Dostępne rodzaje glukometrów
Najczęściej spotykanym urządzeniem do oznaczania poziomu glukozy we krwi jest glukometr paskowy (fotometryczny bądź biosensoryczny), aczkolwiek w sprzedaży pojawiają się także modele bezinwazyjne - nie wymagające nakłucia.
Glukometry biosensoryczne (elektrochemiczne) - jedne z najpowszechniej występujących na rynku. Pomiar stężenia glukozy we krwi następuje na skutek przepływu prądu, który wyzwala reakcją odczynnika znajdującego się na pasku pomiarowym oraz glukozą znajdującą się we krwi pacjenta. Pomiar stężenia glukozy za pośrednictwem glukometru jest dokładniejszy niż w przypadku modelu fotometrycznego.
Glukometry fotometryczne (kolorymetryczne) dokonują pomiaru stężenia glukozy we krwi na podstawie natężenia światła odbitego, skanując zmianę barwy na pasku testowym. Pasek jest umieszczany w aparacie, w którym zostaje podświetlony diodą LED. Po naniesieniu próbki krwi pacjenta dochodzi do reakcji enzymatycznej, podczas której wzrasta ilość barwnika. Urządzenie mierzy natężenie barwy, po czym wynik jest wyświetlany na monitorze.
Działanie nowoczesnych glukometrów bezinwazyjnych opiera się na sensorze, który naklejany jest na skórę (zwykle przedramienia), która została uprzednio poddana zabiegowi mikroabrazji (polegającym na mechanicznym usunięciu warstwy 0,015 mm naskórka). Do sensora wystarczy przyłożyć aparat, by poznać aktualne stężenie poziomu cukru we krwi. Tak umieszczony biosensor wystarcza na dwa tygodnie użytkowania, po tym czasie należy zmienić jego lokalizację.
Czym kierować się podczas zakupu urządzenia?
Na pewno zastanawiasz się, jak spośród wielu dostępnych na rynku glukometrów https://allegro.pl/kategoria/glukometry-i-akcesoria-glukometry-258788 wybrać ten, który idealnie będzie wpisywał się w potrzeby bliskiej osoby, oto kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę.
1. Rozmiar glukometru
Zwykle aparat ma około 3-4 cm długości. Wielkość aparatu ma znaczenie, jeśli cukrzyk będzie nosił go przy sobie - wówczas kompaktowy rozmiar urządzenia ma znaczenie. Ważne będzie dla Ciebie, by swobodnie schować aparat do kieszeni, torebki czy plecaka. W przypadku osób starszych większe znaczenie będzie miał rozmiar wyświetlacza oraz czytelne, wyraźne cyfy.
2. Wielkość próbki krwi
Większość glukometrów dostępnych na rynku do prawidłowego pomiaru wymaga 1,0 mikrolitra krwi. Nowoczesne modele potrzebują zaledwie 0,3 mikrolitra krwi - co może mieć duże znaczenie w przypadku dzieci.
3. Możliwość zapisywania wyników
Diabetycy regularnie kontrolujący poziom glukozy we krwi wiedzą jak istotne jest monitorowanie wyników. Współczesne glukometry umożliwiają zapis w pamięci urządzenia od około 250 do 500 pomiarów - co znacznie ułatwia codzienny monitoring, jest o wiele wygodniejsze niż zapisywanie wyników w notatniku. Na rynku dostępne są aparaty umożliwiające zapis aż 3000 pomiarów.
4. Pomiar dodatkowych parametrów
Nowoczesne glukometry poza pomiarem stężenia glukozy we krwi, pomogą także w monitorowaniu poziomu cholesterolu czy trójglicerydów.
5. Koszt glukometru i pasków testowych
Istotnym czynnikiem decydującym o wyborze urządzenia często jest cena. Nowoczesne glukometry możemy kupić mieszcząc się w kwocie 100 zł. Zwykle to wydatek rzędu 30-70 zł. Równie istotne co cena aparatu, jest koszt zakupu pasków testowych. Jeśli jesteś pod kontrolą poradni diabetologicznej, powinieneś otrzymać refundację na paski testowe. Kupując glukometr, upewnij się, czy paski testowe do tego modelu są refundowane.
6. Możliwość podpięcia telefonu bądź komputera
Część nowoczesnych glukometrów dopuszcza możliwość podłączenia bądź połączenia z telefonem lub komputerem. Dzięki aplikacji będziesz mógł monitorować wyniki i porównywać je z historycznymi z użyciem przejrzystych wykresów obrazujących historię zmian.