Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, lipiec 2024, nr 7 (342)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 2 lipca 2024 r.


Diabetyk

Wprawdzie wakacje, urlopy, pikniki itp., ale my zawsze na posterunku. Dlatego numer lipcowy "Diabetyka" już hula po Polsce. W okresie letnim kontrola cukrzycy może być trochę kłopotliwa, bo często zmieniamy tryb życia na wakacyjny. Jedni na bardziej leniwy, inni na bardziej aktywny niż zwykle. Do tego wysokie temperatury, emocje towarzyszące wyjazdom, zmiany w odżywianiu związane z podróżami czy wysypem sezonowych, mniej kalorycznych produktów itp. To może wpływać na glikemię, dlatego warto częściej ją mierzyć.

Kierujemy tę sugestię przede wszystkim do osób używających glukometrów, by - zaaferowane letnimi aktywnościami, spotkaniami przy grillu, itd. - nie zapominały o pomiarach. Natomiast osoby stosujące ciągły monitoring glikemii (CGM), mające stały wgląd w poziomy glukozy, uczulamy na bardzo ważną kwestię, jaką jest higiena miejsca, w którym umieszczany jest sensor. Nabiera ona szczególnego znaczenia latem, gdy się pocimy, do skóry przykleja się kurz itp. A sensor powinien być zakładany na suchą, czystą skórę. Może też się przydać dodatkowy plaster...

Osoby, które jeszcze nie mają "wiedzy tajemnej" o CGM, albo którzy rozważają zastosowanie tej metody w zarządzaniu swoją cukrzycą, zachęcamy do lektury artykułu "Pierwsze kroki z CGM". Są w nim przydatne informacje dotyczące działania i możliwości systemów CGM. Pijcie dużo wody i nie zapominajcie o nakryciu głowy, a dbając o zdrowie oczu (o tym również przeczytacie w tym numerze), pamiętajcie też o okularach przeciwsłonecznych.

Gdzie kupić DiABEtyKA?

Magazyn DiABEtyK dostępny jest w wybranych salonach Empik, a także za darmo w wybranych aptekach (spis znajdziesz tutaj). Gazetę można kupić w prenumeracie - z dostawą do domu (to opcja najkorzystniejsza). O warunkach prenumeraty przeczytasz tutaj. Pojedyncze numery możesz kupić także w sklepie internetowym.

Spis treści

DiabetykPOCZYTALNIA
Mikstura mocy bez cukru
Wieczorne ćwiczenia bardziej korzystne
Łączne działanie inkretyny i flozyny
Inkretyny a neurologiczne powikłania cukrzycy
TEMAT NUMERU
Pierwsze kroki z CGM
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Zdrowie oczu oczkiem w głowie
Zapobieganie hiperglikemii w okresie letnim
Piramida życia w zgodzie z cukrzycą (cz. 25) - Jak samoocenić stan zdrowia"?
POD LUPĄ
Leczenie nadciśnienia
Triki pomagające w odchudzaniu (cz. 3)
FARMACEUTA PODPOWIADA
Na co uważać? "BHP" leków
ZDROWO ŻYWIENIOWO
Jaki chleb wybrać?
Przepisy
BLIŻEJ NATURY
Mydlnica lekarska
WARTO WIEDZIEĆ
Co, gdy boli głowa?
TEMAT NUMERU
Pierwsze kroki z CGM
Ciągłe monitorowanie glikemii (CGM) to technologia, która zmienia paradygmat kontroli cukrzycy. Pozwala na precyzyjne śledzenie poziomu glukozy w czasie rzeczywistym, dostarczając wielu danych, co umożliwia indywidualizację leczenia i przyczynia się do poprawy jakości życia osób z cukrzycą.

Czujnik (sensor) CGM to małe urządzenie umieszczone płytko w skórze, które mierzy poziom glukozy w płynie śródtkankowym tkanki podskórnej (czyli glukozy znajdującej się w płynie między komórkami). Tak więc, aby zrobić pomiar glikemii nie trzeba nakłuwać opuszek palców. Dane z sensora są przesyłane do odbiornika, który może być noszony przez pacjenta lub do aplikacji na smartfonie, z którą połączony jest określony system CGM.

Systemy CGM mierzą poziom glukozy w płynie tkankowym w sposób ciągły, a odczyty są dostępne co jedną do pięciu minut - w zależności od urządzenia. CGM zapewnia stały strumień informacji o poziomach glukozy, trendach i wzorcach (powtarzalnych wynikach pomiarów w określonych sytuacjach, np. po danych posiłkach).

