Obecne czasy nie sprzyjają zdrowemu jedzeniu. Ciągły pośpiech, restauracje serwujące fast-food na niemal każdym kroku - to wszystko sprawia, że na co dzień nie myślimy o tym, co jemy. A takie zachowanie może doprowadzić nie tylko do przybrania wagi, ale także innych problemów zdrowotnych. Zrób więc głęboki wdech i zmień coś, zanim będzie za późno.
Kim jest dietetyk?
Dietetyk to osoba, która posiada rozległą wiedzę na temat zasad odżywiania się - zarówno w przypadku człowieka zdrowego, jak i osób, u których występują różnego rodzaju zaburzenia czy które wymagają specjalistycznej diety. Dobry dietetyk potrafi opracować indywidualny sposób żywienia w taki sposób, by dostarczać wszystkich składników odżywczych ważnych dla organizmu.
Czym zajmuje się lekarz dietetyk?
- Diagnozuje oraz leczy problemy żywieniowe, które są związane z chorobami takimi jak cukrzyca, , nadwaga, nadciśnienie i inne tego typu. Pomaga również osobom dotkniętym zaburzeniami odżywiania - anoreksją i bulimią, jak również nietolerancjami pokarmowymi i alergią.
- Opracowuje plan żywienia dla osób z zaburzeniami, pogrążonych w śpiączce czy tych, które wymagają żywienia pozajelitowego.
- Opracowuje dietę dla zdrowych osób, między innymi dla sportowców, także tych uprawniających dyscypliny wyczynowe czy ekstremalne (na przykład wspinaczki).
- Pomaga w skrajnych przypadkach niedożywienia.
Kiedy warto udać się do dietetyka?
Najczęściej rozważamy wizytę u specjalisty od żywienia wtedy, gdy wszystkie inne sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów zawiodły. To dobry pomysł - dietetyk opracuje odpowiedni plan odżywiania, który pomoże uregulować masę ciała. Nie jest to natomiast jedyna sytuacja, która wymaga konsultacji dietetycznej. Do specjalisty warto udać się także wtedy, a właściwie przede wszystkim wtedy, gdy zmagamy się z zaburzeniami odżywiania. Ponadto, dietetyk pomoże również w sytuacji, gdy należy opracować dietę dla chorej osoby lub dla kogoś, u kogo wykryto alergię. Dotyczy to również mam karmiących, których dzieci wykazują nietolerancję pokarmową na niektóre składniki.
Wizyta u dietetyka
Pierwsza wizyta u dietetyka to przede wszystkim czas na poznanie twojego dotychczasowego sposobu żywienia, jak również wskazań lekarskich. Zatem by jak najlepiej przygotować się do wizyty, przez jakiś czas spisuj to, co jesz, a jeśli borykasz się z problemami odżywiania - notuj również epizody, a także ilość zjedzonego pokarmu. Na wizytę koniecznie zabierz dokumentację medyczną, jak również dzienniczek diabetyka (o ile są ku temu podstawy) oraz listę pytań do lekarza. To wszystko - teraz sukces leży w rękach dietetyka, ale przede wszystkim twoich.