Po co rezygnują z przyjemności jedzenia, ryzykują spadkiem energii czy osłabieniem, aby oczyścić zaledwie jeden z organów? Przecież układ pokarmowy człowieka składa się z tak wielu ważnych elementów - dlaczego więc skupiać się na wątrobie? I czy na pewno trzeba podejmować tak radykalne kroki, aby zachować ją w dobrej kondycji? Czy nie można skorzystać z suplementu diety?
Wątroba - organ niedoceniany
Osoby zmagające się z cukrzycą, na co dzień poświęcają dużo uwagi swojemu zdrowiu, wiedzą jak ważna jest dieta i prowadzenie higienicznego trybu życia, aby normalnie funkcjonować mimo choroby. Pilnowanie posiłków, insulina - nawet z najlepszym nastawieniem można być tym zwyczajnie zmęczonym. Do tego wszystkiego jeszcze w jakiś szczególny sposób dbać o wątrobę? Po co i czy naprawdę jest to konieczne? Aby odpowiedzieć na to pytanie, dowiedzmy się, czym właściwie jest wątroba, jakie pełni funkcje w organizmie człowieka i czy naprawdę trzeba jej pomagać w regeneracji. I wreszcie - dlaczego jest tak istotna w kontekście osób chorych na cukrzycę?
Ze strony http://www.hepatil.com dowiadujemy się, że wątroba jest największym organem wewnętrznym człowieka - u dorosłej osoby waży od 1,9 do 2,3 kg, przepływa przez nią nawet do 1,5 litra krwi w czasie minuty i jest zbudowana z tysięcy hepatocytów, czyli komórek o wyjątkowych właściwościach. Myśląc logicznie, można wysnuć wniosek, że jest bardzo ważnym elementem układu pokarmowego. Zgadza się! Wątrobę posiadają wszystkie kręgowce, od jej pracy uzależnionych jest około 5000 funkcji życiowych i około 500 procesów chemicznych, zachodzących w ciele człowieka!
Jednym słowem - pełni naprawdę wiele funkcji. I choć wszystkie są bardzo ważne, spójrzmy na dwie podstawowe, bez których nasz organizm nie mógłby funkcjonować:
- magazynowanie - odkłada żelazo, witaminy A, D i K oraz niewielkie ilości B12 i C, które uwalnia w razie potrzeby;
- metabolizm - zamienia puryny w kwas moczowy, węglowodany w glukozę, a jej nadmiar w glikogen lub w tłuszcze (które również magazynuje), rozkłada zużyte erytrocyty, wytwarza i wydziela żółć, produkuje i magazynuje część białek osocza krwi, wytwarza heparynę, wytwarza i magazynuje enzymy, syntetyzuje cholesterol i trój glicerydy, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi, filtruje krew - neutralizuje toksyny, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji.
Wiemy już, że wątroba jest naprawdę bardzo ważnym organem. Teraz przyjrzyjmy się, dlaczego osoby chore na cukrzycę powinny dbać o nią w sposób szczególny. Otóż u zdrowego człowieka, insulina produkowana przez trzustkę od razu dostaje się do wątroby, natomiast wstrzyknięta przez chorego na cukrzycę, najpierw trafia do serca, a dopiero stamtąd, naczyniami krwionośnymi, wędruje do wątroby, gdzie ma znacznie niższe stężenie. Powyższe sprawia, że u znacznej części diabetyków pojawiają się zaburzenia przemiany tłuszczów i węglowodanów, mogące skutkować stłuszczeniem komórek wątroby, prowadzącym do zapalenia, a nawet marskości, kamicy żółciowej i otyłości.
Jak widać, troska o zdrową wątrobę jest niezbędnym elementem życia każdej osoby dotkniętej cukrzycą. Warto jednak nadmienić, że dbanie o ten szczególny organ nie musi wiązać się z wyrzeczeniami, a jego odpowiednia pielęgnacja wpłynie ponadto na poprawę funkcjonowania całego organizmu. Co zatem robić, by mieć zdrową wątrobę? Oto trzy podstawowe wskazówki.
1. Alkohol - tylko na szczególne okazje
Staraj się ograniczać spożywanie alkoholu do minimum lub całkowicie go wyeliminować, gdyż jego najmniejsza dawka może zaszkodzić wątrobie. Kto wie, może rezygnacja z cotygodniowych wizyt w pubie sprawi, że odkryjesz nowe hobby?
2. Jedz zdrowo
Przy cukrzycy typ 2 ważne są odpowiednie pory jedzenia i różnorodna dieta. Jeżeli koniecznie chcesz przeprowadzić leczniczy post, skonsultuj się ze specjalistą, gdyż jest to duże obciążenie dla organizmu. Przemyśl, czy nie warto rozważyć mniej radykalnych środków, na przykład w postaci zażywania suplementów diety. Hepatil detoks, w połączeniu ze zdrowym odżywianiem, może w znaczny sposób wpłynąć na poprawienie stanu twojej wątroby.
3. Wybierz sport
Pomyślałbyś, że sport ma ogromne znaczenie dla twojej wątroby? Tymczasem to prawda - aktywność fizyczna podkręca metabolizm, pomaga schudnąć i tym samym redukować złogi tłuszczu, odkładające się między innymi w tym narządzie.
Jak już wspomniano, w przebiegu cukrzycy bardzo ważna jest profilaktyka chorób wątroby. Pamiętaj - zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Ten niezwykły organ ma ogromne zdolności samo regeneracyjne, ale warto go wspomóc substancjami, które są dla niego niezbędne, a których nie zawsze jesteś w stanie dostarczyć wraz z jedzeniem. Mowa między innymi o cholinie, ornitynie i fosfolipidach. To wszystko znajdziesz między innymi w popularnym preparacie na wątrobę Hepatil Complex, o którym więcej przeczytasz tutaj: http://www.hepatil.com/files/hepatil_complex.pdf.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!