Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Światowy Dzień Cukrzycy

Edukacja w cukrzycy to także zapobieganie powikłaniom

źródło: informacja prasowa, dodano: 16 listopada 2022 r.


Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada razem z mojacukrzyca.org

Dobrze kontrolowana cukrzyca, a co za tym idzie brak jej powikłań, to cel każdego pacjenta oraz prowadzącego go lekarza. Prewencja powikłań cukrzycy to przede wszystkim szybka diagnoza, edukacja i dobór optymalnej farmakoterapii. O ile, wraz z rozszerzeniem refundacji, jest szansa na coraz lepsze leczenie, to bez regularnej kontroli stężenia glukozy we krwi, która pozwoli wykryć chorobę na wczesnym etapie i bez świadomej postawy pacjenta, problem powikłań nie zniknie. A na tle innych krajów europejskich mamy pod tym względem jedne z najgorszych statystyk. Objawy powikłań ma co druga osoba z cukrzycą.

Do rozwoju powikłań dochodzi, kiedy długo utrzymujące się zbyt duże stężenie glukozy we krwi (hiperglikemia) powoduje niszczenie śródbłonka naczyń krwionośnych.

Do powikłań, których źródłem są uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych należą:
  • retinopatia cukrzycowa - choroba oczu spowodowana uszkodzeniem naczyń siatkówki. Jeśli cukrzyca jest nieskutecznie leczona może prowadzić do utraty wzroku.
  • nefropatia cukrzycowa - choroba nerek; przy braku skutecznego leczenia może prowadzić do całkowitej niewydolności nerek.
  • neuropatia cukrzycowa - choroba nerwów; może prowadzić do zaburzeń czucia, przeczulicy, zaników mięśni, niedowładów. Jest jedną z przyczyn rozwoju zespołu stopy cukrzycowej oraz impotencji u mężczyzn.
Powikłania przewlekłe, dotyczące dużych naczyń krwionośnych to:
  • choroba wieńcowa, zwiększająca ryzyko zawału serca
  • zespół stopy cukrzycowej - prowadzi do zaburzeń unerwienia i ukrwienia stopy, powodując owrzodzenia, rozwój martwicy i konieczność amputacji.
  • choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego, powodująca uszkodzenie mózgu.
Cukrzyca typu 2 jest jedną z głównych przyczyn chorób układu sercowo-naczyniowego i przedwczesnej umieralności. Powikłania sercowo-naczyniowe, jak zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca występują aż u 80% pacjentów z cukrzycą. Co ważne, mimo że kobiety, zwłaszcza młodsze, są mniej narażone na zawał mięśnia sercowego, to w przypadku wystąpienia cukrzycy ryzyko zawału serca jest takie samo u kobiet i u mężczyzn.

W przebiegu cukrzycy typu 2 mocno obciążone są również nerki. Charakter narastającej epidemii przybiera przewlekła choroba nerek (PChN). Chorzy z cukrzycą są w grupie ryzyka tej choroby: PChN statystycznie rozwinie się u 50% pacjentów z cukrzycą typu 2. Większość osób nie odczuwa żadnych objawów choroby we wczesnych stadiach. Nic dziwnego, że 9 na 10 pacjentów nie wie o chorobie. Jednocześnie w Polsce populację pacjentów z PChN szacuje się na 4,2 mln osób. Nerki są organem filtracyjnym organizmu i pełnią niezwykle ważną w nim funkcję. Niestety nie mają zdolności regeneracyjnych po uszkodzeniu, dlatego troska o nie i badania kontrolne mają tu szczególne znaczenie.

Wciąż nierozwiązanym problemem pacjentów jest zespół stopy cukrzycowej. Mimo ogromnego postępu w leczeniu cukrzycy, w Polsce nadal co roku dokonuje się ok. 7 tysięcy amputacji. Zespół stopy cukrzycowej jest powikłaniem cukrzycy, który występuje zarówno u chorych na cukrzycę typu 1, jak i typu 2. Wysokie stężenie glukozy we krwi uszkadza nerwy i zaburza czucie bólu. Uszkodzenie tkanki w obrębie stopy może zostać przez pacjenta niezauważone. Jeśli rana jest głęboka, wdaje się zakażenie, co prowadzi do owrzodzenia.

Zespół stopy cukrzycowej jest "piętą achillesową" opieki diabetologicznej w Polsce. Środowisko diabetologów złożyło do NFZ program leczenia zespołu stopu cukrzycowej, jednak jest on wciąż procedowany. Tym bardziej rośnie tu rola profilaktyki i edukacji. Jako środowisko medyczne potrafimy coraz lepiej leczyć cukrzycę i mamy do dyspozycji coraz lepsze terapie. To, co jest niepokojące, to fakt, że duża grupa osób ma nierozpoznaną cukrzycę. Musimy wcześniej identyfikować osoby, które mają cukrzycę, zachęcać je do modyfikacji stylu życia i przekonywać do stałego monitorowania stężenia glukozy we krwi. Edukacja pacjentów jest kluczem do opanowania epidemii cukrzycy - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Prewencja cukrzycy: co należy wiedzieć
  • Z ponad 537 milionów osób chorujących na świecie na cukrzycę, zdecydowana większość (ok. 90%) choruje na cukrzycę typu 2
  • Co roku liczba osób z cukrzycą rośnie o ok. 2,5%
  • O ile na to, że zachorujemy na cukrzycę typu 1 nie mamy wpływu (to choroba autoimmunologiczna, w której własne przeciwciała niszczą komórki trzustki produkujące insulinę), to cukrzyca typu 2 jest często konsekwencją niezdrowego stylu życia i związanej z nim nadwagi i otyłości
  • W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 milionów osób, a przy obecnym tempie wzrostu szacuje się, że do 2030 r. ta liczba przekroczy 4 miliony
  • Cukrzyca rozwija się bezobjawowo, dlatego zdarza się, że pacjent dowiaduje się o chorobie, dopiero wtedy, kiedy pojawią się poważne powikłania cukrzycy: udar mózgu, zawał serca, kłopoty z nerkami lub ze wzrokiem
  • Każda osoba powyżej 45 roku życia powinna przynajmniej raz na 3 lata wykonywać badanie stężenie glukozy we krwi na czczo
  • Wynik badania glukozy na czczo pomiędzy 100 - 125 mg/dl to sygnał, że organizm ma kłopoty z metabolizowaniem węglowodanów, a w organizmie rozwija się stan przedcukrzycowy; na tym etapie często można zahamować rozwój choroby poprzez zmianę nawyków żywieniowych i większą aktywność fizyczną oraz wprowadzić zalecane leczenie farmakologiczne.
  • Wynik badania glukozy na czczo powyżej lub równe 126 mg/dl wskazuje na rozpoznanie cukrzycy i wymaga dalszej diagnostyki oraz wdrożenia leczenia przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego trybu życia
Inicjatorem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy w Polsce jest Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Więcej informacji można związanych z obchodami Światowego Dnia Cukrzycy można znaleźć na FB: https://www.facebook.com/10tysiecyKrokow oraz na Twitterze: @1Krokow

Dbając o zdrowie warto rozważyć prywatne pakiety medyczne - np. na www.mediccentre.pl można przeanalizować ich wyjątkowo szerokie zestawienie dla singli, par i rodzin.



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Światowy Dzień Cukrzycy: Edukacja w cukrzycy to także zapobieganie powikłaniom
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 3 grudnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line