Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Edukacja w cukrzycy. Brakujące ogniwo do osiągnięcia sukcesu

źródło: Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, dodano: 21 grudnia 2015 r.


Polska Federacja Edukacji w DiabetologiiCukrzycę od innych chorób przewlekłych odróżnia to, że pacjent może wpływać na jej przebieg poprzez własne działania wchodzące w zakres samoopieki i samokontroli. Skutecznej samoopieki i samokontroli (czyli radzenia sobie z chorobą i jej akceptacji) pacjent musi się nauczyć. Nie jest to łatwe, ponieważ wymaga wiedzy medycznej, konsekwencji i dużej dyscypliny. Pacjentowi jest więc potrzebna edukacja terapeutyczna. Nauczycielem pacjenta jest przede wszystkim pielęgniarka, położna - edukator ds. diabetologii.

Edukacja diabetologiczna już od 40 lat jest uznawana za równoprawny element leczenia cukrzycy; taki jest międzynarodowy standard. Polska Federacja Edukacji w Diabetologii (PFED) czyni starania, aby szkolenia pacjentów z zakresu samokontroli i samoopieki stały się w Polsce składnikiem podstawowego schematu terapii.

W 1919 roku profesor Elliott Joslin napisał podręcznik edukacji w cukrzycy. Początkowo edukację traktowano bardziej jako element oświaty zdrowotnej niż zakrojony na dużą skalę efektywny system terapeutyczny. Jednak zaczęło się to zmieniać z chwilą, gdy Joslin, Rose i Laurent wprowadzili do leczenia insulinę. Zrozumiano wówczas, że ochrona chorego przed obwystąpieniem hipoglikemii po podaniu insuliny wymaga jego odpowiedniego przeszkolenia. Profesor Joslin uważał, że jest to tak ważna kwestia, że wręcz uzależniał zastosowanie insulinoterapii od wcześniejszego merytorycznego przygotowania pacjenta. Wówczas pojawiło się określenie "pielęgniarka edukacyjna", której zadaniem miała być edukacja chorych na cukrzycę w szpitalu i w warunkach domowych. Pierwszy w historii pracownik lecznictwa zajmujący się edukacją to diabetes nurse educator.

Rozwój terapii cukrzycy i dążenie do uzyskania optymalnych wskaźników wyrównania tej choroby doprowadziły do wypracowania nowej strategii terapii. Opiera się ona na aktywnym uczestnictwie chorych w procesie leczenia i zakłada konieczność tworzenia programów edukacyjnych dla pacjentów oraz ich rodzin. Uznanie cukrzycy za chorobę cywilizacyjną w 1991 roku i podpisanie Deklaracji z St. Vincent silnie zaakcentowało rolę edukacji chorych jako czynnika terapeutycznego.

Prof. Jean-Philippe Assal, prezes Fundacji na rzecz Badań i Szkoleń z zakresu Edukacji Pacjentów, podczas pobytu w Polsce na VIII Konferencji PFED podkreślił, że dobra edukacja pozwala zmniejszyć pośrednie koszty cukrzycy. Przestrzegał także przed zastępowaniem edukacji informacją: to nie jest to samo.

Edukacja w cukrzycy. Brakujące ogniwo do osiągnięcia sukcesu

Minister Zdrowia w zarządzeniu z dnia 22 czerwca 2005 roku (z późniejszymi zmianami) powołał zespół do spraw opracowania programu polityki zdrowotnej dotyczącego prewencji i leczenia cukrzycy. Pielęgniarstwo w tym zespole reprezentowały przewodnicząca PFED mgr Alicja Szewczyk oraz konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa dr n. biol. Grażyna Kruk-Kupiec. W 2006 roku konsultant krajowy Grażyna Kruk-Kupiec potraktowała pielęgniarstwo diabetologiczne jako dziedzinę priorytetową. Świadczą o tym intensywne działania w tym zakresie: prace zespołu ds. opracowania programu polityki zdrowotnej dot. prewencji i leczenia cukrzycy, jak również aktywna współpraca z PFED. Na konferencji organizowanej przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia pt. "Jakość w opiece zdrowotnej" Grażyna Kruk-Kupiec przedstawiła cele strategiczne PFED z następującym komentarzem: "Cukrzyca stanowi przykład choroby społecznej ze względu na skalę zjawiska, przewlekły charakter, nieuleczalność, zagrożenie dla zdrowia i życia oraz wysokie koszty leczenia. Edukacja zdrowotna pacjenta z cukrzycą, rola i związane z nią zadania dla pielęgniarki w obszarze organizacji pracy i kwalifikacji stanowią wyzwanie dla kadry zarządzającej, jak również dla pielęgniarek pracujących z pacjentem". Te słowa są aktualne również dzisiaj.

