- Jak działają krople do oczu?
- Krople nawilżające i nie tylko... Liczy się skład
- Jak prawidłowo stosować krople do oczu?
Jak działają krople do oczu?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, zdrowe oko powinno być naturalnie nawilżone. Procesem, który zwykle pozwala utrzymać taki właśnie stan, jest... mruganie. Im większa jego częstotliwość, tym intensywniej dochodzi do nawilżenia powierzchni oka. Niestety, zdarza się, że to nie wystarcza. Może tak się stać na skutek podrażnienia oczu, zaniedbań higienicznych lub po prostu niesprzyjającego stylu życia. Powodem takiego stanu rzeczy mogą też być uszkodzenia powierzchni oka oraz stany zapalne, zapalenie spojówek, zaburzenia gospodarki hormonalnej, długotrwałe noszenie soczewek kontaktowych oraz niektóre choroby, jak na przykład cukrzyca.Objawy przesuszenia oczu oraz dolegliwości składające się na zespół suchego oka pozwolą zniwelować prawidłowo dobrane nawilżające krople. Ich zadaniem jest nawilżenie spojówki i tym samym przyniesienie komfortu.
Krople nawilżające i nie tylko... Liczy się skład
W podstawowym składzie kropli do oczu znajdziemy wodę i polimery, czyli substancje umożliwiające zatrzymanie wody w oku, a tym samym naturalne nawilżenie worka spojówkowego. To właśnie od jakości i zawartości polimerów zależy finalna jakość preparatu.Najczęściej w składzie kropli do oczu znajduje się:
- kwas hialuronowy - hialuronian sodu, czyli naturalny składnik oka, który wiąże wilgoć i doskonale przylega do powierzchni,
- świetlik - koi podrażnione oczy i tworzy na nich warstwę ochronną,
- heparyna - nawilża zmęczone oczy, łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację,
- ektoina - łagodzi stany zapalne, usuwa uczucie swędzenia i pieczenia,
- witamina A - łagodzi objawy w przypadku zespołu suchego oka, przyspiesza regenerację spojówki.
Jak prawidłowo stosować krople do oczu?
Najczęstszymi objawami, które skłaniają pacjentów do sięgania po krople są: nadmierna suchość oczu i związany z nią dyskomfort, wrażenie piasku pod powiekami, zaczerwienienie oczu, odczucie obecności ciała obcego, podrażnienie, nadmierne łzawienie, utrudnione widzenie oraz wrażliwość na czynniki zewnętrzne takie jak światło, słońce czy wiatr.Aby poprawnie zaaplikować krople do oczu należy wykonać kilka kluczowych kroków:
- Odchylić głowę do tyłu.
- Palcem wskazującym delikatnie odwinąć dolną powiekę.
- Zachowując odległość 1-2 cm, wlać jedną kroplę do worka spojówkowego.
- Delikatnie nacisnąć palcem obszar punktu łzowego znajdującego się w wewnętrznym kąciku oka. Pozwoli to zapobiec odpływowi preparatu do dróg łzowych.
Artykuł sponsorowany