(Nie)typowe objawy niedokrwienia mięśnia sercowego
Najbardziej typowym objawem niedokrwienia mięśnia sercowego jest ból odczuwany w klatce piersiowej. Często opisuje się go jako rozpierający i gniotący. Może promieniować do kończyn górnych, szczęki czy pleców. Bardzo często w trakcie zawału obserwuje się również wzmożone pocenie się, nudności, krótki oddech i poczucie niepokoju. W niektórych przypadkach ból zawałowy bywa również mylony z bólem żołądka. Ze względu na różną intensywność i lokalizację objawów zawał stwierdza się po przeprowadzeniu badań elektrokardiograficznych i biochemicznych, które rozwiewają wszelkie wątpliwości i pozwalają na podjęcie właściwego leczenia. Jak udowodnili naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Center w Winston-Salem w USA, nie zawsze objawy pozwalają nam właściwie ocenić stan zdrowia.
Często (aż w 45% przeanalizowanych przypadków) nie jesteśmy świadomi tego, że właśnie przechodzimy zawał. |
Taki stan jest niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia - brak wiedzy sprawia, że nie możemy poddać się terapii. O przebytym zawale dowiadujemy się w niektórych przypadkach nawet po wielu latach, a już 20 minut niewłaściwego ukrwienia komórek może doprowadzić do nieodwracalnych zmian.
Zawał w statystyce
Choroby układu krążenia każdego roku zbierają śmiertelne żniwo na całym świecie. Niestety Polska nie jest w tych statystykach chlubnym wyjątkiem.
W naszym kraju zawały odpowiadają każdego roku za blisko 46% śmierci, sama choroba niedokrwienna zabiera z kolei 23% osób umierających z przyczyn kardiologicznych, a zawał mięśnia sercowego ok. 10% z nich. |
Z tych statystyk wynika, że każdego roku w Polsce na zawał umiera ok. 15 tys. osób.
Jeszcze bardziej wstrząsające są dane dotyczące występowania zawału - ten każdego roku dotyka aż 100 tys. naszych rodaków. Oczywiście rozwój medycyny oraz telemedycyny sprawia, że coraz więcej osób przeżywa to nagłe niedokrwienie, ale niezmiennie stanowi ono olbrzymie zagrożenie dla zdrowia i życia chorych.
Rozpoznawanie niemego zawału
O niemym zawale najczęściej dowiadujemy się podczas badania EKG. W wielu przypadkach przeprowadzamy je po wielu latach od incydentu, którego możemy na dobrą sprawę nie pamiętać. Dlatego niezwykle ważne jest, by nie bagatelizować objawów, które mogą być mylone z zawałem mięśnia sercowego - każdy przypadek warto sprawdzić, aby jak najszybciej wdrożyć właściwe leczenie. W szczególnej grupie ryzyka znajdują się osoby w podeszłym wieku, a także chorujące na chorobę wieńcową lub cukrzycę.
Wykonuj EKG i ECHO serca rutynowo
Nasze życie mogą uratować niezwykle proste badania - EKG oraz ECHO serca. Wykonamy je w niemal każdej przychodni, jak np. Kardiofon, Warszawskie Centrum Nadzoru Kardiologicznego. Echo serca pozwala ocenić kurczliwość naszego serca (która zostaje upośledzona w czasie zawału). Kardiolog, wykonujący nam echo serca, może także z niego odczytać następujące informacje o powikłaniach po zawale, czyli:
- Pęknięcie wolnej ściany serca,
- Niedomykalność zastawki/zastawek,
- Skrzepliny w sercu.