Artykuł sponsorowany, dodano: 19 sierpnia 2022 r.
Jak działa rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny to zaawansowany rodzaj badań obrazowych. Ze względu na swoje możliwości i skuteczność, a także wysoką dokładność był przełomem w rozwoju medycyny. To technika badań, która nie wpływa negatywnie na stan prześwietlonego elementu, jednocześnie pozwala, między innymi, na wykrywanie zmian chorobowych. Dociera do głębokich tkanek ludzkiego ciała, w tym takich, które są zasłonięte innymi tkankami. Dzięki temu rezonans jest idealnym narzędziem do badania zmian w mózgu. Ale jego działanie wykorzystuje się w przypadku potrzeby bezpiecznego prześwietlenia każdej części ciała. Wykorzystywany jest też wyjątkowo często w zakresie działań pozamedycznych.
Czy rezonans magnetyczny wpłynie negatywnie na moje zdrowie?
Powszechna wiedza na temat wykorzystania promieniowania w rezonansie magnetycznym sprawia, że wiele osób ma obawy dotyczące bezpieczeństwa tego badania. Jednak badacze zajmujący się kwestią bezpieczeństwa tej techniki nie mają wątpliwości. Promieniowanie jonizujące, jakie wykorzystuje rezonans magnetyczny, sprawia, że to badanie jest całkowicie bezpieczne. Nie trzeba się go obawiać i nie ma takiego wpływu na ciało, jak promieniowanie rentgenowskie. Warto też mieć świadomość, że zazwyczaj korzyści z przeprowadzonego badania są o wiele wyższe niż ewentualne minimalne straty zdrowotne poniesione w jego trakcie. Aby ewentualne ryzyko zmniejszyć do absolutnego możliwego minimum, należy pamiętać o pewnych zasadach. Zarówno osoby, które operują urządzeniem oraz pacjenci powinni pamiętać, że nie mogą zostać poddane badaniu te osoby, które mają w swoim ciele wszczepione implanty ślimakowe oraz elementy metalowe. Inne przypadki, w których należy się wystrzegać przeprowadzenia badania rezonansem to między innymi: wczesna ciąża, noszenie aparatów ortodontycznych i implantów dentystycznych, pewne schorzenia naczyń krwionośnych. Na pewne wyjątki od tych reguł może pozwolić lekarz.
Kiedy więc udać się na rezonans magnetyczny?
Bardzo często badanie rezonansem magnetycznym kojarzone jest z badaniami głowy. Rzeczywiście urazy głowy, podejrzenia udarów czy długotrwałe bóle głowy i niewyjaśnione, nawracające zawroty często wymagają prześwietlenia, w celu ustalenia przyczyny. Jednak możliwości rezonansu są zdecydowanie szersze. W rzeczywistości
rezonans magnetyczny może skutecznie prześwietlić każdą część ciała. Jeśli zajdzie więc taka potrzeba, możesz umówić się na rezonans kręgosłupa, poszczególnych kończyn i stawów czy klatki piersiowej i jamy brzusznej. Prześwietla się także twarzoczaszkę, szyję, piersi, zatoki czy nawet skanuje się całe ciało. Za pomocą urządzenia do rezonansu wykonuje się też badania takie jak angiografia (badanie naczyń krwionośnych) czy cholangiografia (badanie dróg żółciowych). Decyzji o rezonansie nie należy podejmować w pośpiechu i zawsze należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem. Udaj się więc do lekarza, gdy miałeś jakiś uraz, nawet lekki, który z czasem tylko się pogarsza. Innymi wskazaniem może być częste odczuwanie nawracającego bólu jakiejś części ciała.
Już wiem, że potrzebuję udać się na rezonans magnetyczny - co muszę zrobić?
Badanie rezonansem magnetycznym jest popularne dlatego, że może być wykorzystywane w licznych okazjach i przypadkach medycznych i prezentuje wysoką skuteczność. Jest często kluczowym elementem diagnozowania pacjenta, a potem planowania jego leczenia. Bardzo często jest wykonywany w stanach nagłych. Potrzeby licznych pacjentów często przekraczają możliwości operacyjne ośrodków medycznych, zajmujących się przeprowadzaniem badań za pomocą rezonansu. Skutkuje to niestety długimi kolejkami - często wielomiesięcznymi. Nic więc dziwnego, że wielu pacjentów, którym zależy na sprawnym i szybkim otrzymaniu wyniku, w celu rozpoczęcia leczenia na ich podstawie, kieruje się na rezonans magnetyczny do prywatnych ośrodków. Tomma jest jednym z takich, wysoce sprofesjonalizowanych ośrodków, w których możesz przeprowadzić bezproblemowo swoje badanie. Na stronie internetowej tomma pacjenci mają możliwość z zapoznaniem się z szeroką ofertą: wybrać odpowiednie badanie i zapoznać się ze szczegółami, takimi jak cena, data i czas trwania badania oraz z informacjami na temat tego, jak przygotować się do badania: jakie przygotować dokumenty, co ze sobą zabrać, co i kiedy zjeść. Wystarczy tylko zarejestrować się wcześniej, by ustalić dogodny termin badania.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie
polubcie nasz profil na FB!