Po wyczerpującym dniu gorąca kąpiel może przynieść ukojenie zmysłom i duszy. Jednak ostrożnie: pamiętajmy o doborze właściwej temperatury wody, by uniknąć poparzeniu.
Dawno, dawno temu, rytualne kąpiele oczyszczania miały podłoże religijne. Dzisiejsza kąpiel i prysznic oprócz mycia służą również odprężeniu i pielęgnacji skóry. Specjalne dodatki: olejki eteryczne, sole lub tabletki musujące mają jeszcze bardziej wzmocnić dobroczynne działanie kąpieli.
Taka odprężająca kąpiel może być równie piękna, jak niebezpieczna: w krajach europejskich, co roku do szpitali trafia szpitali ok. 3.000 dzieci z poparzeniami i oparzeniami. 80 % wszystkich wypadków ma miejsce w kuchni i w łazience. W grupie podwyższonego ryzyka poparzeń, oprócz dzieci i osób starszych znajdują się osoby chorujące na cukrzycę. Powodem jest polineuropatia cukrzycowa, na którą cierpi trzy czwarte wszystkich diabetyków. Zaburzenie to związane jest z nieodwracalnym uszkodzeniem nerwów w nogach i stopach, co powoduje zmniejszenie lub brak zdolności odczuwania bólu i wyczuwania temperatury.
Uszkodzenie nerwów powoduje wyłączenie naturalnego systemu alarmowego, w ten sposób nawet głębokie rany lub poparzenia mogą być niewyczuwalne dla chorego na cukrzycę.
Dla zminimalizowania ryzyka wypadku, warto jest stosować się do następujących rad:
- Po napełnieniu wanny wodą koniecznie sprawdzić temperaturę (350C-370C)
- Czas kąpieli nie powinien być za bardzo wydłużony
- Kąpiel stóp u diabetyków może trwać maksymalnie 5 minut
- Kurek do ciepłej wody nigdy nie powinien być odkręcony maksymalnie na "gorącą pozycję"
- Uwaga! Butelki termoforowe z gorącą wodą dokładnie zamknąć. Do termoforu nigdy nie nalewać wody o temperaturze wyższej niż 500C
Olej CBD suplement diety w kroplach i codziennym użytkowaniu