Ośrodek krakowski (Katedra Chorób Metabolicznych UJ CM) był jednym z pierwszych ośrodków na świecie, który miał możliwość wykorzystania pomp insulinowych MiniMed 780G u pacjentów, którzy leczeni są w tej placówce. Badacze postanowili sprawdzić, czy zaawansowane technologie można stosować u każdego pacjenta z cukrzycą, niezależnie od jego dotychczasowych doświadczeń związanych z pompami insulinowymi i ciągłym monitoringiem glikemii. Doświadczenie ze wcześniejszymi pompami nie dawało prawa do wysunięcia takich wniosków, tam jednak potrzebne było obycie pacjenta z daną technologią - tutaj miało być inaczej, czy udało się to potwierdzić?
By to udowodnić, pod przewodnictwem prof. Tomasza Klupy, przeprowadzono badanie w klinice krakowskiej i rzeszowskiej. Liderem zespołu krakowskiego był dr hab. med. Bartłomiej Matejko, natomiast liderem zespołu rzeszowskiego dr Anna Juza. Wyniki tego badania zostały zaprezentowane na kongresie Zaawansowane technologie i metody leczenia cukrzycy (Advanced Technologies & Treatments for Diabetes) w Barcelonie w 2022 roku oraz opublikowane w prestiżowej gazecie diabetologicznej Diabetes Care.
Badanie polegało na tym, że pacjentów bez wcześniejszego doświadczenia technologicznego, zrandomizowano albo do kontynuacji dotychczasowej terapii, albo do przestawienia na hybrydową pompę insulinową. Wyjściowo pacjenci byli całkiem nieźle wyrównani metabolicznie. Wskaźnik time-in-range wynosił od 63 do 69%. Osoby biorące udział w badaniu, które zakwalifikowano do włączenia hybrydowej pompy insulinowej, po zakończeniu badanego okresu, osiągnęli TIR na poziomie 85%. Jest to znakomity wynik. Oznacza to wzrost TIR o 21,5% na pompie MiniMed 780G przy znacznym skróceniu o 4,4% czasu poniżej zakresu (TBR). Wszystkie inne parametry wyrównania metabolicznego również uległy u tych pacjentów poprawie. Wyniki badania pozwalają wysnuć wnioski, że wprowadzanie zaawansowanych technologii wcale nie musi odbywać się stopniowo.
W badaniu ocenie poddano również aspekt jakości życia, tego czy pacjenci byli zadowoleni z leczenia nowoczesnymi technologiami. W ciągu trzech miesięcy znacząco poprawiły się parametry jakości życia, takie jak dobre samopoczucie, praca, wolność jedzenia i robienie "normalnych" rzeczy. Pacjenci byli zadowoleni z tego, że z tej technologii skorzystali.
Dzięki kolejnemu grantowi od firmy Medtronic badanie było kontynuowane i wyniki po roku też przyniosły pewne zaskoczenie. W przypadku wielu technologii, jakie wprowadzane są na rynek, występuje proces "zmęczenia" technologią. Początkowo pacjenci są entuzjastyczni, chętnie korzystają, ale z czasem obserwowane jest wypalenie. Tutaj tego nie zaobserwowano. Technologia jest tak dobra, że wypalenia technologicznego nie widać. Obserwacje potwierdzają badania psychologicznego wykonane podczas tego eksperymentu.
Jak zatem odnieść sukces w leczeniu hybrydową pompą insulinową? Profesor Tomasz Klupa przedstawia wnioski po dwóch latach doświadczenia z tym systemem.
- Należy optymalnie zdefiniować ustawienia u wszystkich pacjentów od początku. Wydłużanie czasu aktywnej insuliny czy podwyższanie progu hipoglikemii nie wpływa istotnie na ryzyko hipoglikemii.
- Dawka insuliny na porcję gramów węglowodanów powinna być nieco większa, ponieważ najważniejszym celem tej pompy jest ochrona pacjenta przed hipoglikemią. Jeżeli pacjent anonsuje posiłek pompa insulinowa na chwilę wstrzyma podawanie insuliny bazalnej, bo nie wie, czy pacjent je rzeczywiście, czy nie je i dopiero kiedy glikemia zaczyna rosnąć pompa podejmie pracę i zacznie insulinę bazalną podawać, więc trochę tej insuliny bazalnej tracimy.
- Jeżeli chodzi o hipoglikemię nie wybierajmy najprostszych rozwiązań - zastanówmy się, jakie były przyczyny hipoglikemii (najczęściej zbyt późne anonsowanie posiłków lub niestosowanie celu tymczasowego przy wysiłku fizycznym).
- W przypadku tłustych posiłków wprowadzenie "fake carbs" (ecarbs) po 90-120 minutach może być dobrym rozwiązaniem. I najważniejsza rzecz: anonsowanie posiłków.
- Każdy posiłek zawierający węglowodany powinien być anonsowany i koniecznie należy zrobić to PRZED posiłkiem.
Tekst opracowano na podstawie wystąpienia prof. Tomasza Klupa w sesji pt. "Hybrydowa pompa insulinowa czy inteligentny system CGM w smartfonie? - indywidualizacja terapii w praktyce" podczas XV Małopolskich Dni Diabetologicznych, które odbyły się w Krakowie w terminie od 13 do 15 kwietnia 2023 roku.
TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ
Prowadzący reklamę: Jerzy Magierana zlecenie: Medtronic Poland Sp. z o.o.
Producent: Medtronic International Trading Sárl