Musisz wiedzieć, że stopa cukrzycowa charakteryzuje się bolesnymi owrzodzeniami, bardzo suchą i łuszczącą się skórą. Kości i paznokcie mogą być zdeformowane, pojawia się opuchlizna i trudno gojące się rany. Może wystąpić zasinienie, odciski, a nawet martwica tkanek. Chory ma problem z czuciem w stopach, zatem często nie zdaje sobie sprawy, że doznał urazu. Obrażenia trudno się goją, a każda (nawet najmniejsza) rana może spowodować zakażenie.
Zespół stopy cukrzycowej - jak go rozpoznać?
Rany na stopach powstają wskutek nieodczuwalnego przez pacjenta urazu. Jeżeli chory w porę nie zareaguje, stopniowo będą się powiększać. Może to skutkować owrzodzeniem, a to już krótka droga do zakażenia i hospitalizacji. Początkowo osoba z taką dolegliwością może odczuwać pieczenie, mrowienie, skurcze, bóle. Na skórze mogą pojawić się pęknięcia, zasinienia oraz łuszczenie. W takim przypadku mówimy o stopie cukrzycowej niedokrwiennej. Z kolei, gdy chory skarży się na znaczne zmniejszenie odczuwania bólu lub zmian temperatury możemy mieć do czynienia ze stopą cukrzycową niedokrwienną.Jak leczyć stopę cukrzycową?
Niestety zespół stopy cukrzycowej to następstwo źle leczonej cukrzycy. Stąd też pierwszym krokiem powinno być wyrównanie poziomu glikemii we krwi u chorego. Należy wybierać produkty bogate w błonnik (np. chleb razowy, kaszę gryczaną, otręby), produkty białkowe (chude mięso, produkty strączkowe, ryby), warzywa. Unikać alkoholu, słonych i słodkich przekąsek, przetworzonego jedzenia, soli. Ponadto osoba chora powinna CODZIENNIE wieczorem oglądać stopy i sprawdzać, czy nie pojawiły się na nich: pęknięcia, zadrapania, otarcia czy jakiekolwiek inne zmiany. Istotna jest odpowiednia pielęgnacja: częste mycie stóp (dokładne osuszanie i wycieranie), unikanie chodzenia na boso. Paznokcie powinny być zawsze obcięte na prosto. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Priorytetem jest dobrze dobrane obuwie, które w żaden sposób nie uciska obolałych miejsc. Buty na stopę cukrzycową powinny być stabilne, a cholewka musi być dostosowana do stóp o wysokiej wrażliwości. Ważne, by była wykonana z elastycznego, mocno dopasowującego się do stopy materiału. Najlepiej, aby materiały były miękkie, rozciągliwe i przewiewne, z minimalną ilością przeszyć. Warto wiedzieć, że jasna kolorystyka wnętrza buta pozwala na szybkie zauważenie każdej, nowo powstałej rany. Pozwala to na błyskawiczną reakcję, która pozwoli zapobiec gorszym w skutkach następstwom. Warto wiedzieć, że regularne wizyty w gabinecie podologicznym pozwolą na skuteczniejszą kontrolę stóp.Jakie buty dla osoby ze stopą cukrzycową?
Czy wiesz o tym, że polska marka obuwia profilaktyczno-zdrowotnego Dr Orto ma w swojej ofercie modele przeznaczone dla osób z najcięższymi schorzeniami stóp? Buty Dr Orto z rekomendacją Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zapobiegają i wspierają leczenie zespołu stopy cukrzycowej.Wyściółka (wewnętrzna część cholewki) wykonana jest z przyjemnego dla stóp materiału frotte Silber wyprodukowanego w specjalnej technologii z zastosowaniem jonów srebra. Co warto o niej wiedzieć? Tkanina z jonami srebra neutralizuje nieprzyjemny zapach, ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Hamuje rozwój bakterii, drobnoustrojów, pleśni i grzybów. Ponadto zapewnia komfort termiczny, absorbuje wilgoć i gwarantuje optymalną ochronę stóp. Do obuwia Dr Orto szczególnie polecamy wkładkę z jonami srebra poprawiającą komfort użytkowania. W przypadku stopy cukrzycowej zastosowanie wkładki odciąża miejsca o największym nacisku, zapobiega powstawaniu zmian troficznych skóry. Rozważając zakup obuwia, warto zwrócić uwagę na podeszwę - powinna być sprężysta, z właściwościami amortyzacyjnymi, zabezpieczająca przed urazami. Buty dla osoby ze stopą cukrzycową muszą być lekkie. Ważne jest, by chory miał możliwość jak najlepszego dopasowania buta - najlepiej zatem wybierać obuwie zapinane na rzep.
Modele 071M001 lub 163M002 Dr Orto dają możliwość całkowitego rozpięcia buta z przodu. Obuwie Dr Orto zostało zaprojektowane z myślą o osobach zmagających się z obrzękniętymi, wrażliwymi na ból stopami. Również po operacjach w obrębie stóp, z deformacjami, opatrunkami. Jeśli nie obce są Ci tego typu problemy, zapoznaj się z ofertą marki Dr Orto. Zwróć szczególną uwagę na sandały dla cukrzyka, które z powodzeniem sprawdzą się nie tylko sezonie wiosenno-letnim, ale także jako obuwie domowe. Marka Dr Orto od wielu lat wspiera osoby z problemami stóp oraz współpracuje ze sklepami medycznymi. Wiele modeli możesz znaleźć stacjonarnie w swojej najbliższej okolicy.