Podczas upałów powinniśmy zwrócić uwagę na warunki, w jakich przechowujemy leki w domowej apteczce.
Podstawową kwestią dla prawidłowego przechowywania leków jest obowiązek sprawdzenia w ulotce informacyjnej zalecanych warunków przechowywania. W przypadku niektórych leków produkt przed pierwszym otwarciem przechowuje się w innych warunkach niż lek otwarty (np. produkt przed otwarciem przechowuje się w temp. pokojowej, a po otwarciu w lodówce; lub odwrotnie). |
Ponadto, część leków można przechowywać poza lodówką jedynie przez ograniczony czas od wyjęcia z lodówki lub od wydania leku z apteki. Przykładem jest ampułkostrzykawka z adrenaliną, którą można przechowywać w temp. 25 st. C przez 6 miesięcy lub systemy terapeutyczne dopochwowe i niektóre leki wziewne. W takich przypadkach farmaceuta podczas wydawania leku powinien na opakowaniu zewnętrznym umieścić datę wydania leku lub pacjent może zrobić to samodzielnie.
Należy pamiętać, aby zawsze przechowywać leki w oryginalnych opakowaniach, które pełnią także funkcję ochronną przed światłem.
Wśród leków, które zazwyczaj należy przechowywać w lodówce można wymienić m.in.
- Zawiesiny z antybiotykami - w lodówce 2-8 st. C, oprócz klarytromycyny - w temp. pokojowej;
- Preparaty z nystatyną (do pędzlowania, globulki)
- Niektóre krople do oczu
- Niektóre maści i kremy
- Insuliny - po umieszczeniu wkładu w penie przez ograniczony czas (28-30 dni) przechowuje się temp. pokojowej - warto zapisać datę włożenie wkładu do pena
- Szczepionki
- Probiotyki
- Niektóre czopki i globulki
Ważną kwestią podczas stosowania leków są właściwości fotouczulające i fototoksyczne substancji czynnych. Podczas farmakoterapii, a także często w krótkim okresie czasu po jej zakończeniu, w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne i w solarium mogą pojawiać się przebarwienia na skórze oraz reakcje alergiczne np. wysypka. Dotyczy to zarówno leków doustnych (np. tetracykliny, doksycykliny, ciprofloksacyny, doustnej antykoncepcji, leków przeciwbólowych z grupy NLPZ, niektórych leków stosowanych przy nadciśnieniu, części leków neurologicznych, przeciwcukrzycowych, przeciwhistaminowe. a także niektórych leków roślinnych), ale również produktów stosowanych miejscowo np. żelów z NLPZ (np. zawierających ketoprofen), niektórych maści i kremów stosowanych w leczeniu trądziku (np. zawierających nadtlenek benzoilu). Należy pamiętać, aby podczas stosowanie leków z powyższych grup unikać promieni słonecznych stosując odzież ochronną oraz preparaty z wysokim wskaźnikiem ochrony SPF.
Podstawowe zalecenia dotyczące prawidłowego przechowywanie leków przez pacjentów:
- Podczas podróży leki wymagające przechowywania w lodówce należy transportować w torbie termoizolacyjnej i możliwie jak najszybciej umieścić je z powrotem w temp. 2-8 st. C
- Należy unikać skrajnych warunków przechowywania leków - bardzo wysokiej i bardzo niskiej temp, silnego nasłonecznieniem, wysokiej wilgotności. Należy unikać pozostawiania leków na parapetach, w pobliżu okien, kuchenek, kaloryferów itp.
- Żadnych leków, bez względu na porę roku nie należy przechowywać w samochodzie.
- Z uwagi na dużą wilgotność powietrza oraz wahania temperatur, domowa apteczka nie powinna znajdować się w łazience ani w kuchni.
- Przechowując leki w lodówce najlepiej umieścić je na środkowej półce, z daleka od ścianek lodówki (ryzyko zamrożenia), nie w bezpośrednim sąsiedztwie żywności. Nie powinno się umieszczać leków na drzwiach lodówki, gdzie występują największe wahania temperatury.
- Nie należy usuwać wkładu ze środkiem wchłaniającym wilgoć - takie zabezpieczenie często posiadają tabletki musujące.
mgr farm. Alicja Cwojdzińska, Narodowy Instytut Leków