Płukanie gardła to jeden z najstarszych tradycyjnych sposobów radzenia sobie z bólem gardła, np. przy infekcjach gardła. Ta domowa metoda pozwala złagodzić ból i nawilżyć śluzówkę gardła.
Płukanki ziołowe - bezpieczny sposób na łagodzenie bólu
Płukanki ziołowe to jeden z zalecanych sposobów łagodzenia bólu gardła, gdyż wykazuje wysoki poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie skuteczność w uśmierzaniu łagodnych dolegliwości. Jest wiele ziół, których właściwości powszechnie wykorzystywane są nawet w przemyśle farmaceutycznym do produkcji preparatów na ból gardła, w tym przede wszystkim najczęściej stosowanych pastylek do ssania. Korzystne działanie tych ziół można wykorzystać również samodzielnie w domu.Podczas płukania gardła pozbywamy się z błony śluzowej części drobnoustrojów, co pozwala ograniczyć rozwój infekcji. Bardzo ważne jest jednak, aby taką kurację rozpocząć już w momencie pojawienia się pierwszych objawów. Ponadto zioła wykazują właściwości nawilżające i osłaniające gardło, dzięki czemu ból i nieprzyjemne pieczenie łagodnieją.
Płukanka na gardło z tymianku
Do tego rodzaju ziół zaliczamy przede wszystkim tymianek. Płukanka z tymianku pomaga w łagodzeniu dolegliwości bólowych, nawilża, działa osłaniająco na błony śluzowe. Wykazuje też działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jak wykonać taką płukankę?- Łyżkę ziela tymianku zalewamy 150-200 ml wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 10-15 min. Otrzymany napar trzeba lekko przestudzić, następnie przecedzić przez gazę lub sitko, wymieszać z łyżką oliwy z oliwek i płukać jeszcze ciepłym roztworem 2-3 razy dziennie.
Płukanka na gardło z korzenia prawoślazu
Korzeń prawoślazu również znany jest ze swoich doskonałych właściwości w łagodzeniu dolegliwości gardła. Śluz zawarty w korzeniu prawoślazu upłynnia zalegającą na powierzchni błony śluzowej wydzielinę, ułatwia ruch nabłonka rzęskowego i pomaga w odkrztuszaniu. Oprócz tego powleka śluzówkę, działając osłaniająco i łagodząco. Korzeń prawoślazu to jeden z podstawowych składników bardzo wielu preparatów na ból gardła, w tym tabletek do ssania. Jak wykonać płukankę?- 1 łyżkę korzenia prawoślazu zalać 1 szklanką ciepłej wody i zostawić pod przykryciem na 8 godzin do napęcznienia. Następnie podgrzać i przecedzić. Gdy płukanka będzie lekko przestudzona (nie może być gorąca), płukać gardło 2-3 razy dziennie.
Płukanka na gardło z szałwii
Szałwia wykazuje silnie odkażające działanie. Ma również właściwości ściągające i przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Płukanki z szałwii zalecane są w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej, gardła, krtani, migdałków i dziąseł. Jak wykonać płukankę?- 1 łyżkę suszonych liści szałwii zalewamy 1 szklanką wrzątku. Odstawiamy pod przykryciem na 10-15 minut, a następnie przecedzamy. Letnim naparem należy płukać gardło 4-5 razy dziennie.