Wydarzeniu tradycyjnie patronuje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Partnerami i Sponsorami wydarzenia są począwszy od I edycji firmy Lilly, NovoNordisk, Roche i Sanofi oraz Diabetyk24. Partnerem medialnym jest Portal www.mojacukrzyca.org
Mistrzostwa rozegrane zostały na dystansie Sportowym, wynoszącym 19 km dla zawodników niepełnoletnich oraz dystansie Mistrzowskim wynoszącym 40 km dla dorosłych.
Trasa przebiegała przez urokliwe tereny Kaszub. Szybkie fragmenty dróg gruntowych i szutrowych, podjazdy i zjazdy wymagające siły i koncentracji, nie pozwoliły na zapatrzenie na piękny krajobraz malowniczej trasy. W wydarzeniu wzięło udział 126 osób. Dystans sportowy ukończyło 52 zawodników. Najszybciej z młodych kolarzy z cukrzycą pokonał trasę 19 km Marcin Chojnacki 16-latek z Poznania trenujący w KS Stomil Poznań, z czasem netto 43:15 min, i średnią prędkością 26.36 km/h. Marcin zajął 3 miejsce w klasyfikacji generalnej i zdobył tytuł i koszulkę Mistrza Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą w kategorii poniżej 18 r.ż. 5 miejsce w klasyfikacji generalnej, pierwsze w kategorii M0 na dystansie sportowym i drugie wśród zawodników z cukrzycą i tytuł vice Mistrza Polski z czasem 45:40 min. zdobył 14-letni Maciej Stefański z Józefowa (klub ZTS Glinnik). Na dystansie Mistrzowskim tytuł Mistrza Polski Kolarzy z Cukrzycą wywalczyli: w kategorii do 40 r.ż. Mateusz Czubak z czasem 1:44:29 z Leszna oraz w kategorii >40 r.ż. Grzegorz Przybysz z Rumii z czasem 1:44:18 min. W tej edycji zabrakło zawodniczek z cukrzycą wśród rywalizujących kobiet. Honoru broniłam osobiście rywalizując na dystansie Mistrzowskim.
My nie tylko o zdrowym ruchu mówimy my jazdą na rowerze przykład dajemy. Trening fizyczny jest integralną składową kompleksowego leczenia cukrzycy, a korzyści płynące z aktywności fizycznej są ogromne.
Niezależnie od typu cukrzycy systematyczna aktywność fizyczna, szczególnie "zdrowa metabolicznie" tj. trening wytrzymałościowy o umiarkowanej intensywności i dużej objętości tj. np. jazda na rowerze, poprawia kondycję i wydolność fizyczną, sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zmniejsza ryzyko rozwoju i progresji przewlekłych powikłań cukrzycy, poprawia samopoczucie, wyrównanie metaboliczne cukrzycy, zwiększa wrażliwość na działanie insuliny zmniejszając zapotrzebowanie organizmu na ten hormon, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. Dlatego warto RUSZAĆ się dla ZDROWIA. Aktywność fizyczna jest fundamentalnym elementem recepty na "zdrowsze" życie z cukrzycą.
IV Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą to wyjątkowe wydarzenie, które jest manifestacją Pacjentów i Zespołów terapeutycznych Zdrowego Stylu Życia. Głównym celem IV Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą było propagowanie aktywności fizycznej wśród chorych na cukrzycę oraz osób zagrożonych tą chorobą, a także wśród społeczeństwa. Chcieliśmy pokazać, że nie tylko Słowem, ale przede wszystkim Czynem Edukujemy i Motywujemy. Robimy to bo wiemy, jak ważne jest indywidualnie, lokalnie i globalnie Ściganie się z Cukrzycą.
28 sierpnia 2022 r. w Kościerzynie w ramach IV Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą odjeżdżaliśmy cukrzycy.
W imieniu Organizatorów Wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie, a szczególnie Jego Uczestnikom składamy serdeczne Podziękowania
Prof. dr hab. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu
Fot. 2. Dopisała piękna pogoda w rywalizacji bike'owego maratonu i IV Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą. Wyjątkowe puchary zostały rozdane zwycięzcom w poszczególnych kategoriach. Rywalizacja na dystansach dla dzieci, sportowym i mistrzowskim była zacięta.