Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Ekstrakcja ósemek - wskazania do zabiegu, możliwe powikłania

Artykuł sponsorowany, dodano: 31 stycznia 2020 r., aktualizacja: 25 marca 2024 r.


Ósemki (tzw. "zęby mądrości") to trzonowce potrafiące przysporzyć wielu problemów. Pojawiają się z reguły pomiędzy 16, a 25 rokiem życia i choć niektórzy nie zdają sobie sprawy z pojawienia się nowych zębów, niejednokrotnie proces ten nie jest dla pacjenta niczym przyjemnym. Istnieje kilka sytuacji będących wskazaniami do zabiegu usunięcia ósemek. Czy jest on niebezpieczny? Czego powinniśmy unikać, decydując się na taki zabieg? Jakie powikłania mogą po nim wystąpić? Oto najważniejsze informacje dotyczące usuwania ósemek.

Wskazania do zabiegu

Podstawowym problemem, w rozwiązaniu którego pomoże usunięcie ósemki jest przewlekły stan zapalny dziąsła. Może on wynikać z zatrzymania zębów wewnątrz dziąseł, przez co nie ma możliwości ich dokładnego szczotkowania. O wystąpieniu stanów zapalnych świadczą m.in.: silny ból towarzyszący zarówno zagryzaniu pokarmów, jak i codziennemu funkcjonowaniu, opuchlizna, a czasem również krwawienie. Zauważając u siebie którykolwiek z tych objawów, należy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego i skonsultować się z lekarzem. Usuwanie zatrzymanych ósemek pozwala na dobre pozbyć się infekcji bakteryjnych atakujących ząb i dziąsło, a także zapobiec wystąpieniu próchnicy, spowodowanemu gromadzeniem się resztek jedzenia w miejscach trudno dostępnych dla nitki i szczoteczki.

Innym wskazaniem do usunięcia zębów mądrości jest niewystarczająca ilość miejsca w jamie ustnej. Problemy natury ortodontycznej, a więc wady zgryzu i nieprawidłowo wyrastające zęby mogą prowadzić nie tylko do wystąpienia licznych dolegliwości, ale również niekorzystnie wpłynąć na wygląd pacjentów. Usunięcie 8, która rośnie krzywo i przez to zahacza dziąsło, raniąc je, pozwoli na odzyskanie komfortu życia codziennego i poprawę samopoczucia.

Ekstrakcja ósemki to zabieg, na który warto zdecydować się również w przypadku częstego występowania migrenowych bólów głowy i w celu zapobiegnięcia rozwojowi innych chorób (schorzenia serca lub stawów). Jej koszt to od około 100 do 350 zł za jeden ząb.

Ekstrakcja ósemek - wskazania do zabiegu, możliwe powikłania

Dłutowanie ósemki - czy to boli?

Profesjonalnie przeprowadzony zabieg usuwanie ósemek jest całkowicie bezpieczny. W celu redukcji bólu, stosuje się znieczulenie miejscowe, podawane przez dentystę w formie zastrzyku. Chirurgiczne usuwanie ósemek składa się z kilku etapów. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym lekarz dokonuje nacięcia dziąsła w pobliżu usuwanego zęba, a następnie usuwa za pomocą wiertła blaszkę kostną, dzięki czemu może bez problemu dostać się do zęba.

Kolejnym krokiem jest proces rozdrabniania zęba, dzięki czemu możliwe jest dokładne i całkowite usunięcie, bez ryzyka pozostawienia w dziąśle resztek. Choć wokół wyrywania zęba z zębodołu narosło wiele legend, warto wiedzieć, że wbrew powszechnej opinii nie odbywa się ono za pomocą jednego pociągnięcia. Aby dodatkowo zapobiec powstaniu i rozwojowi ewentualnych infekcji, dentysta czyści pusty zębodół i zaszywa operowane miejsce specjalnymi, rozpuszczalnymi nićmi. Przeprowadzenie usunięcia zęba w domowych warunkach jest nie tylko trudne, ale przede wszystkim wyjątkowo niebezpieczne i może się wiązać z szeregiem trudnych do wyleczenia powikłań. W klinice Warsaw Dental Center można poddać się temu zabiegowi, mając do dyspozycji kompleksową opiekę wykwalifikowanego i doświadczonego personelu.

