Menu glukometru jest bardzo proste i składa się z czterech głównych ekranów: BOLUS, DZIENNICZEK, TRENDY i KONFIGURACJA.
Glukometr ma także funkcję PILOTA. W menu BOLUS możemy podać bolus ręczny lub zaprogramowane bolusy (było o tym we wcześniejszych wpisach). Podawanie bolusów przy użyciu glukometru działa jedynie wtedy, gdy na pompie nie jest aktualnie wyświetlany żadne alarm czy powiadomienie. Jeżeli jest, to niestety bolusa przy użyciu glukometru nie podamy. Trochę to denerwujące, szczególnie, gdy pompę mamy ukrytą gdzieś w odzieży, chcielibyśmy podać bolusa przy użyciu pilota, a tu okazuje się, że mamy powiadomienie, które i tak musimy zaakceptować bezpośrednio z poziomu pompy. Czasem jednak przydatne, np. gdy nasz cukier jest dobry, ale szybko spada. Powstrzymuje nas to wtedy przed podaniem zbędnego/zbyt dużego bolusa. Szkoda, że nie umieścili powiadomień w glukometrze.
(kliknij, aby powiększyć)
W DZIENNICZKU możemy przeglądać wszystkie pomiary cukru we krwi wykonane w ostatnim czasie. Glukometr przechowuje 1000 najnowszych wyników badań. Zakładając 6 pomiarów dziennie do wglądu mamy historię z 166 dni (około 5 miesięcy). Dodatkowo pomiary zbyt niskie i zbyt wysokie oznaczone są kolorem pomarańczowym.
(kliknij, aby powiększyć)
W TRENDACH można sprawdzić uśrednione wyniki z ostatnich 90 dni (możemy także ustawić zakres 7, 14 i 30 dniowy). Widzimy ile pomiarów było w ustalonym przedziale, ile powyżej, a ile poniżej zakresu. Wyświetlana jest także nasza średnia. W ciągu ostatni 90 dni wykonałem 354 pomiary. W zakresie było 255, poniżej 37, a powyżej 62. Moja średnia na glukometrze to 134 mg/dl. Jest dużo lepiej, niż było wcześniej!
(kliknij, aby powiększyć)
W KONFIGURACJI możemy ustawić opcje pompy (wysyłanie wyników, połączenie z pompą), przypomnienia o pomiarze cukru (np. 2 godziny po posiłku), datę, godzinę, dźwięk, włączyć lub wyłączyć funkcję AutoLog. W konfiguracji ustawimy także wartości docelowe dla naszych glikemii, zakres trendów oraz limity wysokie i niskie. Wybierzemy tutaj także język glukometru.
AutoLog to funkcja, która umożliwia oznaczanie pomiarów cukru - czy był wykonywany na czczo, przed, czy po posiłku lub bez znacznika. W ustawieniach fabrycznych funkcja ta jest wyłączona, więc jeżeli ktoś chce z niej korzystać konieczne jest jej włączenie w opcjach glukometru. Przydatne jest to szczególnie wtedy, gdy prowadzimy elektroniczny dzienniczek kontroli i chcemy później wiedzieć, kiedy dany pomiar był wykonywany.
Minusy? Właściwie to tylko jeden. Komunikat o słabej baterii. Na początku, gdy się pojawiał wprowadzał mnie w błąd - "Naładuj baterię. Słaba bateria." Komunikat się pojawiał, a ja się denerwowałem, że nie mogę wykonać badania. Grzecznie szedłem z glukometrem do komputera i go ładowałem… Kiedyś jednak zupełnie przez przypadek wpadłem na to, że to nie jest ostatni komunikat, jaki glukometr wyświetla. Badania nie da się dopiero wykonać przy komunikacie "Wyłączenie. Bateria rozładowana". Ot co. W instrukcji znalazłem jeszcze informację, że można wykonać "szybkie ładowanie", które trwa 1 minutę i po którym możemy wykonać jeden pomiar. Dobre i to!
Podsumowując: mały, zgrabny i poręczny glukometr, który bardzo ułatwia korzystanie z pompy insulinowej MiniMed 640G. Na co dzień niezwykle praktyczne jest automatyczne przesyłanie wyników do pompy. Ja akurat nie podaję bolusów przy użyciu glukometru. Wolę jednak korzysta ć z kalkulatora bolusa bezpośrednio w pompie. Sam glukometr jest jednym z lepszych, z jakich miałem możliwość korzystać. I nie chodzi tutaj tylko o bajery, które posiada, ale także, a może i przede wszystkim o prostotę i łatwość wykonywania pomiarów cukrów we krwi.
Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.org