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Zdrowie oczu oczkiem w głowie
Niewątpliwie, jednym z naszych najcenniejszych zmysłów jest wzrok. Ponieważ drobniutkie naczynia krwionośne w narządzie wzroku są delikatne i podatne na działanie wysokiego poziomu glukozy, warto zadbać o zdrowie oczu, aby jak najwcześniej wykrywać ich schorzenia, a najlepiej im zapobiegać.

Wysoki poziom glukozy we krwi może uszkadzać naczynia krwionośne w całym organizmie, zarówno duże, jak i małe - znajdujące się właśnie m.in. w oczach. Co więcej, zmiany na dnie oka (zauważone przez lekarza okulistę) nierzadko są przyczynkiem do dalszej diagnostyki w kierunku cukrzycy. Na niektóre czynniki oddziałujące na wzrok nie mamy wpływu (np. starzenie się), ale są aspekty, o które możemy zadbać, aby nasze oczy były zdrowsze.

POD LUPĄ
Leczenie nadciśnienia
Leki hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie tętnicze krwi, są szeroko stosowane ze względu na ogromną liczbę chorych. Statystyki podpowiadają, że w szóstej dekadzie życia nadciśnienie występuje u około połowy osób.

Postępowanie lecznicze można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to pewne modyfikacje dotyczące trybu życia i odżywiania, a druga to właściwa farmakoterapia (stosowanie leków obniżających ciśnienie).

Zalecenia dotyczące trybu życia są często proponowane na początku, po postawieniu diagnozy, gdy wartości ciśnienia są lekko podwyższone, a zapomina się o nich później, kiedy wdrożona zostaje już farmakoterapia. Te zalecenia powinny być jednak stosowane zawsze, ponieważ mają udowodnione działanie, a w późniejszym okresie leczenia mogą spowodować poprawę kondycji i redukcję dawek stosowanych leków przeciw nadciśnieniu.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Jaki chleb wybrać?
Dobry chleb powinien zawierać jak najmniej składników, a do podstawowych należą mąka, woda i sól. Niczego więcej nie trzeba. Na bazie mąki i wody przygotowuje się zakwas, czyli kiszoną mąkę zawierającą bakterie kwasu mlekowego i dzikie drożdże, dzięki którym pieczywo ładnie wyrasta.

Przy wyborze chleba decydujący jest deklarowany przez producenta skład i zasada, według której im mniej ma składników, tym lepiej. Czasami skład jest bardzo długi, bo producent dodał różnych nasion, co akurat jest dobre. Niedopuszczalny jest jednak dodatek syropu glukozowo-fruktozowego, glukozy, słodu czy karmelu amoniakalnego, utwardzonych tłuszczów, konserwantów, kwasu L-askorbinowego, gumy guar, emulgatorów i polepszaczy mąki. Takim nadmuchanym i pokolorowanym chlebem się nie najemy. Może spowodować wahania glikemii, napędza apetyt i może wywołać sensacje żołądkowe i wzdęcia. Czytajmy zawsze etykiety przed zakupem i unikajmy pieczywa o niepewnym składzie.

WARTO WIEDZIEĆ
Co, gdy boli głowa?
Mimo współczesnych możliwości obrazowania wnętrza czaszki za pomocą m.in. tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, nadal podstawą jest dokładny wywiad przeprowadzony z pacjentem. Zgłaszając się do lekarza spodziewajmy się pytań o czas i nasilenie dolegliwości: kiedy pierwszy raz w życiu wystąpił ból, czy jest on napadowy, czy też występuje ciągle - przewlekle, o jakiej porze dnia ból jest najsilniejszy. Dodatkowo postarajmy się wskazać miejsce bólu, określić jego nasilenie w skali od 1 do 10, gdzie 10 oznacza najsilniejszy ból w życiu. Przypomnijmy sobie, czy jakieś zdarzenia bądź czynności życia codziennego wyprzedzają lub prowokują pojawienie się bólu. Dieta i spożywanie alkoholu również mogą być czynnikiem sprawczym.

Podstawowym badaniem fizykalnym w bólach głowy jest badanie neurologiczne (opukiwanie czaszki, badanie nerwów czaszkowych, sprawdzanie odruchów wywołanych młotkiem neurologicznym), a dopiero w następnej kolejności zleca się badania obrazowe.
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, lipiec 2024, nr 7 (342)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line