Usuwanie ósemek - zalecenia po zabiegu

Aby proces gojenia rany przebiegła szybko i bezpiecznie po wykonanym zabiegu pacjent powinien ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Na kilka godzin po zabiegu powinno się ograniczyć spożywanie napojów i pokarmów. Dziąsło może być wówczas nadmiernie podrażnione i podatne na krwawienie. Rekomendowane jest również usunięcie z jadłospisu twardych pokarmów, takich jak jabłka, wafle czy orzechy. Co więcej, alkohol i papierosy również powinny całkowicie zniknąć z diety pacjenta przynajmniej na kilka kolejnych dni po wizycie. Ma to znaczenie zarówno dla przebiegu procesu regeneracji, jak i dla przyjmowania ewentualnych leków zleconych przez dentystę.

Mimo nadwrażliwości, nie należy rezygnować z higieny jamy ustnej. Wrażliwe miejsca warto przemywać wodą, a jego okolice - szczoteczką o miękkim włosiu. W przypadku pojawienia się objawów bólowych lub opuchlizny, zalecane jest stosowanie środków przeciwbólowych i okładanie wrażliwych miejsc lodem od zewnętrznej strony. Pacjentom zaleca się spożywanie pokarmów w formie zup, kremów, kisielu lub owsianki. Ważne, aby przygotowywane potrawy nie były nadmiernie gorące.

Jak protetyka może pomóc po usunięciu ósemek?

Po usunięciu ósemek, szczególnie w sytuacjach, kiedy zabieg ma na celu przygotowanie miejsca dla przyszłych prac protetycznych, ważne jest, aby pacjenci rozważyli dostępne opcje odbudowy utraconych zębów. Odpowiednia odbudowa może nie tylko zapobiec problemom ortodontycznym wynikającym z przesunięcia się pozostałych zębów, ale także zapewnić estetyczny i funkcjonalny uśmiech. Jednym z dostępnych rozwiązań są zęby akrylowe, które oferują trwałość i naturalny wygląd, mogąc przywrócić komfort życia pacjentom po ekstrakcji ósemek. Warto więc już na etapie planowania usunięcia ósemek skonsultować się z dentystą protetykiem, aby zaplanować kompleksowe leczenie, które nie tylko rozwiąże bieżące problemy, ale również przywróci pełną funkcjonalność i estetykę uzębienia.

Powikłania po wyrwaniu ósemki

Mimo profesjonalnej opieki lekarskiej i właściwie przeprowadzonej ekstrakcji, niekiedy po wyjściu z gabinetu może dojść do powikłań. Do najczęstszych problemów towarzyszących usuwaniu zębów mądrości należą:
  • szczękościsk - objawiający się częściową lub całkowitą niemożliwością rozwarcia jamy ustnej
  • zapalenie kości - dające różnorodne objawy, takie jak: ból głowy i zębów, gorączka
  • gorączka i krwawienie - utrzymujące się do kilku dni
  • porażenie nerwu lub uszkodzenie nerwów i zębów sąsiadujących z ósemką
  • suchy zębodół - efekt niedostatecznego ukrwienia tkanek i niewytworzenia się skrzepu w pustym zębodole
  • obrzęk i ból policzka
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powikłań, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Aby zminimalizować ryzyko ich obecności, warto natomiast właściwie przygotować się do zabiegu usunięcia ósemki. Wykonanie tomografii komputerowej pozwoli dentyście na dokładną analizę stanu uzębienia pacjenta. Może się okazać, że stomatolog zaleci wykonanie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - w takim przypadku nie należy zwlekać z wizytą u lekarza rodzinnego. W dniu zabiegu rekomendowane jest unikanie spożywania pokarmów i palenia papierosów, a bezpośrednio przed nim należy gruntownie wyczyścić jamę ustną, stosując w tym celu również płyn antyseptyczny. W przypadku kobiet, zaleca się zaplanowanie usunięcia zębów mądrości na okres omijający pierwsze dwa dni miesiączki oraz dwa dni bezpośrednio po niej.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Ekstrakcja ósemek - wskazania do zabiegu, możliwe powikłania
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line