Obchodzony 14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (World Diabetes Day - Światowy Dzień Cukrzycy) został ustanowiony w 1991 r. przez IDF i WHO. W tym roku związana z jego obchodami kampania będzie skupiona na zdrowym odżywianiu jako podstawowym czynniku walki z cukrzycą. Żywienie i sposób odżywiania ma wpływ na zdrowie ludzi na całym świecie i przyczynia się do równoważonego globalnego rozwoju. Zgodnie z intencją IDF Światowy Dzień Cukrzycy 2015 to trwająca przez cały rok kampania, która ma ukazać prawdę o życiu z cukrzycą.
Światowy Dzień Cukrzycy 2015 jest permanentną kampanią ukazującą realne problemy ludzi z cukrzycą. Ma przekonać, że zdrowe odżywianie to kluczowy element walki z cukrzycą, a także podstawa zrównoważonego rozwoju i zdrowia na świecie.
Zdrowe odżywianie:
- może zapobiec zachorowaniu na cukrzycę typu 2,
- jest ważnym czynnikiem pozwalającym na kontrolę cukrzycy wszystkich typów, a to z kolei stanowi warunek uniknięcia powikłań.
- Działaj, by twoje życie zmieniło się dziś. (Act to change your life today).
Zdrowe odżywianie jest ważną częścią postępowania w cukrzycy i leczenia wszystkich typów tej choroby.
- Działaj, by jutro zmienił się świat. (Act to change the world tomorrow).
Dostęp do zdrowej żywności jest kluczowy dla zredukowania wielkiego wyzwania, jakim jest zachorowalność na cukrzycę na świecie, i dla zapewnienia globalnego zrównoważonego rozwoju.
- Czyli: Działaj dziś, żeby zmienić jutro (Act today to change tomorrow).
Jak? Podpowiada informator (Living Guide), np. propaguj WDD na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych, przekazuj dalej infografiki, umieszczaj symbol "niebieskiego kręgu" na swoich materiałach, zrób sobie z nim zdjęcie.
Nie poprzestawaj na działaniach online. Włącz się poprzez działania konkretne:
- zorganizuj akcje pod hasłem "Działaj dziś, żeby zmienić jutro" zwracając uwagę na znaczenie wczesnego wykrywania choroby,
- ubieraj się na niebiesko, noś symbol niebieskiego kręgu,
- uformuj z przyjaciółmi ludzki niebieski łańcuch,
- aranżuj zdrowe posiłki,
- powielaj ulotki informacyjne,
- organizuj i wspomagaj jarmarki i festyny diabetologiczne,
- zwołaj zgromadzenia i akcje,
- organizuj w szkołach lekcje nt. zdrowego jedzenia,
- poproś lokalne władze, aby obwołały 14 listopada dniem interesu publicznego,
- zorganizuj badania przesiewowe na placu przed siedzibą władz.