Jurek Owsiak przedstawił wstępne rozliczenie XV finału, podczas którego zebrano prawie 29 milonów złotych. Wynika z niego, że za pieniądze zebrane w styczniu kupiono już 604 urządzenia medyczne. Dziś w Warszawie trwa przetarg na zakup kolejnych 400. 101 szpitali i oddziałów w całym kraju otrzyma między innymi ultrasonografy, pompy objętościowe, pompy jednostrzykawkowe, kardiomonitory, aparaty do znieczulania.
Profesor Jarosław Czubak z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Otwocku podkreśla, że dzięki sprzętowi podarowanemu przez WOŚP szybciej i skuteczniej można pomóc małym pacjentom. W naszym kraju z powodu zbyt szybkiej jazdy kierowców i złego zabezpieczenia dzieci w samochodach, najmłodsi ulegają urazom wielonarządowym. Z tego powodu na oddziałach intensywnej terapii trzeba monitorować ich wszystkie czynności życiowe. Profesor tłumaczy, że urządzenia od WOŚP to ułatwią.
Wielka Orkiestra Światecznej Pomocy przeznaczyła też 6 milionów złotych na uczenie nauczycieli i dzieci udzielania pierwszej pomocy. Z programu "Ratujemy i uczymy ratować" skorzystało już 8 tysięcy nauczycieli i 400 tysięcy dzieci. Jurek Owsiak zabiega o to, aby w ciągu 2 lat pierwsza pomoc stała się przedmiotem obowiązkowycm w szkołach.
WOŚP przeznaczyła także 3 i pół miliona złotych na pompy insulinowe dla dzieci z cukrzycą. Do tej pory takie urządzenia otrzymało 2200 dzieci. 2 miliony 800 tysięcy złotych poszło na przesiewowe badania słuchu u noworodków. 2 miliony 700 tysięcy złotych wydano na urządzenia Infant Flow, które ratują życie dziecim mającym problemy z samodzielnym oddychaniem. 2 miliony złotych przeznaczono na ratowanie wzroku u wcześniaków. A za 600 tysięcy złotych kupiono dla najmłodszych sprzęt rehabilitacyjny.
Kolejny XVI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 13 stycznia. Hasło akcji brzmi "Finał z głową". Tym razem za zebrane pieniądze Orkiestra będzie pomagać dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi.
Foto: WOŚP