Kolejnym krokiem umacniającym znaczenie edukacji pacjenta z cukrzycą było rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 lipca 2011 roku w sprawie kwalifikacji pracowników na poszczególnych stanowiskach pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, które wprowadziło stanowisko edukatora do spraw diabetologii. Kwalifikacje wymagane od pracowników na tym stanowisku wymienione są w tabeli będącej załącznikiem do rozporządzenia na pozycji 113. Na tym stanowisku będą zatrudniane m.in. pielęgniarki i położne po ukończeniu kursu specjalistycznego "Edukator w cukrzycy dla pielęgniarek i położnych". Departament Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia zatwierdził w lutym 2011 roku ramowy program kursu specjalistycznego dla edukatorów w cukrzycy. Jego celem jest przygotowanie pielęgniarek i położnych do prowadzenia i koordynacji działań związanych z edukacją terapeutyczną.

Polska Federacja Edukacji w Diabetologii w grudniu 2011 roku przyjęła "Deklarację w sprawie miejsca i roli edukatora w opiece nad pacjentem z cukrzycą", zaś rok później stanowisko w sprawie zatrudniania edukatorów ds. diabetologii zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 roku. Stanowisko to zawierało następujące postulaty:
  1. Zatrudnianie w placówkach medycznych (zarówno lecznictwa szpitalnego, jak i w opiece środowiskowej) pielęgniarek/położnych na stanowisku edukator do spraw diabetologii, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 roku.
  2. Finansowanie usługi edukacyjnej jako odrębnego świadczenia kontraktowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Edukacja w cukrzycy. Brakujące ogniwo do osiągnięcia sukcesu

Wprowadzenie do polskiego systemu ochrony zdrowia stanowiska edukatora ds. diabetologii da pacjentom szeroki dostęp do edukacji niezbędnej w terapii cukrzycy; to posunięcie przyczyni się do poprawy zdrowia i jakości życia pacjentów diabetologicznych, do redukcji powikłań cukrzycy, a także przyniesie oszczędności - ograniczy wydatki ponoszone na leczenie powikłań. Aby tak się stało, edukacja terapeutyczna w cukrzycy powinna być odrębnym świadczeniem kontraktowanym przez NFZ, zaś edukator ds. diabetologii - profesjonalistą zatrudnianym obligatoryjnie w placówkach medycznych określonego typu.

Środowisko pielęgniarskie zaproponowało, aby świadczenie edukatora ds. diabetologii miało formę "porady edukacyjnej". Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego powołał zespół, w skład którego weszli: konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii na Mazowszu, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, reprezentanci Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Na spotkaniu zespołu w Departamencie Pielęgniarek i Położnych 30 lipca 2015 roku omówiono warunki realizacji edukacyjnej porady diabetologicznej, jej cel, wymagane kwalifikacje i uprawnienia wykonawcy świadczenia, miejsce udzielania świadczeń, kryteria kwalifikacji do udzielania świadczeń, procedury medyczne objęte poradą, elementy wymagane do rozliczenia. Zespół zaproponował m.in., że miejscem udzielania świadczenia będzie ambulatoryjna i szpitalna opieka specjalistyczna oraz oddziały szpitalne, gdzie są hospitalizowani pacjenci z cukrzycą, zaś celem porady będzie zapobieganie ostrym i przewlekłym powikłaniom cukrzycy. Uznano jednocześnie, że umiejscowienie porady edukacyjnej w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) byłoby w obecnym momencie trudne do realizacji ze względu na niedostatek edukatorów i koszty. Natomiast już wprowadzenie porady jako odrębnie kontraktowanego świadczenia pozwoli zapewnić lepszą opiekę diabetologiczną zwłaszcza tym grupom pacjentów, którzy ze względu na miejsce zamieszkania czy też inne czynniki mają do niej ograniczony dostęp.

Istotnym elementem przygotowania do realizacji roli edukatora ds. diabetologii są standardy zawodowe. Mogą się one nieco różnić w poszczególnych województwach, jednak jest potrzebne przyjęcie choćby ogólnych pojęć oraz przejrzystych zasad dotyczących zarówno edukacji, jak i funkcjonowania edukatora ds. diabetologii. Standard dla edukatora ds. diabetologii został przygotowany przez zespół powołany przez krajowego konsultanta w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego i jest analizowany w Departamencie Pielęgniarek i Położnych. Jego wprowadzenie wymaga jeszcze dyskusji w środowiskach medycznych.


