Co to oznacza? Albo to były rejony gdzie mieszka najwięcej ludzi, albo to były rejony gdzie jest bardzo dużo ludzi w podeszłym wieku (np. województwo łódzkie, które obecnie jest najstarszym województwem w Polsce). Osoby w podeszłym wieku (oprócz dzieci), właśnie najczęściej chorują na zapalenie płuc. Ale to osoby w podeszłym wieku umierają właśnie z powodu zapalenie płuc.
Zapalenie płuc jako takie, wbrew powszechnemu stereotypowi, które istnieje, nie jest tylko po prostu cięższym przeziębieniem. Zapalenie płuc jest tak postrzegane przez bardzo wiele osób i taka jest percepcja społeczna zapalenia płuc, ale zapalenie płuc niesie za sobą szereg różnych konsekwencji tu i teraz, również w kontekście zakażenia COVID19, które jest nowe i spędza nam pulmonologom i nie tylko sen z oczu.
U osób w wieku +65 w przypadku powszechnych i nazwijmy to starych zakażeń układu oddechowego grypa to bardzo duża liczba hospitalizacji. Podobnie pneumokokowe zapalenie płuc, ono też występuje najczęściej u ludzi +65 i to właśnie Ci ludzie giną.
Osoba w podeszłym wieku, ma obniżoną odpornością, i z zasady gorzej toleruje wszelkiego rodzaju zakażenia. Ma współchorobowości. Jest to słowo które w tej chwili robi zawrotną karierę w mediach i te współchorobowości się liczą. Z mojej codziennej praktyki (Pulmonolog Łódź), widać że gdy ktoś ma kilka chorób to zapewne, oczekiwana długość życia jest takiej osoby mniejsza ale wreszcie jeśli dochodzi jeszcze czynnik zakłócający, jakim jest na przykład zakażenie, czy to będzie zakażenie układu oddechowego, czy zakażenie układu moczowego, to wówczas u tych którzy mają współchorobowości ryzyko cięższego przebiegu zakażenia jest wyższe.
Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście choroby sercowo-naczyniowe, głównie niewydolność serca. Choroby układu oddechowego, jako pulmonolog z Łodzi oczywiście mogę powiedzieć że jest to bardzo potężny czynnik na zachorowania na zapalenie płuc, tutaj POChP jest szczególnie istotne, bowiem POChP jest chorobą która nie jest chorobą tylko dróg oddechowych, ale właściwie wszystkich struktur wewnątrzklatkowych. U osób starszych dochodzi do hospitalizacji, czyli kontaktu z patogenami wewnątrzszpitalnymi.
Zapalenie płuc w wieku podeszłym na też trochę inny przebieg. Przede wszystkim na pierwszy plan wysuwają się zaburzenia psychiczne, choćby zespół majaczeniowy, spowolnienie, chorzy starsi rzadziej gorączkują. Zapalenie płuc to ryzyko zgonu - jest ono bardzo wysokie, rzędu kilkunastu procent. Dlaczego o tym piszemy? W tej chwili jesteśmy świadkami pandemii i licznych zachorowań na zapalenia płuc w przebiegu zakażenia COVID ono rzeczywiście powoduje zapalenie płuc u ludzi w podeszłym wieku kończące się często śmiercią.
W środowiskowym zapaleniu płuc, umieralność generalna 30-dniowa dla wieku +65 wynosi 8%, półroczna 16%. U pacjentów którzy podlegają hospitalizacji na środowiskowe zapalenie płuc wymagające hospitalizacji umiera 10% osób, natomiast półroczna umieralność w tej grupie jest dwukrotnie większa, czyli jest jeszcze taki rodzaj nazwijmy to negatywnej premii za zapalenie płuc która jest wypłacana zwykle do roku. Pamiętajmy, że umieralność jest tu niezwykle ważna.
Nie bójmy się badań - zapraszam na telekonsultacje. Pulmonolog Adam Antczak - www.adamantczak.pl