W posiedzeniu udział wzięli:
- Lidia Gądek, przewodnicząca Zespołu
- Wojciech Król, wiceprzewodniczący
- Iga Lipska, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji
- Anna Lech, Departament Polityki Lekowej i Farmacji
- Dr Alicja Milczarczyk, Europejskie Centrum Medyczne, Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie
- Dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych
- Ewa Dygaszewicz, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
- Krystyna Kiedrowicz, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
- Elżbieta Rdzanek, HealthQuest
- Dr Michał Jakubczyk, HealthQuest
- Prof. Paweł Piątkiewicz, Centrum Medyczne Kardiosystem, Szpital Bródnowski
- Jarosław Siudy, Izba Producentów i Dystrybutorów Diagnostyki Laboratoryjnej, Związek pracodawców
- Monika Zamarlik, Federacja Diabetyków
- Dr Jakub Gierczyński, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia
- Anna Rachwał, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
- Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org
Zapobiegać hipoglikemii można na wiele sposobów. Konieczna jest edukacja i profilaktyka. Ustalenie indywidualnych celów terapeutycznych, modyfikacja terapii i szerszy dostęp do leków inkretynowych i insulin analogowych.
Dyskusja koncentrowała się na kwestii refundacji długodziałających analogów insulin i leków inkretynowych. Pani Krystyna Kiedrowicz i Pani Ewa Dygaszewicz z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków mówiły o doświadczeniach pacjentów związanych z przyjmowaną terapią. Opisały możliwości, jakie chorym na cukrzycę daje stabilne kontrolowania poziomu insuliny przy pomocy analogów długodziałających. Pacjenci nie boją się wtedy podejmować aktywności fizycznej, wyjść z domu w obawie przed przegapieniem dawki insuliny. Poruszały również tematy związane z edukacją i dietetyką.
Eksperci mówili o strachu pacjentów przed hipoglikemią, koniecznej edukacji i refundacji analogów długodziałających, które już trudno traktować, jako terapie "nowoczesne", gdyż znane są i używane w innych krajach od 15 lat. Krytykowane były obostrzenia refundacyjne. Mówiono kosztach pośrednich, które są bardzo istotne przy ocenie szans na refundację.
Obecna na posiedzeniu Pani Iga Lipska, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji podkreślała rolę organizacji pacjenckich. Mówiła o konieczności kompleksowego podejścia do systemu ochrony zdrowia. Rozważała wyższą skuteczność nowoczesnych terapii lekowych i potencjalnie niższych kosztów pośrednich. Niestety m.in. w powodu "ograniczonych środków finansowych" i negatywnej rekomendacji prezesa AOTMiT z 2016 roku dot. insuliny detemir i glargine poinformowała, że póki co nie jest planowane wprowadzenie refundacji na nowoczesne leki cukrzycowe w szerszym zakresie.
Pani Przewodnicząca Lidia Gądek poprosiła uczestników o przygotowanie wniosków z posiedzenia. Wskazała trzy obszary, o których można wspomnieć w piśmie do Ministerstwa Zdrowia: refundację leków, obecność dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty w Podstawowej Opiece Zdrowotnej i diagnostykę.
Zapis całego posiedzenia Zespołu