Rodzaje nawilżaczy powietrza - o czym pamiętać?
Na rynku spotkasz się z różnymi rodzajami nawilżaczy powietrza. Dbanie o każdy z nich nieco się różni - dlatego dobrze zrozumieć, na jakiej zasadzie działają. Urządzenia do zwiększania wilgotności powietrza w domu możesz podzielić na:- parowe;
- ultradźwiękowe;
- ewaporacyjne.
- ultradźwiękowe;
Rzut oka na instrukcję jest też ważny, jeśli chcesz dokładnie umyć każdy sprzęt - musisz mieć pewność, że gdy rozłożysz nawilżacz na części, będziesz wiedzieć, jak złożyć urządzenie z powrotem. Jeśli nie jesteś pewien, sprawdź dostępne filmiki instruktażowe na YouTube - z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdziesz tam odpowiedź na nurtujące cię pytania!
Jak czyścić nawilżacz powietrza? Najważniejsze kwestie!
Regularne przetarcie nawilżacza wilgotną szmatką jest oczywiście ważne - pomoże pozbyć się kurzu zalegającego w otworach obudowy. Najważniejszą jednak kwestią jest mycie zbiornika na wodę. Jeśli nie jest on odpowiednio często czyszczony, może pojawić się pleśń, która jest szkodliwa dla zdrowia.O czym pamiętać? Zbiornik na wodę należy napełnić do 1/3 pojemności i dolać delikatny detergent. Dobrze sprawdzi się tutaj na przykład płyn do naczyń. Czyszcząc, musisz zwrócić uwagę na staranne umycie każdego zagłębienia zbiornika. W zależności od konstrukcji, może być to trudne - przyda się szczoteczka. Można też dodatkowo przetrzeć zbiornik sokiem z cytryny lub wykorzystać do tego ocet. W tym drugim przypadku trzeba się jednak liczyć z charakterystycznym zapachem!
Jak wyczyścić filtr w nawilżaczu powietrza?
W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych niezwykle istotną kwestią jest czyszczenie lub wymiana filtra. Aby usunąć zabrudzenia, wystarczy wyciągnąć filtr, namoczyć go, a później - umyć go pod bieżącą wodą.Czasem jednak filtr trzeba po prostu wymieniać. Jak często jest to konieczne? Zależy to od konkretnego modelu nawilżacza. Nowoczesne sprzęty same poinformują cię odpowiednim komunikatem w aplikacji mobilnej kompatybilnej z nawilżaczem.
Odkamienianie nawilżacza powietrza
W przypadku nawilżaczy, w których wykorzystujesz wodę z kranu, warto pamiętać o regularnym odkamienianiu. Jak to najlepiej zrobić? Sprawdzą się tutaj najlepiej specjalne środki, wskazane przez producenta. Można oczywiście korzystać z domowych sposobów - jednak zapach octu może do nich skutecznie zniechęcać! Aby zapobiegać wytrącaniu się kamienia, pamiętaj o regularnym opróżnianiu zbiornika na wodę - dbaj o to, by woda nie stała w nim dłużej niż kilka godzin.Praktycznie wszyscy producenci zamieszczają szczegółowe informacje na temat konserwacji w instrukcji obsługi. Wiele przydatnych informacji można też wyczytać z recenzji użytkowników. Przykładowo, nawilżacze powietrza Philips w sklepie MediaMarkt są świetnie oceniane także pod kątem łatwej wymiany filtrów i dbania o czystość sprzętu.