. niemowlęcym.
Ubrania noszone przez ciężarną powinny być uszyte z tkanin naturalnych - bawełny, lnu lub jedwabiu. Powinny też być luźne, przewiewne i nie krępować ruchów oraz krążenia krwi. Wygodne skórzane lub płócienne obuwie powinno być o 1 numer większe niż zazwyczaj. Najzdrowsze dla kręgosłupa są niewielkie (2-3 cm) obcasy.
Powyższe zalecenia są w zasadzie latem aktualne dla wszystkich, ale szczególnie ważne dla ciężarnych, które oprócz dbania o swój stan, muszą dbać o zdrowie dziecka.
dr n. med. Piotr Siwek
Specjalista ginekologii i położnictwa
86-095 Bydgoszcz
ul. Pestalozziego 27
tel. (052) 346-00-67
tel. kom. 601-664-748
e-mail: p.siwek@abas.pl
Foto: www.sxc.hu
Artykuł pochodzi ze strony Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Świeciu i został opublikowany za zgodą Zarządu Stowarzyszenia.
Program "Glikelin Basic" to darmowy system analityczny służący do przetwarzania pomiarów stężenia cukru we krwi. Pobierz teraz!