Na świecie żyje około 45 milionów osób niewidomych i 269 milionów osób z zaburzeniami widzenia, co daje sumę 314 milionów osób z dysfunkcją wzroku na świecie około 4,49% populacji ludzkiej. Wśród przyczyn ślepoty jest wymieniane m.in ubóstwo oraz choroby, np. zaćma, jaskra, cukrzyca i nieskorygowane wady wzroku. Stwierdzono, że 80% przypadków ślepoty można uniknąć dzięki profilaktyce i podstawowym formom leczenia. [źródło: Wikipedia]
Po 15 latach od zachorowania na cukrzycę u około u ok. 10% rozwinie się ciężkie uszkodzenie wzroku. Po 20 latach u więcej niż 75% pacjentów rozwinie się któraś z form retinopatii cukrzycowej. (raport Vision 2020) |
Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni być pod stałą opieką okulistyczną! Badania kontrolne wykonywać raz na pół roku. W przypadku rozwiniętych zmian cukrzycowych - co 3 miesiące.
Cukrzyca przede wszystkim atakuje naczynia krwionośne, powodując powikłania w różnych narządach. Okulista oceniając stan siatkówki i mikro naczyń siatkówki jest więc pierwszym lekarzem, który może zauważyć zmiany zachodzące w naczyniach krwionośnych, towarzyszące cukrzycy. - mówi z prof. zw. dr hab. med. Krystyna Czechowicz-Janicka.
Czas trwania cukrzycy jest głównym czynnikiem ryzyka pojawienia się retinopatii cukrzycowej. Bezpośrednio po wystąpieniu cukrzycy nie stwierdza się objawów retinopatii w konwencjonalnym badaniu dna oka. Po 5 latach trwania cukrzycy stwierdzić można różnego stopnia patologie w oku, uzależnione od stopnia hiperglikemii.
Niestety najczęściej cukrzycę typu 2 wykrywa się "przez przypadek" podczas innych zleconych badań kontrolnych - trudno dokładnie oszacować czas, od kiedy choroba zaczęła rozwijać się w organizmie. Dlatego w każdym przypadku tuż po stwierdzeniu cukrzycy należy koniecznie przejść specjalistyczne badania okulistyczne.
Ludzie chorujący na cukrzycę powinni być stale pod opieką diabetologa i okulisty. Osoby młode, u których stwierdzono początki cukrzycy powinny podlegać kontroli okulistycznej co 6 do 12 miesięcy, w zależności od stopnia stwierdzonych zmian na dnie oka . W przypadku kobiet w ciąży - taka kontrola dna oka jest potrzebna co 3 miesiące. Dzieci chore na cukrzycę, szczególnie będące w okresie dojrzewania, powinny zgłaszać się na badania kontrolne u okulisty co pół roku. - wyjaśnia z prof. zw. dr hab. med. Krystyna Czechowicz-Janicka.
Jak wiemy szczególnie diabetycy powinni dbać o swoje oczy. Warto zapisać się na kontrolę lub wykonać odpowiedni zabieg, jeżeli jest taka potrzeba. Instytut Oka wraz z portalem mojacukrzyca.org przygotował specjalny 10% rabat na konsultacje okulistyczne. Przy rejestracji należy podać hasło: MOJACUKRZYCA.ORG. Rabat nie sumuje się z innymi promocjami. Instytut Oka mieści się w Warszawie przy Al. Niepodległości 18.
Zapraszamy na nasz kanał na YouTube! Subskrybuj teraz!