Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Odkryto gen związany z ryzykiem cukrzycy typu II

źródło: Onet.pl (29.04.07), 6 maja 2007 r.


Odmiana genu CDKAL1, którego funkcja na razie nie została poznana, podnosi ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wykazały najnowsze międzynarodowe badania. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Nature Genetics".

Na cukrzycę typu II najczęściej zapadają osoby po 40. roku życia, przede wszystkim otyłe i mało aktywne fizycznie. Schorzenie rozwija się stopniowo i jest efektem spadku wrażliwości tkanek organizmu na insulinę, hormon regulujący poziom glukozy we krwi. Początkowo leczy się je lekami doustnymi, ale z czasem pojawia się potrzeba podawania insuliny. Źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych, groźnych dla życia powikłań, jak choroby serca i układu krążenia, ślepota, niewydolność nerek czy stopa cukrzycowa, która nieraz kończy się amputacją kończyny.

Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II ma silny związek ze stylem życia, ale również z czynnikami genetycznymi, które naukowcy od lat starają się poznać.

Badaczom z kilku ośrodków naukowych Islandii, Danii, Holandii, USA oraz Chin udało się zidentyfikować kolejny gen - CDKAL1, którego warianty wpływają na ryzyko rozwoju cukrzycy typu II.

Doprowadziły ich do tego żmudne analizy genetyczne wykonane w dużej populacji Islandczyków - bez cukrzycy lub z cukrzycą, które następnie powtórzono wśród innych Europejczyków, osób europejskiego pochodzenia oraz Chińczyków.

Osoby posiadające dwie kopie ryzykownego wariantu CDKAL1 były dwukrotnie bardziej narażone na cukrzycę typu II, niż osoby z jedną kopią tego wariantu.

Na razie funkcje genu CDKAL1 nie są znane. Autorzy pracy zaobserwowali jednak, że jest on aktywny w trzustkach szczurów.

Co więcej, w odpowiedzi na wzrost poziomu glukozy we krwi, komórki trzustki tych pacjentów wydzielały o 20 proc. insuliny mniej, niż u posiadaczy jednej "ryzykownej" kopii, bądź u osób, które miały inne warianty CDKAL1.

Badacze podejrzewają więc, że na tej drodze - przyczyniając się do zmniejszenia produkcji insuliny - "ryzykowny" wariant CDKAL1 może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu II.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Odkryto gen związany z ryzykiem cukrzycy typu II
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line