Przed Ministerstwem Zdrowia diabetycy spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa. Chorzy domagali się przede wszystkim powrotu do cen analogów sprzed wrześniowej listy leków refundowanych, jak również wprowadzenia finansowania nowoczesnych metod leczenia i edukacji diabetologicznej.
Ministerstwo zobowiązało się dać odpowiedź pacjentom do dnia 1 października o godz. 14:00.
Z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w wydarzeniu uczestniczył Prezes ZG PSD Andrzej Bauman, Doradca ZG PSD Henryk Ochniak oraz członkowie z Warszawy, Mazowsza i innych województw.
Liderzy czołowych polskich organizacji cukrzycowych: Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Fundacja Wstańmy Razem- Aktywna Rehabilitacja oraz oczywiście Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę wzięli udział w marszu protestacyjnym diabetyków. Hasłem przewodnim protestu było zapewnienie dostępności do nowoczesnego leczenia i sprzeciw dla podwyżek cen analogów insuliny długodziałającej.
Liderzy Organizacji Monika Zamarlik, Beata Stepanow, Dariusz Gnatowski, Andrzej Bauman złożyli petycję w Ministerstwie Zdrowia i Kancelarii Prezes Rady Ministrów. Odbyły się także rozmowy w Ministerstwie i Kancelarii, w których oprócz liderów po stronie pacjentów udział wziął Prof. Maciej Małecki - Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Ministerstwo reprezentował Wiceminister Cezary Cieślukowski. Dla naszego środowiska to ważna osoba, bowiem koordynuje i nadzoruje wykonywanie zadań przez Departament Matki i Dziecka, który zajmuje się także dziećmi z cukrzycą.
Prezes Federacji przedstawiła stanowisko pacjentów z typem 1 cukrzycy w kwestii podwyżek cen insuliny przypominając, że w wielu krajach insulina- jako lek ratujący życie jest bezpłatna, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Ważną część spotkania wypełnił także temat edukacji pacjentów cukrzycowych, a której bardzo brakuje i "jedynkom" i "dwójkom".
W Kancelarii Premier Rady Ministrów Prezes Zamarlik przedstawiła problem braku jednoznacznych uregulowań prawnych w zakresie opieki nad dziećmi z cukrzycą w placówkach oświatowych, a także problem z lekarzami medycyny pracy w kwestii wydawania pozwoleń na podjęcie nauki przez młodzież chorą na cukrzycę np. w technikum mechanicznym, na AWF.
W związku z dzisiejszą nieobecnością Pana Ministra Zembali ustalony został nowy termin spotkania.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA OBECNOŚĆ i reprezentowanie środowiska diabetyków z t.1!
Relacja z wydarzenia w "Panoramie"