Zanim w polskich szpitalach i poradniach upowszechnią się profesjonalne zespoły w opiece diabetologicznej, a także będzie we właściwy sposób realizowana współpraca całego zespołu terapeutycznego (obejmującego pacjenta, pielęgniarkę, edukatora, lekarza, dietetyka, psychologa, rehabilitanta, farmaceutę i in.), każda z nas - pielęgniarek pracujących z pacjentem z cukrzycą, powinna samodzielnie dążyć do profesjonalizmu przez systematyczne poszerzanie wiedzy i doskonalenie umiejętności zawodowych. Z drugiej strony zatrudnianie w placówkach medycznych (zarówno lecznictwa szpitalnego, jak i w opiece środowiskowej) pielęgniarek i położnych na stanowisku edukatora ds. diabetologii, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 roku, zwiększy możliwości profesjonalnej kariery w pielęgniarstwie i położnictwie. Tym samym przyczyni się do uatrakcyjnienia zawodu jako oferującego rozwój i osiąganie wyższych kompetencji.

Jestem przekonana, że działania podjęte przez konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego we współpracy z Departamentem Pielęgniarek i Położnych w MZ, czyli: opracowanie porady edukacyjnej jako świadczenia odrębnie kontraktowanego i standardu pielęgniarskiej praktyki klinicznej na stanowisku edukatora ds. diabetologii, będą skuteczne w zapewnieniu pielęgniarskiej specjalistycznej opieki diabetologicznej oraz przyczynią się do umocnienia profesjonalizmu pielęgniarek pracujących z pacjentem z cukrzycą.

Raport "Edukacja w cukrzycy. Brakujące ogniwo do osiągnięcia sukcesu" powstał z inicjatywy PFED. Wykorzystano w nim wyniki ogólnopolskich badań pt. "Organizacja opieki i edukacji diabetologicznej nad pacjentem z cukrzycą w lecznictwie ambulatoryjnym i stacjonarnym", .przeprowadzonych podczas cyklu konferencji pod wspólnym tytułem "Diabetologia w regionie. Nowe spojrzenie na diabetologię w pielęgniarstwie"., jakie PFED wspólnie z firmą Dranel zrealizowała od stycznia do. maja 2015 roku w polskich miastach wojewódzkich. Dodam, że jest to już drugie takie badanie przeprowadzone przez PFED. Pierwsze z 2006 obrazowało poziom i organizację opieki nad pacjentami przebywającymi w różnych oddziałach szpitalnych.

Liczę na to, że niniejszy raport uświadomi decydentom znaczenie edukacji diabetologicznej i jej dostępności, a także roli pielęgniarki, położnej w edukacji pacjentów - również w kontekście kosztów pośrednich i bezpośrednich, jakie pochłania leczenie cukrzycy.

