Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Ruszył projekt Razem koordynujmy cukrzycę

źródło: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, dodano: 6 lipca 2017 r.


Polskie Stowarzyszenie DiabetykówProjekt "Razem koordynujmy cukrzycę" polega na opracowaniu i wdrożeniu programów profilaktyki zdrowotnej przeciwdziałania powikłaniom w cukrzycy wśród mieszkańców wskazanych przez ekspertów regionów. Ma charakter pilotażowy i obejmuje województwa: lubelskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i wielkopolskie. Projekt powstał z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Celem zaplanowanych działań jest zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy i towarzyszących jej powikłań ze szczególnym uwzględnieniem chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów mózgu oraz prowadzenie edukacji diabetologicznej. Najważniejszą częścią programu będzie zaangażowanie lokalnych władz samorządowych, ekspertów i pacjentów w koordynację działań na rzecz diabetyków, pomoc w opisaniu lokalnej sytuacji epidemiologicznej dotyczącej cukrzycy i wypracowanie docelowego programu polityki zdrowotnej. Wdrożenie tak przygotowanej kompleksowej interwencji edukacyjno-zdrowotnej pozwoli na poprawę zdrowia mieszkańców województw objętych programem.

W ramach projektu została opracowana przez ekspertów ochrony zdrowia publikacja zawierająca programy zdrowotne, które są możliwe do inkorporowania do systemu opieki zdrowotnej w wybranych regionach kraju. Zawiera ona projekty zapobiegania rozwojowi cukrzycy i jej powikłaniom, zaopiniowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz praktyczny poradnik dla władz samorządowych pomocny w tworzeniu indywidualnego regionalnego programu polityki zdrowotnej w aspekcie cukrzycy dla mieszkańców województwa.

Razem koordynujmy cukrzycę

Konsultacje dotyczące projektu będą prowadzone w ośrodkach wojewódzkich do końca sierpnia 2017 r. W każdym z 5 ośrodków (Kraków, Rzeszów, Kielce, Gniezno, Puławy) zostaną zorganizowane spotkania z decydentami, aby wypracować regionalny model usługi opieki zdrowotnej, w sposób, który zapewni nieprzerwaną promocję zdrowia, profilaktykę zdrowotną, rozpoznanie i leczenie cukrzycy. Spotkania zostaną poprzedzone warsztatami dla liderów PSD i pacjentów diabetologicznych w zakresie koniecznej edukacji, kontroli choroby i jej powikłań. Wdrożenie tych programów powinno zapewnić długookresową opiekę i wsparcie chorych na cukrzycę w regionach.

Cukrzyca, jako choroba cywilizacyjna i społeczna, wymaga działań multikomponentowych i edukacyjnych. Dlatego tak ważna jest właściwa koordynacja działań w zakresie opieki diabetologicznej nad pacjentem w Polsce. W związku z tym na znaczeniu zyskuje konieczność zorganizowania systemu opieki zdrowotnej w taki sposób, aby zapewniał on chorym skuteczne leczenie przy jednoczesnej poprawie jakości życia w chorobie.

Taką gwarancję dają programy polityki zdrowotnej w aspekcie cukrzycy prowadzone na poziomie regionalnym. Kluczowe znaczenie ma tu rozpoznanie potrzeb pacjentów diabetologicznych w danym województwie i możliwość zapewnienia optymalnego leczenia dostosowanego do ich potrzeb, połączonego z holistyczną edukacją diabetologiczną.

W związku z powyższym, z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej odbyła się w Warszawie dnia 27 czerwca konferencja prasowa pt. "Razem koordynujmy cukrzycę". Udział w dyskusji wzięli: Marek Tombarkiewicz - Podsekretarz Stanu w Ministrostwie Zdrowia, Anna Krupka - Członek Parlamentarnego Zespołu ds. Pacjentów, Posła na Sejm RP, Wojciech Wysoczański - Dyrektora Wydziału Oceny Technologii Medycznych, dr Alicja Milczarczyk - specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, Kierownik Pododdziału Diabetologicznego Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii, dr Jerzy Gryglewicz - ekspert w zakresie ochrony zdrowia, Anna Śliwińska - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Beata Stepanow - Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Po konferencji prasowej odbyły się warsztaty dla liderów Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z tych miast, w których pilotażowy program ma być wdrożony (dwoje liderów z 5 miast: Kraków, Rzeszów, Kielce, Gniezno, Puławy).

Razem koordynujmy cukrzycę


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Ruszył projekt Razem koordynujmy cukrzycę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 3 grudnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line