Być może stąd właśnie bierze się wzrost zainteresowania adaptogenami, jaki możemy obserwować ostatnimi czasy. Szczególne uznanie wśród nich zyskuje grzyb Reishi, który posiada właściwości łagodzenia stresu.
Ta magiczna roślina (magiczna nie w TEN sposób; żadne halucynacje po jej spożyciu nie wchodzą w grę jako skutki uboczne!) zbawiennie wpływa na nasz organizm - wyrównuje poziom cukru we krwi oraz łagodzi objawy stresu. Jak dowodzą badania (1), grzyb Reishi obniża także niepokój i pomaga w zaburzeniach snu, wydłużając znacznie jego czas, a także podwyższając jakość (2). Nie trzeba wspominać o tym, że kiedy krócej śpimy, jesteśmy bardziej podatni na stresy i rozdrażnienie.
Jeśli chodzi o kłopoty związane z poziomem cukru we krwi, to - jak zaznacza dr chiropraktyki Will Cole, doradca i lekarz medycyny niekonwencjonalnej - 50% społeczeństwa cierpi na cukrzycę lub znajduje się w grupie osób w stanie przedcukrzycowym. Liczba ta z pewnością wzrośnie w miarę rozwoju cywilizacji w sposób, w jaki to dzieje się dotychczas.
Badania pokazują, że ekstrakt grzyba Reishi zawiera polisacharydy (3) oraz triterpeny, które hamują magazynowanie tłuszczu u ludzi zmagających się z nadmiernym przyrostem masy ciała, a także obniżają poziom cukru we krwi diabetyków. Reishi jest w stanie wpłynąć na obniżenie poziomu afla-glukozydazy (4), enzymu odpowiedzialnego za rozkład skrobi na cukry.
Dowiedziono, że ten magiczny grzyb pomaga w problemach nerkowych (6) i gojeniu się ran u osób z cukrzycą. (5) Ustabilizowanie poziomu cukru we krwi wpłynie w konsekwencji na obniżenie stanów niepokoju oraz poziomu stresu - uważa doktor Ellen Vora, holistyczny psychiatra z Nowego Jorku. Jej zdaniem wielu pacjentów doświadcza irracjonalnego stanu niepokoju z powodu niezdiagnozowanego spadku cukru we krwi. Kontrolując właściwy poziom glukozy możemy tego łatwo uniknąć.
Jednakże problemy z poziomem cukru w organizmie to nie jedyny kłopot, zażegnany dzięki suplementacji grzybem reishi. Jest to także świetne wspomaganie w przypadku walki z takimi uciążliwościami jak:
- PCOS (zespół policystycznych jajników)
- Bezsenność
- Drażliwość
- Nowotwory
- Alergie
- Kłopoty z odpornością
Na rynku istnieje kilka alternatyw:
- Proszki
- Kapsułki
- Herbatki
- Krople
Z naszej strony możemy polecić polskiego wytwórcę tego typu ekstraktów: Mother's Protect.
W swojej ofercie posiada on także ekstrakt z Reishi.
Badania naukowe:
1 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22203880
2 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22207209
3 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21596546
4 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17145658
5 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22508065
6 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17145658