To wszystko zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb oraz poziomu niepełnosprawności. To także ważne, jaki tryb życia prowadzi dana osoba. Jeżeli podróżuje dużo samochodem, który ma niewielki bagażnik, dobrze jest postawić na wózek przeznaczony do transportu z możliwością szybkiego demontażu kół. Koła tylne to element, który zajmuje najwięcej przestrzeni po złożeniu.
Oczywiście wybór wózka powinien zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym czy lekarzem fizjoterapeutą, który prowadzi rehabilitację.
Na rynku dostępne są także bardzo lekkie wózki przeznaczone do aktywnej rehabilitacji. Aluminiowy wózek inwalidzki jest bardzo zwrotny oraz lekki, dzięki czemu osoba na nim jeżdżąca może śmiało zwiększyć swoją aktywność fizyczną. To tak zwane wózki aktywne.
Elektryczny wózek inwalidzki
Istnieją także rodzaje wózków inwalidzkich, które przeznaczone są dla osób nie mogących wprawić ich samodzielnie w ruch. Są to wózki elektryczne. W pierwszej kolejności powinno się zawsze rozważyć wózek manualny, gdyż jest to swojego rodzaju forma wysiłku fizycznego oraz rehabilitacji. Taki ruch także poprawia samopoczucie osoby jeżdżącej na wózku.Niektóre wózki ręczne mają możliwość dołożenia dodatkowego napędu elektrycznego, dzięki czemu zyskujesz sprzęt dwa w jednym. Wózek elektryczny jest idealny na dłuższe dystanse, jednak do codziennego poruszania się zdecydowanie lepiej sprawdzi się ręczny. To także wygodny dodatek w przypadku, kiedy osoba jeżdżąca na wózku wymaga pomocy opiekuna. Wtedy wózek ten jest po prostu lżejszy.
Bardziej rozbudowane modele posiadają dodatkowe udogodnienia takie jak odchylane podłokietniki czy wyjmowane podnóżki, a także wyjmowane podłokietniki. Dzięki temu wózek może zostać dopasowany do potrzeb użytkownika.
Podczas wyboru wózka należy zwrócić uwagę nie tylko na preferencje użytkownika, ale także możliwości lokalowe. Należy sprawdzić szerokość siedziska oraz to czy w danym mieszkaniu jest możliwość przemieszczania się pomiędzy pomieszczeniami.
Wózek wyposażony w niezbędne akcesoria
Dla osób, które wymagają całodobowej opieki i nie mogą samodzielnie wstawać stworzono wózki z funkcją toalety. Tapicerka wykonana z odpornego materiału sprawia, że czyszczenie takiego wózka jest dużo łatwiejsze. Większość posiada profil aluminiowy oraz regulowane podnóżki. Wózki inwalidzkie z funkcją toalety sprawdzą się dla osób ze schorzeniami neurologicznymi. Posiadają one stabilną konstrukcję oraz profilowane siedzisko.Koła przednie oraz tylne koła są odpowiednio wyważone, dzięki czemu nie musimy obawiać się o niską stabilność wózka. Posiadają także dodatkowe zabezpieczenia oraz osłonięcie przed uszkodzeniami wynikłymi z niekontrolowanej realizacji potrzeb. To znacznie ułatwia codzienną pielęgnację opiekunom.
W wyniku schorzeń neurologicznych pacjenci nie kontrolują oddawania moczu. Wynika to z faktu, że aktywność pęcherza moczowego jest regulowana przez układ nerwowy centralny oraz obwodowy. W wyniku wielu chorób neurologicznych ulega to uszkodzeniu, a jego funkcjonowanie jest znacznie zaburzone. To rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, którzy przez większość dnia przykuci są do wózka.