ALICJA SZEWCZYK
Przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii




Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Zbyszek Mat  IP: 94.229.217.xxx(2015-12-24 13:10:06)
Z dużą uwagą przeczytałem Pani artykuł o „brakującym ogniwie”. Jestem „cukrzykiem” od ponad 10 lat i patrzę…. i patrzę.. a już w 2005 roku Zespół na pewno dużym nakładem traktując pielęgniarstwo diabetologiczne jako dziedzinę priorytetową, podjął pracę. Kolejnym krokiem w 2011 roku MZ umacnia znaczenie edukacji. 30 lipca 2015 roku omówiono warunki realizacji edukacyjnej porady diabetologicznej. I co? Nowy minister pisze i prosi o przesłanie propozycji zmian w systemie opieki zdrowotnej. Proszę przeanalizować te 10 lat i zastanowić się, jakie zmiany nastąpiły w opiece nad diabetykiem i czy nastąpiły oprócz zwiększonego wysiłku lekarzy, pielęgniarek i dietetyków próbujących w miarę swoich możliwości nam pomóc. I myślę, że to się skończy tak - „jak minister pisze to znaczy, że pisze”. Wiem, że możliwości są ograniczone, ale czy wykorzystujemy je?. Nie patrzymy co i jak robi świat a często zachwycamy się, że ucięliśmy najwięcej w Europie nóg i wydłubaliśmy najwięcej oczu. I chwała naszym decydentom (nie wszystkim, ale wielu), którzy często poprzez zaniedbania są współuczestnikami tworzenia dodatkowych ludzi nieszczęśliwych dotkniętych cukrzycą. Jak ważną sprawą jest edukacja i wiedza o swojej chorobie- wiem!. Od 10 lat powinienem być na insulinie. Dalej jestem na tabletkach a wyniki mam takie, że zdrowy człowiek może pozazdrościć. A więc edukacja i poznawanie wpływu naszego postępowania na nasz organizm. Cała wiedza to zazwyczaj dr Google (też potrzebny), bo gdzie na tym świecie jest pielęgniarka diabetologiczna, diabetolog, dietetyk i całe to prowadzenie „cukrzyka” w chorobie. Lekarz rodzinny dostępny, ale to 5 minut dla pacjenta, diabetolog-ech??? A Edukator, może gdzieś jest, ale nie tam gdzie się zazwyczaj leczę. A przecież w leczeniu a właściwie w zatrzymaniu fatalnych skutków cukrzycy to w 70% to wpływ postępowania i kontrolowania swoich zachowań przez chorego. Złe skutki nierozwijania tych programów opieki edukacyjnej są widoczne dopiero na tych pozostałych etapach, kiedy cukrzyca stała już się chorobą interdyscyplinarna. Więc wiele sposobów edukacji, kontroli i prowadzenia diabetyka warto, patrząc na świat popierać i wprowadzać. Dziś w dobie internetu jest wiele programów, które otaczają opieką ludzi chorych. My-sugar, Monitoruj-cukrzycę i wiele,wiele innych. Sam wypróbowałem wiele z nich, ale zawsze brakowało mi tej więzi nie z komputerem po drugiej stronie, ale więzi z tą osoba, która opiekuje się mną poprzez internet. W dobie, kiedy czas jest bardzo cenny, a nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wystawanie w kolejkach lub miesiącami wyczekiwać na wizytę u diabetologa by otrzymać poradę, którą może mi udzielić Edukator diabetologiczny, który zna mój przebieg choroby i nie jest to dr. „Google”, którego porady są często bardzo dobre, ale takie ogólne i dla wszystkich. Więc opieka diabetologiczna poprzez internet dobrze zorganizowana (oczywiście jako jedna z form opieki nie wyłączam lekarza, pielęgniarki i edukatora diabetologicznego, ale Oni tam po drugiej stronie są). Na podobnej zasadzie zaczął działać system opieki internetowej nad pacjentem kardiologicznym na Śląsku. Wierze, że będzie rozwijany i skuteczny. I poszukując pomocy w mojej chorobie trafiłem na zespół ludzi, którzy na razie w fazie testowej uruchomili program opieki nad diabetykiem Diabdis. Ciekawy sposób przekazywania swoich danych o poziomie glukozy wykluczający dopisanie dodatkowych pomiarów tuż przed wizytą, bo to, co w glukometrze to przekazane na moje konto w bazie Diabdis. Do konta mam dostęp ja, pracownicy Diabdis i jeżeli wyrażam zgodę mój lekarz. Ale, jeżeli nie przekażę elektronicznie wyników, dostaję delikatne przypomnienie. Jeżeli wyniki odbiegają od normy dostaje propozycję ewentualnej rozmowy z Edukatorem. To nie ja pamiętam o wykonaniu dodatkowych badań okresowych czy zwrócenia cyklicznie na możliwość zaczynania się problemów cukrzycowych – stopy, oczy … Raz w miesiącu spotykamy się na rozmowach edukacyjnych w internecie i tam też mogę pytać i pytać… i dostaję odpowiedź dla mnie (bo tam mam swoje konto i jestem znany), którą słyszą i inni uczestnicy naszych spotkań. Od czasu uczestniczenia w programie Diabdis moje wyniki są na poziomie zdrowego człowieka. Nie jest to proste ani łatwe i dlatego wymaga to przyjaznej duszy tam po drugiej stronie, aby zwrócić się do niej w tych chwilach, kiedy potrzebne jest wsparcie. Program jest rozwijany i coraz bardziej przyjazny dla człowieka chorego Projekt Diabdis nieobciążający diabetyka i inne projekty podobne powinny być wspomagane przez MZ i decydentów. Ale czy wiedza o takich projektach ma szansę zaistnieć w gabinetach decydentów. Dowiemy się już w 2025 roku za 10 lat, ale mnie już to nie będzie obchodziło ( tak bardzo!!!!!).


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: Edukacja w cukrzycy. Brakujące ogniwo do osiągnięcia sukcesu
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line