Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

PESEL na receptę - zamiast medyków wpiszą aptekarze

źródło: Dziennik Polski (03.07.07), 3 lipca 2007 r.


Brakujący na receptach numer PESEL, który od 1 lipca jest warunkiem refundacji leku, może uzupełnić aptekarz, jeżeli pacjent przedstawi mu dokument tożsamości z tym numerem.

Strajkujący lekarze planują zbojkotować nałożony przez Narodowy Fundusz Zdrowia obowiązek wpisywania PESEL-u na receptach. Dla pacjentów może to oznaczać utratę zniżek na leki refundowane. Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia umożliwiające farmaceutom uzupełnianie danych pojawiło się dopiero wczoraj po południu i nie od razu dotarło do aptek. Pacjenci, którzy dostali recepty bez PESEL-u, nie mogli wykupić leków po przysługującej im niższej cenie. W krakowskich aptekach zdarzało się to jednak sporadycznie.

- Większość pacjentów przychodzi jeszcze z czerwcowymi blankietami, na których numer PESEL nie jest niezbędny - powiedziała nam farmaceutka z apteki w centrum miasta.

W innych aptekach większość pacjentów z nieważnymi receptami rezygnowała z możliwości wykupienia leku za pełną kwotę. Niektórzy reagowali oburzeniem. By ich uspokoić, farmaceuci proponowali środki o podobnym działaniu, ale dostępne bez recepty, a jeżeli nie było takiej możliwości, radzili ponownie pójść do lekarza.

- Mieliśmy kilka nowych recept, gdzie brakowało PESEL-u - powiedziała "Dziennikowi Polskiemu" Monika Pawłoś z krakowskiej apteki "Infarm". - Jesteśmy jednak w o tyle komfortowej sytuacji, że apteka znajduje się tuż koło przychodni. Pacjenci wracali więc do specjalistów, którzy uzupełniali brakujące dane. Najprawdopodobniej jedyną przyczyną braku numerów PESEL było jednak zwykłe zapomnienie lub brak przyzwyczajenia.

Wpisywanie na receptach numerów PESEL pacjentów ma umożliwić Narodowemu Funduszowi Zdrowia kontrolę przepisywania leków, które są refundowane z budżetu państwa.

(GAŁ)


Dodatkowy obowiązek?

Rozszerzenie protestu, polegające na niewpisywaniu PESEL-u na receptach, rozważa Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Jego szef Krzysztof Bukiel powiedział wczoraj, że przed podjęciem decyzji o takiej formie protestu trzeba ocenić jego skutki.

- Jeśli uderzy to w pacjentów, którzy nie będą mogli wykupić leków, to takiej formy (protestu) nie będzie. Jeśli PESEL będą wpisywać farmaceuci, to taki krok jest możliwy - mówił Bukiel.

PESEL-u nie będą wpisywać na receptach lekarze rodzinni i specjaliści zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim. Jego rzecznik Robert Sapa powiedział wczoraj, że nie ma to nic wspólnego z ewentualnym protestem OZZL.

Zdaniem Porozumienia, umieszczanie PESEL-u na każdej recepcie to dla lekarzy rodzinnych, wypisujących około 80 proc. wszystkich recept, dodatkowy obowiązek. - Z naszych wyliczeń wynika, że przy około 40 pacjentach przyjmowanych dziennie w gabinecie, prawidłowe wpisanie numerów PESEL zajmie ponad godzinę. Ten czas będzie stracony dla pacjentów - dodał Sapa.

Rzecznik PZ podkreślił, że jego organizacja nie kwestionuje potrzeby umieszczania PESEL-u na recepcie, jednak oczekuje narzędzi do realizacji tego zadania, np. wprowadzenia w całym kraju systemu RUM.

(PAP)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Witek  IP: 87.206.125.xxx(2007-07-04 16:37:01)
Zgadzam się, że kontrola nad receptami musi być większa, ale wpisywanie tylko peselu i to ręcznie jest głupotą. W mojej komórce mogę tworzyć formularze automatyzujące wypisywanie "papierków" A Min. Zdrow. do tej pory nie umie zaprojektować bazy danych i kart chipowych. Na śląsku karty są w obiegu ale system jest do dopracowania. Może by tak w całym kraju zrobili kupując gotowy system od Niemców?


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: PESEL na receptę - zamiast medyków wpiszą aptekarze
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 22 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line