Czym jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty jest jedną z dermatoz występujących u osób dorosłych. Jego pierwsze objawy mogą jednak pojawiać się już w dzieciństwie. Często związany jest z nadaktywnością gruczołów łojowych czy zaburzeniami naczyniowymi. Przebieg choroby polega na naprzemiennym pojawianiu się okresów zaostrzenia i wyciszenia objawów. Częściej dotyczy kobiet po 40. roku życia, niż mężczyzn, jednak u mężczyzn przebieg często jest ostrzejszy. Szczególnie narażone na niego są osoby, u których występował uprzednio trądzik młodzieńczy.Przyczyny trądziku różowatego
U kobiet za główną przyczynę trądziku różowatego uważa się gwałtowne zmiany hormonalne związane zwłaszcza z przekwitaniem. Często jednak można zaobserwować jego pojawienie się w ciąży. Wśród innych przyczyn trądziku różowatego wymienia się:- czynniki genetyczne - szczególną budowę naczynek czy indywidualną odporność lub podatność na zachorowanie.
- czynniki środowiskowe - związane z długotrwałym stosowaniem niektórych leków np. glikokortykosteroidów czy nadmiarem stresu.
- czynniki indywidualne - czyli w szczególności nadmierna ekspozycja na słońce, częste spożywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta lub pielęgnacja skóry.
Źródło zdjęcia: https://pl.freepik.com
Objawy trądziku różowatego
Wśród najbardziej podstawowych objawów trądziku różowatego, które pojawiają się jako pierwsze, wymienia się okresowe zaczerwienienie środkowej części twarzy (czoła, nosa i brody) oraz policzków. Często do czynienia mamy również ze szczypaniem, poszerzonymi naczynkami czy nadmierną suchością skóry. W późniejszym czasie w miejscu zaczerwienień mogą pojawiać się wypryski, grudki i krostki, natomiast w dalszej kolejności obrzęk, guzki, nacieki, zmiany przerostowe. Sporadycznie choroba rozlewa się również na okolice twarzy takie jak kark, uszy i plecy oraz ramiona i dekolt.Śląskie Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej cmed.pl to placówka, w której profesjonalny i doświadczony dermatolog leczy wszystkie choroby skóry.
Postacie trądziku różowatego
Żeby jeszcze dokładniej przybliżyć objawy trądziku różowatego, warto przyjrzeć się jego odmianom, wśród których wyróżnia się postać:- rumieniową z teleangiektazjami - której towarzyszy okresowe zaczerwienienie np. po wysiłku fizycznym, ekspozycji na zmienne temperatury czy promieniowanie UV. Z czasem zmiany nie znikają po kilkunastu minutach, a zaczynają się utrwalać. Naczynka stają się bardziej widoczne i zaczynają się rozlewać.
- grudkowo-krostkową - którą stwierdza się, kiedy na miejscu wcześniejszych zaczerwienień pojawiają się krosty, grudki, wypryski i inne niedoskonałości. Postać grudkowo-krostkowa najbardziej przypomina trądzik młodzieńczy.
- przerostowo-naciekową - na skórze pojawiają się zgrubienia, nierówności i widoczne zniekształcenia twarzy, brody, czoła, powiek, a nawet uszu. Ta postać choroby występuje o wiele częściej u mężczyzn.
- oczną - kiedy do czynienia mamy również ze stanami zapalnymi w obrębie oczu. Postać jest stosunkowo rzadko diagnozowana, ponieważ Pacjenci częściej zgłaszają się wówczas do okulisty, niż dermatologa.
- ziarniniakową - w której przebiegu pojawiają się różnokolorowe grudki na skórze. Mogą mieć barwę od żółtej, przez czerwoną, aż po ciemnobrązową. Obserwuje się również tendencje do występowania guzków i bliznowacenia.
Źródło zdjęcia: https://pl.freepik.com