Podstawą zapobiegania powikłań cukrzycy w tym powstawania stopy cukrzycowej jest szybkie rozpoznanie i prawidłowe leczenie cukrzycy.
Kiedy można podejrzewać występowanie cukrzycy?
Najczęstszymi objawami cukrzycy są:
- nadmierne pragnienie
- częstsze oddawanie moczu zmuszające do wstawania w nocy
- wzrost apetytu z paradoksalnym chudnięciem
- łatwa męczliwość
Zapobieganie powstawaniu stopy cukrzycowej
- Wyrównanie cukrzycy - utrzymywanie stężenia glukozy we krwi w zalecanych granicach.
- Utrzymywanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego i stężenia cholesterolu aby zapobiegać miażdżycy, która rozwija się łatwiej u chorych na cukrzycę.
- Regularne oglądanie stóp aby zauważyć pęknięcia skóry, rogowacenie, odciski, owrzodzenia i zmiany zabarwienia.
- Codziennie mycie stóp w letniej wodzie z użyciem łagodnych środków myjących o pH 5,5. Umyte stopy należy starannie osuszyć i dokładnie wytrzeć, zwłaszcza między palcami. Jeśli skóra jest wilgotna, można użyć niewielkiej ilości talku.
- Stosowanie kremów i maści nawilżających skórę, zmniejszających utratę wody przez skórę oraz działających keratolitycznie (usuwających martwe komórki naskórka). Preparaty te powinny zawierać mocznik w stężeniu od 10-25%.
- Obcinanie paznokci na prosto, równo z czubkiem palca, niezbyt krótko.
- Noszenie wygodnego obuwia i skarpet. Obuwie noszone przez chorych na cukrzycę, powinno być wygodne, szerokie i wykonane ze skóry. Najlepiej używać bawełnianych skarpet bez szwów.
- Unikanie urazów termicznych. W miarę rozwoju cukrzycy dochodzi do zaburzenia czucia na skutek uszkodzenia nerwów. Ze względu na możliwość urazu niewskazane jest chodzenie boso po nagrzanym brzegu basenu. Nie wolno też ogrzewać nóg przy grzejnikach ani używać poduszek elektrycznych i termoforów.
Skóra osoby chorej na cukrzycę
Cukrzyca powoduje szybsze starzenie się skóry. W wyniku uszkodzeń drobnych naczyń krwionośnych skóra diabetyka bywa niedostatecznie nawilżona i dotleniona. Z tego powodu często rogowacieje i łuszczy się. Niedokrwienie i zaburzenie unerwienia prowadzą do urazów (pęknięć, otarć, przerwania ciągłości naskórka).
Nadmiernie przesuszona skóra, trudno gojące się drobne rany i zakażenia bakteryjne i grzybicze to nie tyle skutek samej cukrzycy ale przede wszystkim skutek nieprawidłowego jej leczenia. Tak jak w przypadku innych powikłań, tak i na stan skóry stóp niekorzystny wpływ ma przede wszystkim hiperglikemia. Im bardziej niewyrównana jest cukrzyca, tym większe problemy ze skórą.
Wiele problemów ze skórą można rozwiązać dostosowaną do potrzeb diabetyka pielęgnacją.
Codzienna pielęgnacja stopy cukrzyka
Dobór odpowiedniego kremu do codziennej pielęgnacji pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia stopy cukrzycowej.
Wybierając krem należy kierować się statusem produktu. Wybór produktu medycznego (nie kosmetyku) daje możliwość stosowania preparatu przebadanego klinicznie o udokumentowanym działaniu i składzie chemicznym.
Produkty przeznaczone do pielęgnacji stóp powinny zawierać substancje, które pozwolą przede wszystkim nawilżyć i natłuścić stopy, ale również dodatkowo pomogą w złuszczaniu zrogowaciałego naskórka.
Podstawą produktów dla stóp diabetyka powinna być parafiny, które zapobiegają nadmiernej ucieczce wody z naskórka. Kolejnym ważnym składnikiem jest mocznik, który w stężeniu 25% pozwala podnieść poziom nawilżenia skóry oraz pomaga w jej złuszczaniu. Takim produktem jest np. Flexitol - przebadany klinicznie wyrób medyczny do leczenia suchej i popękanej skóry pięt i stóp, którego działanie jest widoczne już po 1 dniu od zastosowania.
Mocznik zastępuje tarkę do stóp
Najczęstsze błędy w pielęgnacji stóp diabetyków to nadmierne ścieranie naskórka, które prowadzi do bolesnych, krwawiących pęknięć na piętach. W przypadku cukrzycy najlepiej stosować krem lub maść do stóp z 10 lub 15% zawartością mocznika, w zależności od stanu skóry stóp. Przy stężeniu 25% - mocznik działa nawilżająco i keratolitycznie (usuwa martwe komórki naskórka) bez ryzyka uszkodzenia powierzchni skóry. Mocznik w stężeniu 10% polecany jest do pielęgnacji stóp pozbawionych wcześniej zrogowaceń przy pomocy większego stężenia mocznika (25%).
Więcej informacji na stronie https://flexitoldlastop.pl, gdzie zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi na temat pielęgnacji stóp pacjentów chorych na cukrzycę, opracowanymi we współpracy z Polską Federacją Edukacji w Diabetologii.