99% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami. Mimo to w wieku dorosłym wiele osób ma problemy ze stopami. Dlaczego tak się dzieje? Stopa dziecka różni się od stopy dorosłego. Proces rozwoju stopy dziecka charakteryzuje się tym, że wraz z wiekiem chrząstki, które początkowo są bardzo miękkie, łatwe do formowania, twardnieją. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniego obuwia, które zapewni prawidłowy rozwój stopy. Zbyt małe buty uciskają stopę i prowadzą do deformacji palców, mogą zakłócać krążenie. Specjaliści zalecają, by but był o ok. 12mm dłuższy od stopy dziecka. Dzięki prawidłowemu osadzeniu buta możemy uniknąć zniekształceń palców i stopy. Należy obserwować czy na stopie dziecka nie pojawiły się odciski lub otarcia, gdyż to może być oznaką tego, że but jest źle dobrany.
U dzieci mogą pojawić się też takie dolegliwości, jak wrastające paznokcie, zapalenia, czy pocenie się stóp. By przeciwdziałać wrastaniu paznokci, ważne jest by rodzice właściwie je obcinali swoim pociechom. Najczęściej obserwowanym błędem jest przycinanie paznokci na okrągło, co łatwo może spowodować wrastanie. Jeśli dziecku wrasta paznokieć pomocy należy szukać w profesjonalnym gabinecie pielęgnacji stóp. Fachowiec pomoże – z praktyki wiadomo, że często wystarczy tamponowanie paznokci – w ten sposób można pomóc maluchom poniżej 1 roku życia, u których stwierdzono wrastanie paznokci.
Rodzice powinni pamiętać też o edukowaniu dziecka wtedy, gdy obcina ono paznokcie samodzielnie, należy zwracać uwagę, by nie były obcięte za krótko, a ich rogi nie odstawały. Wskazówka ta jest szczególnie ważna w odniesieniu do nastolatków, głównie chłopców, spędzających większą część dnia na kopaniu za piłką. Z praktyki polskich specjalistów pielęgnacji stóp wynika, że dużą grupą pacjentów ich gabinetów są właśnie osoby pomiędzy 12 a 18 rokiem życia. W tych przypadkach najlepszą metodą terapii jest korekcja za pomocą klamer na wrastające paznokcie.
Kolejnym problemem są pocące się stopy, na co cierpi głównie młodzież. Buty sportowe, tak chętnie noszone przez nastolatków i przez dzieci, często zrobione są z materiałów, które nie „oddychają”. To samą wadę mają syntetyczne skarpetki. W obu przypadkach niemożliwa jest wymiana powietrza. W bucie tworzy się „gorący klimat”. Następstwem tego jest wzrost potliwości stóp, a powstałe na skutek potu bakterie odpowiadają za pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo podwyższa się ryzyko zakażenia grzybicą stóp, gdyż grzyby w takim środowisku znajdują optymalne warunki rozwoju. Nie ma przeciwwskazań, by młodych pacjentów przekonać do stosowania specjalistycznych preparatów do pielęgnacji stóp. Dużą skuteczność w zwalczaniu nadmiernej potliwości stóp wykazują GEHWOL MED Krem intensywnie odświeżający (w pierwszej kolejności zapobiega on powstawaniu potliwości stóp, w drugiej ogranicza nieprzyjemny zapach) lub GEHWOL FUSSKRAFT GRŰN Balsam odświeżający, który dzięki zawartej w nim formule DEOZINK ogranicza przede wszystkim przykry zapach oraz nadmierne pocenie się stóp.
Profilaktycznie, jak również przy problemach ze stopami pomocy możemy szukać u specjalistów pielęgnacji stóp. Jednocześnie otrzymamy też od nich praktyczne wskazówki jak dbać o stopy i jakich produktów do ich pielęgnacji używać.
Opracowanie: Aneta Drzażdżyńska