Seminarium zostało otwarte przez Pana Michała Gramatyka, wicemarszałka Województwa Śląskiego, przez prof. dr n. med. Krzysztofa Strojka, konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii oraz Pana Adama Konka, prezesa Kardio-Med Silesia.
Podczas pierwszej sesji prof. Krzysztof Strojek omówił aktualną sytuację epidemiologiczną cukrzycy w Polsce. Przedstawił prognozy, zagrożenia, szanse i wyzwania, jakie czekają przed współczesną diabetologią. Wicemarszałek Województwa Śląskiego mówił o walce z cukrzycą, jako zadaniu nie tylko dla lekarzy. Przedstawił zintegrowane działania Urzędu Marszałkowskiego i środowiska medycznego dla społeczności lokalnej. Zaprezentowany został regionalny program przeciwdziałania nadwadze, otyłości i cukrzycy w województwie śląskim na lata 2017-2020. Doktor Ireneusz Szymczyk mówił o roli lekarza rodzinnego we wczesnej diagnostyce i skutecznym leczeniu cukrzycy. Bardzo interesujący wykład wygłosił dr hab. n. med. Michał Wszoła, który zaprezentował metodę drukowania 3D narządów. Mówiło o realizowanym przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki projekcie bionicznej trzustki. Podczas sesji firmowej Novo Nordisk prof. Krzysztof Strojek przedstawił wyniki raportu "Cukrzyca: gdzie jesteśmy, dokąd mierzamy?".
Sesję trzecią poświęcono innowacjom w diagnostyce i leczeniu cukrzycy. Profesor Strojek opowiedział o nowych technologiach w diagnostyce i leczeniu cukrzycy typu 2. Znakomity duet Teresa Benbenek-Klupa i prof. Tomasz Klupa w rzeczowej prezentacji opowiedzieli o nowych technologiach w dozowaniu insuliny i monitorowaniu glikemii. Następnie w sesji firmowej Abbott Diabetes Care Polsa prof. Tomasz Klupa opowiedział o nowych technologiach w monitorowaniu glikemii w odniesieniu do telemedycyny. Mówił o FreeStyle Libre oraz aplikacji LibreLink, LibreLinkUp oraz oprogramowaniu LibreView.
Sesja firmowa Astra Zeneca poświęcona była badaniu DECLARE. Omówiona została populacja włączona do badania oraz przedstawiony został projekt, jak również punkty końcowe. Prezentację wygłosiła dr n. med. Aleksandra Szymborka-Kajanek.
Kolejna sesja to temat digital diabetology, czyli o cyfrowej transformacji w diabetologii, nowych technologiach jako narzędzie wsparcia w zarządzaniu cukrzycą. Dariusz Dzielak z Departamentu Analiz i Strategii NFZ przedstawił aplikację Sweet Pregna. Prof. dr hab. n. med. Beata Średniawa mówiła o nowoczesnym rozwiązaniu dla poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców - Miasto Zdrowia. Szymon Dziedzic opowiadał o edukacji diabetologicznej prowadzonej z wykorzystaniem telemedycyny i e-zdrowia na przykładzie pacjentów uczestniczących w programie Diabdis. Za zakończenie tej sesji wystąpił Przemysław Majewski, który zaprezentował osobistego asystenta diabetyka - DiabetesLab&Suguard i zastosowanie sztucznej inteligencji i zaawansowanych algorytmów w zarządzaniu cukrzycą typu 1.
Za zakończenie Seminarium odbyły się dwie sesje firmowe. Waldemar Monczakowski z Ascensia Diabetes Care opowiadał o cukrzycy pod mobilną kontrolą - aplikacji Contour Diabetes, a lek. med. Grażyna Popenda prezentowała system Eversense XL.
Portal mojacukrzyca.org sprawował patronat medialny nad tym wydarzeniem. Poniżej zobacz galerię zdjęć z Seminarium.
Galeria zdjęć